Bibaleze.si

Število otrok s to boleznijo v Sloveniji raste

Lina Eržen

Zdrav otrok

1
24. 02. 2020 08.47

Zaradi uspešnega boja proti debelosti in telesni nedejavnosti se pri otrocih zadnja leta ne pojavlja več sladkorna bolezen tipa 2. Zato pa narašča pogostost sladkorne bolezni tipa 1, še posebej pri predšolskih otrocih. Kljub obilici raziskav za ta tip sladkorne bolezni vzroka še ne poznamo, razlaga prof. dr. Tadej Battelino, dr. med. Zato tudi ne vemo, zakaj se pogostost povečuje. Je bil pa v zadnjih letih narejen ogromen napredek, kako dobro znamo to bolezen voditi. S tem je mogoče preprečiti vse zaplete in živeti dolgo in kakovostno.

Eden prvih znakov, po katerem lahko posumite, da ima otrok sladkorno bolezen tipa 1: zelo je žejen.

"Še pred nekaj leti smo imeli v otroški populaciji tudi sladkorno bolezen tipa 2," pojasnjuje prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., predstojnik Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike v Ljubljani. "Razlog, da je izginila, pa je, da smo v Sloveniji tako kot v Skandinaviji in Franciji relativno uspešni z omejevanjem naraščanja debelosti in spodbujanjem telesne dejavnosti. To je pomemben družbeni uspeh. Pomagalo bi, če bi še obdavčili sokove in iz šol umaknili avtomate s sokovi. Ter če bi Slovenija, kot so že mnoge druge države, prepovedala oglase za nezdravo hrano."

Če pri sladkorni bolezni tipa 2 razlog, da se pojavi, poznamo in zato lahko preventivno ukrepamo, pri sladkorni bolezni tipa 1 ne vemo, zakaj se pojavi. Vemo le, kaj se v telesu zgodi.

"Lasten imunski sistem napade ravno tiste celice v telesu, ki izločajo inzulin. To sicer delajo glede na potrebo, se pravi glede na to, koliko je sladkorja v krvi. Same znajo izmeriti njegovo količino in na podlagi tega zelo natančno izločiti ravno toliko inzulina, kot ga potrebujemo. Sladkor je v telesu res natančno uravnavan. A iz nekega nam neznanega vzroka telo včasih prepozna te celice kot sovražne in jih napade. Klinična slika sladkorne bolezni tipa ena se pojavi, ko uniči 95 odstotkov teh celic."

Prvi znaki sladkorne bolezni tipa 1

"Prvi znaki so, da je otrok žejen, veliko lula, začne tudi izgubljati telesno težo," pravi prof. dr. Battelino. "Če v tem trenutku ne pride do zdravnika, se stanje začne zapletati. V krvi se začne nabirati vodikov ion in kri se zakisa. Otrok začne težko dihati in je vedno bolj bolan. Razvije se tako imenovana ketoacidoza, ki je ponekod smrtno nevarna, v Sloveniji pa smrtnega izida nismo imeli v zadnjih 47 letih. Kar se tega tiče, smo v vrhu sveta."

Pogostost sladkorne bolezni tipa 1 sicer iz neznanega razloga v zadnjem času narašča. "Ko sem začel delati, je bilo grozno leto, če je prišlo 20 novih otrok na leto. Zdaj imamo 75 novih otrok."

Preberite si še, kakšen zajtrk je zdravo ponuditi otroku.

Pogovarjali smo se s prof. dr. Tadejem Battelinom, dr. med., predstojnikom Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike v Ljubljani.
Pogovarjali smo se s prof. dr. Tadejem Battelinom, dr. med., predstojnikom Kliničnega oddelka za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike v Ljubljani.FOTO: Aljoša Kravanja

Velik napredek pri tem, kako lahko vodimo bolezen

V nasprotju s sladkorno boleznijo tipa 2 otrok pri tipu ena takoj potrebuje nadomeščanje inzulina. Da ne nastali zapleti, je treba bolezen od diagnoze do konca življenja dobro voditi. Čeprav sladkorne bolezni ne znamo pozdraviti, se je prav na področju njenega vodenja zgodil ogromen napredek. Če si predstavljamo, da otrok dobi diagnozo pri petih, jo ima pri štiridesetih že petintrideset let. To se ne sliši dobro. A ker je danes to bolezen mogoče tako dobro voditi, lahko človek tudi po toliko in več letih zaradi tega nima nobenih poškodb.

Nasprotno so lahko zapleti, če bolezen ni dobro vodena, hudi. "To so poškodbe na očeh, ledvicah, srčno-žilnem sistemu. Visok sladkor je povezan tudi z zgodnjo demenco." Zaradi njega lahko nastanejo tako hudi zapleti, kot sta slepota in amputacija.

A ne, če so upoštevana navodila zdravnikov. Danes je na voljo tudi ogromno pomagal, ki olajšajo pravilno vodenje bolezni. “"mamo inzulinske analoge, se pravi genetsko modificirane inzuline, ki delujejo ali zelo hitro ali zelo dolgo." Glede na to, kakšen dan nas čaka, je torej mogoče izbirati med različnimi vrstami inzulina. "Potem pa imamo tudi tehnične pripomočke, ki pomagajo dovajati inzulin ali meriti sladkor. Kožni merilci za neprekinjeno merjenje sladkorja so dobesedno spremenili način, kako danes to bolezen vodimo. Hkrati je mogoče to z dovajanjem inzulina združiti v eno napravo, v hibridno zaprto zanko. Ravno sedaj bo tudi v Sloveniji na voljo prva hibridna zaprta zanka, inzulinska črpalka s podkožnim senzorjem za neprekinjeno merjenje glukoze."

Odkar je na voljo neprekinjeno merjenje krvnega sladkorja, bolje vemo, kaj je cilj dobrega vodenja te bolezni. "Gledati je treba, kolikšen delež časa si v območju krvnega sladkorja, ki je varen. Če je delež, ko je bil človek v tem območju, velik, je tudi pri štiridesetih, petdesetih in kasneje lahko brez poškodb. Telo v tem primeru to napako očitno nekako zmore uravnavati in popravljati."

Preberite si še, kako poskrbeti za boljšo otrokovo odpornost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855