Če so imele družine skupne obroke, so se najstniki in mladi odrasli bolj zdravo prehranjevali celo, ko so imeli v družini težave, pravijo raziskovalci univerze Guelph v Kanadi.
Njihov vzorec je bil 2727 otrok, starih od 14 do 24 let, ki so s starši živeli leta 2011. Kakšni so bili odnosi v družini, so analizirali z nekaj trditvami, ki so jih udeleženci ocenili od ena do štiri glede na to, koliko so se strinjali, da za njih veljajo. Med trditvami so bile:
- Vsak član je sprejet, kakršen je.
- Počutim se, da lahko govorim o svojih težavah.
- Počutim se slišan/-a.

Družine, ki so bile vključene v raziskavo, so v povprečju vedele, kaj pomeni zdravo prehranjevanje. Kljub temu so obstajale razlike, kako so se prehranjevali najstniki in mladi odrasli. Kjer so imeli skupne obroke, so otroci pogosteje uživali več sadja in zelenjave ter manj hitre hrane in sladkih pijač.
Ni si treba naložiti preveč pritiska
Raziskovalci so dodali, da ni treba, da družina vsak obrok poje skupaj. Marsikomu bi bilo kaj takega težko organizirati. Če do zdaj družina ni velikokrat jedla skupaj, pa tudi ni dobro za začetek postaviti previsokega cilja. Lahko je prvi cilj en skupen obrok tedensko. Tudi takrat ni treba, da je vse popolno. Poiščite najlažje zdrave recepte, posezite po zamrznjenem sadju in zelenjavi, ki sta še vedno zdrava …
Več o tem, ali sta zdrava, si preberite tukaj.
Vključite otroke
Zelo dobro je še, če v pripravo hrane vključite otroke, še posebno če so stari od 14 do 24 let. V tem primeru so lahko celo zadolženi, da pripravijo en obrok tedensko. Ali pa naj vsak član družine naredi nekaj, da bo obrok pripravljen hitreje. Tudi to je način, kako otroke naučiti zdravega prehranjevanja.
Več o tem, kako kaj skuhati z otrokom, si preberite tukaj.
Pa še nekaj vodil za zdravo prehranjevanje
Poskušajte v vsak obrok vključiti zelenjavo. Ne bojte se sadja, saj vsebuje sladkor, a v obliki, ki je za naše telo zdravo. Poleg sadja uživajte za malico še oreščke. Več pojejte v prvem delu dneva. Zajtrk in kosilo naj bosta največja obroka. Vsebujeta naj žita. Poskusite najrazličnejša – od pire do ajde, ovsa, prosa … Ne pozabite pa niti na vse mogoče stročnice in semena. Ti so odličen vir maščob. Otrok naj uživa dovolj mleka in mlečne izdelke, saj jih potrebuje za zdrave kosti. Te gradimo le do 30. leta, zato je nujno, da v tem času uživamo dovolj kalcija, beljakovin in vitamina D.
Preberite si še, kaj pravi specialistka otroške nevrologije o spanju najstnikov.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV