
Paziti morate, da so izpostavljeni deli telesa na mrazu zaščiteni, recimo s kapo, šalom, rokavicami. Do podhladitve in ozeblin lahko pride en dva tri, če je otrok premalo oblečen ali dlje časa v mokrih oblačilih. In ne pozabite, da močnejši je veter, bolj vas bo zeblo.
Kako obleči otroke?
Otroke oblecite mrazu primerno, pomembno je, da imajo na sebi več plasti. Ne pozabite na šal, rokavice in kapo, na nogah pa naj imajo toplo, podloženo, vodoodporno obutev. ''Volnena in svilena oblačila ter oblačila iz nekaterih umetnih materialov (polipropilen) so toplejša od bombaža. Vrhnja oblačila naj bodo tesno tkana (plašč, jakna itd.) in naj ne prepuščajo vetra. Oblačila morajo biti suha, saj vlažna oblačila hitro odvajajo toploto in s tem telo ohlajajo. Tudi potenje hitro odvaja telesno toploto, zato moramo biti tudi pozorni, da otroci ob gibanju na prostem niso preveč oblečeni in jim ni prevroče. Če se otroci zunaj intenzivno gibajo, odstranimo plast oblačila,'' svetujejo strokovnjaki z Nacionalnega inštituta za javno zdravje.
Te dni se z otrokom sprehajajte, naj ne sedi na klopci. Če ga začne zebsti, pojdite hitro domov.
Priporočljiva je uporaba šala čez nos in usta, da se poveča vlaženje zraka ter da se ogreje.
S sabo imejte na sprehod termo steklenico s toplim napitkom. Ni priporočljivo, dapijemo le poleti, ko so temperature visoke, temveč tudi pozimi.

Otroci z astmo
Strokovnjaki svetujejo, da otroci, ki imajo astmo, pozimi nosijo šal čez usta in nos, ko se zunaj igrajo. Dobrodelno združenje Asthma UK je zaradi tega začela z akcijo #Scarfie, s katero spodbujajo asmatike, da naredijo sebek s šalom in ga objavijo na družbenem omrežju. Upajo, da se bo tako razširilo sporočilo, da šal lahko reši življenje.
Dr. Andy Whittamore iz združenja je dejal: ''Mnogi starši ne želijo, da njihovi otroci zamudijo zabavo pozimi in na snegu. Ampak za otroke z astmo lahko bivanje na mrzlem sproži težko dihanje in izzove napad astme, ki lahko ogrozi življenje.''
Namreč, mrzel zrak lahko okrepi simptome astme. To se zgodi zato, ker vlažen zrak pride v dihala in pri tem pride do krčevitega kašlja, težkega dihanja, lovljenja sape in krča v prsih. Če otrok nosi šal čez usta in nos, se zrak najprej malce segreje in s tem se zmanjša tveganje za napad astme.
Zdravnik priporoča, da poleg šala otroci vedno s sabo nosijo tudi inhalator. Ni pomembno iz kakšnega materiala je šal, le to, da lahko skozi njega diha. Starši ga morajo večkrat oprati.

Kengurujček in nahrbtnik pozimi?
Fizioterapevtka Špela Jazbec Gorenc odsvetuje rabo slingov in kengurujčkov, nahrbtnik pa je lahko primeren le za dojenčka, ki že zna samostojno sedeti. Pojasnjuje, da pozimi dojenčke še dodatno težje namestimo v vse te pripomočke za nošenje, kajti vremenske razmere zahtevajo, da so precej toplo (večslojno) oblečeni in tako zaščiteni pred mrazom. Težje jih je potem še pokriti s toplo odejico. Izpostavlja: ''Čeprav bi logično lahko pomislili, da še posebej v slingih otroka dodatno greje materino telo, je to le delno res, saj ni z vseh strani obdan z njim. Če otroka v slingu ali kengurujčku povrh zavijemo še z odejico, mu tako še dodatno (poleg vseh zimskih oblačil) otežujemo gibanje.''
Fizioterapevtka pojasnjuje, da ima dojenček bolj aktivno in boljšo kontrolo drže tudi v zimskih razmerah še vedno v vozičku, na ravni in čvrsti podlagi, vendar ga je v njem prav tako treba primerno zaščititi pred mrazom.
Špela Jazbec Gorenc poudarja, da je izredno pomembno – če se kljub temu odločite za uporabo omenjenih pripomočkov – da jih nikar ne uporabljajte za razne zimske športne aktivnosti, kot so smučanje, sankanje in podobno. ''Tako početje je zelo neprimerno z vidika varnosti dojenčka, pa tudi vi ste, na primer pri smučanju, zelo aktivni in se grejete, kljub temu da je okoli vas zelo mrzlo. Dojenček pa je v kengurujčku ali nahrbtniku neaktiven in bo prej začutil mraz, zaradi tega je velika nevarnost, da pride do podhladitve in ozeblin.''
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV