Kaj vse se skriva za vrati Minicityja?
Miha Culiberg, direktor in solastnik tematskega parka, nam je pojasnil: ''Pri nas otroci do 12., 13. leta najdejo veliko raznolikih vsebin, iger, izzivov, ki jih ponuja naše kreativno mesto s sedaj že 23 igralnimi enotami. Otroci se v Minicityju vsak dan v tednu srečajo z več kot 50 poklici, ki jih doživijo na kar se da realen način, z uporabo pravih delujočih rekvizitov, ki jih uporabljajo odrasli pri opravljanju svojega dela. Perejo perilo, pečejo kekse, barvajo stene in igraje izdelujejo šminke, vozijo letalo, raziskujejo celice in opazujejo bakterije, lovijo nepridiprave s policijskim psom, gasijo požare, sadijo rože in zidajo nebotičnike. V Minicityju Ljubljana zraven nepozabne in poučne igre najdete tudi bogato ponudbo dogodkov za otroke in odrasle, razne delavnice in pa naš top produkt – praznovanje rojstnih dni z vso družino in prijatelji. Naj pa omenim še, da že z majem prihajajo v naše mesto lepotilni salon, turistična agencija za vse popotnike in pa sladolednica in tako bomo bogatejši
za še tri igralne enote.''
Jasna Žaler Culiberg, direktorica in solastnica, je dodala, da je mesto privlačno tudi za starše, ki po statistiki pri njih preživijo z otroki povprečno eno uro in 45 minut. Mnogi aktivno sodelujejo pri igri z otroki, radi si ogledujejo celotno mesto, seveda pa glede na to, da so otroci v varnih rokah zabavnih animatorjev, v miru spijejo tudi kavico, prelistajo časopise in pogledajo napovednik prihajajočih dogodkov, pojedo kakšen prigrizek ali pa jih premami sladka ponudba tortic. Vse več se starši poslužujejo tudi dodatne storitve, varstva otrok, da skočijo po opravkih, saj so eden najugodnejših ponudnikov nenapovedanega, torej drop in varstva v Ljubljani.
Obljubljata, da bosta pomlad in poletje zelo aktivna, prav tako jesen. Maj bo obarvan s cvetjem in čebelami, saj 20. maja organizirajo velik dogodek ob svetovnem dnevu čebel, sledi druženje nosečnic z novim produktom Okrogli trebuščki v stilu baby showerja, nato pa Lepotni dan in Svetovni dan varstva okolja, ko bo program bogat in tematsko prilagojen. Julija bodo po vzoru lanske uspešnice pripravili vodne dogodivščine in postavili bazen, od večjih dogodkov bodo aktivni tudi ob dnevu mobilnosti, sicer pa se bodo zgodaj jeseni zaradi velikega povpraševanja že pripravljali na prihod Božička in Dedka Mraza za zaposlene in njihove otroke pri podjetjih.

Zvezde POP TV na obisku
Delavnica vrtnarjenja in kuhanja, ki jo je organiziral POP TV, je v Minicity privabila številne otroke različnih starosti in njihove starše. Čeprav se je obetala 'zdrava' ustvarjalnica, so bili otroci razposajeni in so komaj čakali, da se vse skupaj začne. Kako pester je bil živ žav, si lahko pogledate na posnetku.
''Otrokom smo želeli priljubiti vrtnarjenje in kuhanje. Na zanimiv in zabaven smo jim približali zdrav način življenja in spoštovanje domačih opravil. Naučili smo jih, kako lahko na zabaven način sejejo solato in redkvico ter jim pokazali, da je lahko tudi zelenjava zelo okusen del obroka. Otroci so bili nad obema delavnicama več kot navdušeni in upamo,da jim bodo doma vzklila semena, ki smo jih skupaj posejali,'' so nam sporočili organizatorji dogodka.
Na koncu pa so otroci še pokukali v zelo priljubljen kotiček oddaje Slovenija ima talent, kjer so spoznali, kako nastaja oddaja, kako se nastopajoči pripravijo na svoje nastope. Preizkusili so se v vlogi žirantov, voditeljev ali tekmovalcev.
Ekipa Bibaleze.si pa je pred dogodkom za rokav pocukala Polono Požgan in Metko ter Tino Ternjak. Preberite si, kaj so nam zaupale promotorke zdravega in kakovostnega družinskega načina življenja.
Kaj je semenska bomba?
Metka, nam je pojasnila, kaj se skriva za imenom semenska bomba. ''V bistvu je čisto enostavno: potrebujete glino, malo prsti, komposta, zemlje in potem še semena. Iz gline se oblikuje skodelica, v katero se da prst, semena, nato se oblikuje kroglica in se vrže na zemljo in ko pade dež ali ko zalijemo, zraste tisto, kar smo pač dali notri.'' Udeleženci delavnice bodo tako doma dočakali redkvico ali solato in zagotovo ju bodo z veseljem jedli, ker bo to rezultat njihovega dela.
Tina vsem staršem polaga na srce: ''Vrtnarjenje: fino je, da je to ena izmed družinskih aktivnosti, da lahko vsa družina to počne. Otroke lahko vključimo v prav vsako opravilo, samo treba jim ga je malo prirediti. Jaz se spomnim, ko sva bila midva z bratom majhna, takrat še ni bilo toliko otroških samokolnic, igračk za vrt, orodij, zato nama je naredil malo leseno samokolnico, pa lopatko, pa grablje majhne, da sva lahko doma pomagala vrtnariti. Imela sva svojo gredico in tam sva lahko posejala, kar nama je bilo najljubše oz. kar enostavno zraste. Tako otroka vzgajaš na način, da ljubi naravo, vzljubi okuse, ker doma pridelana zelenjava in sadje imata čisto drugačen okus kot tista, ki jo kupimo v trgovini. Jaz razumem, da dosti otrok ne mara sadja in zelenjave, ker enostavno tista v trgovini sploh velikokrat nima okusa. Zato menim, da je dobro, da vzgajamo tako otroka, da družina počne nekaj kakovostnega skupaj, da ni to samo sedenje pred televizijo in gledanje filma.''
Otroci imajo lahko tudi svojo vrtno gredo. Mali kotiček, na katerem lahko posadijo jagode, ki rodijo od konca maja do pozne jeseni. Fantastična izbira za otrokov vrtiček sta tudi redkvica, saj v enem mesecu lahko žanješ sadove svojega dela, ali češnjev paradižnik, mogoče rumene sorte, ki je slajšega okusa. Vse to morajo otroci početi z veseljem, vključiti jih morate pri vrtnarskih opravilih na prijazen način, mogoče jim lahko preberete kakšno zgodbico s to tematiko.
Zraven vrtnarskega kotička pa je otroke čakal še kuharski. Polona Požgan nam je zaupala: ''Me je kar malo strah, ker bomo delali solato. Le-ta je zelene barve in otroci, vsaj če sklepam po svojih, zelene barve ne marajo preveč. To pomeni brokoli, solate in fižol odpadejo. Jih bomo poskušali vsaj prepričati, da poskusijo, da sami pripravijo solato.'' Kot mama pri svojih otrocih vztraja, da jo vsaj poskusijo, ne rabijo jo jesti. Seveda pa je Polona pripravila tudi 'podkupnino' za otroke, in sicer piškote.

Meni, da se otroci radi 'smukajo' po kuhinji in skupaj s starši režejo, ribajo, sekljajo, mešajo, kuhajo, pečejo, ker je to trenutno v trendu. ''Obstajajo starši, babice in dedki, ki dnevno kuhajo, in otroci to vidijo, od kod te stvari prihajajo, da je treba včasih vzeti kaj iz hladilnika in vreči v ponev, da nič ne zraste samo od sebe.'' Dodaja, da je prav, da se otroci naučijo kuhati in peči, ne da jih kot majhne popolnoma okupiramo s tem, ampak da vsaj malo sodelujejo: da ubijejo jajca, da zmešajo, da dolijejo mleko, tudi okrog štedilnika, če je dovolj varno, da kaj zmešajo. ''Po mojih izkušnjah je treba na tem delati večkrat tedensko, zelo previdno in po malem, ker kakor hitro začnemo otroke siliti, to vemo vsi tisti, ki jih imamo, ne pridemo daleč.''
Mali vrtnarji in kuharji
Otroke smo opazovali, kako so z navdušenjem vsrkavali vsako Metkino in Tinino besedo in delali semenske bombe. Tudi pri delanju solate so se kar dobro znašli in so sledili Poloninim navodilom, čeprav so nam zaupali, da niso prav veliki ljubitelji zelenjave.
In kaj jim je bilo v Minicityju najbolj všeč? ''Danes mi je bilo najbolj všeč v trgovini, kjer sem prodajal živila strankam in užival. Naučil sem se delati semensko bombo, 'skuhali' pa smo solato, ki je ne maram. Semensko bombo bom dal na balkon v lonček. Upam, da kaj zraste, ker je pri nas sonce le popoldne na balkonu. Bil sem tudi žirant pri Slovenija ima talent. To je cool početi,'' je z nasmeškom povedal 11-letnik. ''Najboljša je bila priprava semenske bombe, iz nje bosta zrasli solata in redkvica. Skril jo bom v grmovje. Doma imam na balkonu vrtiček, za enkrat še ni nič zraslo, čakam. Pomagam kuhati, znam narediti klobaso in palačinke,'' se je razgovoril devetletnik. Njegov prijatelj pa je v eni sapi povedal: ''Znam tudi sam narediti solato, notri dam različno: jajca, sir, paradižnik, oljčno olje, kis. Znam narediti še torto s smetano in višnjami, pa mafine.''
''Navdušenje nad Minicityjem je res veliko, čeprav ima najstarejši šele dve leti in pol, bili smo že dvakrat. Navdušen je nad vrtnarjenjem in kuhanjem, zato smo izkoristili priložnost. Pri babici imamo vrt, zelo rad dela z motiko in lopato. Gledamo oddajo Polona ga žge in si zapomnimo njene ideje, recepte,'' je povedala mamica dveh otrok. ''Sin ni več malček, ampak mu je vseeno všeč v Minicityju. Rad vrtnari, ima svoj vrtiček na balkonu in upa, da letos zrastejo različne rožice in češnjev paradižnik. Ker sta takšni oddaji na programu, pri nas doma več kuhamo in vrtnarimo,'' je rekel očka edinca.
Odlično! Na pravi poti smo! Starši smo otrokom pravi vzgled, saj vedo, kako pomembno je za nas življenje v sozvočju z naravo. Vrtnarjenje in zdrava prehrana jim niso tuji, le še 'ponotranjiti' morajo takšen način življenja za vedno. Našim potomcem odprimo na stežaj vrata k ekološko pridelani hrani, zdravemu načinu prehranjevanja, gibanju na svežem zraku, vrtnarjenju, kuhanju, skupnem sodelovanju med vsemi družinskimi člani.