Bibaleze.si

Kadar je mama dobro, potem je dobro tudi otrok

S.B.

Za mami

0
10. 03. 2024 05.00

Materinstvo je izjemno lepa izkušnja, polna veselja, ljubezni in številnih čudovitih trenutkov. A hkrati s seboj prinaša cel kup izzivov, prilagoditev in zahtev, ki so lahko tako fizično kot čustveno obremenjujoče. Kako uskladiti novo vlogo mamice in še vedno poskrbeti zase? Za vas imamo nekaj uporabnih nasvetov.

dojencek

Ključni del materinske vloge je prepoznavanje pomena skrbi zase. Kajti to, da zna mama poskrbeti zase, ne vpliva pozitivno le nanjo, temveč tudi na otroka, družino in širšo skupnost. Kadar je mama dobro, potem je tudi bolj samozavestna, zdrava, še posebej pa sposobna skrbeti ne le zase, temveč tudi za otroka, ki je v večini odvisen od nje. 

Sredi vse evforije, ko na svet pozdravi novo življenje, se novopečena mamica mnogokrat znajde na razpotju, ki zahteva ne le negovanje novorojenčka, temveč tudi skrb zase. Na kakšen način ujeti ravnovesje? Za vas imamo nekaj predlogov.

Poskrbite najprej zase 

Največja napaka, ki jo mati lahko naredi ob rojstvu otroka, je, da popolnoma pozabi nase in lastne potrebe. Kar naenkrat ob skrbi in negi za novorojenčka ne najde več časa niti za topel tuš ali kvaliteten obrok. Vse to vpliva na njeno počutje, na stres in kronično utrujenost, ki lahko privede do veliko težjih težav, kot so tesnoba, anksioznost in poporodna depresija. 

Prvi korak do ravnovesja materinstva in skrbi zase je torej spoznanje, da skrb zase ni sebična. Je nujna. To je pomemben del tega, da postanete najboljša verzija mame, kot ste lahko. Skrb zase vpeljite v svojo vsakodnevno rutino. Tako, kot si vzamete čas za otroke, si vzemite čas zase. Ne glede na to, ali gre za nekaj minut jutranje meditacije, daljšo kopel ali hobi, v katerem uživate – vse to so trenutki, ki so ključnega pomena za polnjenje vaših čustvenih in fizičnih baterij. 

Otroci so dobro, če je mama dobro.
Otroci so dobro, če je mama dobro. FOTO: Shutterstock

Vzpostavite podporni sistem

Ni treba, da vse postorite same. Vzpostavitev dobrega podpornega sistema pri tem igra izjemno vlogo. Sprejmite pomoč prijateljev, družine ali drugih mamic, ki ste jih spoznale. Pa naj gre za nasvet, pogovor, varstvo otrok, gospodinjska opravila, nakup ali kaj drugega, kar vam bo olajšalo vsakdan. Če se boste obkrožili z ljudmi, ki vas razumejo in vam lahko zagotovijo čustveno olajšanje, boste imeli veliko več priložnosti, da boste med tem poskrbeli zase. 

Organizirajte svoj čas 

Čeprav ste na porodniškem dopustu in se zdi, da vas urnik prav nič ne priganja, je dobra organizacija časa in obveznosti ključnega pomena za ravnovesje med materinstvom in skrbjo zase. To lahko pomeni, da enkrat, ko boste vedeli, kdaj se vaš otrok zjutraj prebuja, nastavite uro malo prej in izkoristite jutranje trenutke zase. Ustvarite dnevni ali tedenski urnik in se držite določene rutine. Tako boste tudi otroka navadili, kdaj je čas za spanje in si boste po tem lahko vzeli nekaj trenutkov zase. Hkrati pa čas organizirajte tako, da bo med vsemi prioritetami zelo pomembna tudi ta, da poskrbite za čas, ko boste lahko počeli to, kar vas sprošča. Pa če gre samo za kavo s prijateljico ali sprehod po bližnjem parku. 

Vzemite si čas za prijateljice in pogovor.
Vzemite si čas za prijateljice in pogovor. FOTO: Shutterstock

Naučite se biti sočutne do sebe

Materinstvo pogosto obsega tudi velik delež slabe vesti, občutka krivde in samokritičnosti. Pomembno je, da se zavedate, da nihče ni popoln in da vsako živo bitje dela napake. Tudi če imate trenutke nepopolnosti, ste še vedno dobra mama. Do sebe ravnajte enako prijazno, potrpežljivo in razumevajoče kot do otrok. Tehnike čuječnosti, kot so globoko dihanje, meditacija ali joga, vam lahko pomagajo, da se v trenutkih ko ste pod stresom poskusite umiriti in ohraniti trezno glavo. 

Postavite realna pričakovanja

Eden najpomembnejših izzivov, s katerimi se srečujejo matere, je to, da poskušajo izpolniti nerealna pričakovanja. Razumeti je treba, da ne morete narediti vsega popolno. Postavite realna pričakovanja zase in za svoje otroke. Nemogoče je biti popolna mama in to je povsem v redu. Nič hudega, če hiša ni brezhibna ali če ima vaš otrok občasne izbruhe jeze. Prilagodite svoja pričakovanja in se osredotočite na tisto, kar je resnično pomembno: ljubezen, zdravje, medsebojna povezanost in dobro počutje.

Komunicirajte s svojim partnerjem

Če imate partnerja, je komunikacija ključna za dobrobit celotne družine, predvsem pa za ravnovesje med vsemi obveznostmi materinstva in skrbjo zase. Z njim delite svoje občutke in potrebe ter sodelujte pri iskanju načinov, kako drug drugega podpirati pri usklajevanju odgovornosti. Tako oče kot mama potrebujeta čas zase in sprostitev. Podpirajta se in si omogočajta še naprej stvari, ki vaju veselijo. Včasih skupaj, včasih pa tako, da eden prevzame otroke, drugi pa ima prosto nekaj časa zase. Enoten pristop k vzgoji in samooskrbi lahko bistveno zmanjša obremenitev obeh staršev.

Pri usklajevanju materinstva in skrbi zase ne gre za nedosegljivo. V bistvu gre za nekaj nujnega, kar se šteje kot življenjsko potrebno. Da bi bili mirni, zdravi, sproščeni in predvsem sposobni soočenja z vsakodnevnimi skrbmi, opravili in bremeni. Upoštevajte zgoraj naštete nasvete, ne pozabite nase, temveč postavite skrb zase na prvo mesto in tako boste začeli uživati v vsem, kar materinstvo prinaša s seboj. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863