Začetek novega šolskega leta je prav zares nekaj posebnega tako za otroke kot njihove starše. S seboj prinaša prijetno vznemirjenje, po drugi strani pa tudi strah pred neznanimi in novimi stvarmi. Vse to pa predstavlja precejšen zalogaj. In prav gotovo ne bo vedno šlo kot po maslu. Otrok in tudi njegovi starši bodo postavljeni pred marsikateri izziv in oviro, ki pa jo lahko skupaj prebrodijo, če je komunikacija v družini zdrava in korektna. Od vzgoje in staršev je namreč odvisno marsikaj, tudi to, kako se bo otrok v šoli spopadal z morebitnimi težavami in izzivi ter česa se bo preko njih naučil.
Šola naj bo pomembna, a ne najpomembnejša stvar v vašem življenju. Kratko, a redno delo za šolo naj postane vsakodnevna rutina, tudi če gre le za pregled tistega, kar so delali v šoli. Prej ko bo otrok z vašo pomočjo dojel in usvojil rutino, varnejšega se bo počutil, uspešnejši bo in z večjim veseljem bo hodil v šolo. Da pa bo začetek lažji, je dobro tudi vedeti, kaj bi moral otrok že usvojiti pred samim vstopom v osnovno šolo.

Deliti
V šoli bo otrok del skupnosti oz. razreda, v katerem se bo izobraževal in preživljal večino svojega časa. Pomembno je, da to skupnost sprejme za svoje prijatelje in prijateljice ter se navadi, da ni več sam in da je v razredu pomembna vrednota tudi deljenje tako znanja kot stvari. Na ta način bo otrok lažje sklepal prijateljstva, tkal pomembne vezi in se učil vrednot. Če deliš z drugimi, potem tudi drugi radi delijo s teboj in to postane nekaj vzajemnega in pozitivnega.
Igrati se v skupini
Otrok se mora navaditi igrati z drugimi, saj bo na ta način krepil svoje kognitivne, družabne in fizične sposobnosti. Otroci skozi igro spoznavajo drug drugega, se učijo pravil in sklepajo prijateljstva. Še posebej so za skupnost v razredu pomembne igre, ki povezujejo in pri katerih morajo otroci sodelovati, da bi zmagali ali osvojili skupen cilj.

Osredotočati se na nalogo
Majhnim otrokom zlahka ukrade pozornost vsaka malenkost. Zato je pomembno, da se naučijo osredotočanja na določeno nalogo ali stvar, ki jo je potrebno opraviti. Ko se bodo naučili, kako se zbrati in skoncentrirati, bodo lažje sodelovali pri vsakodnevnih aktivnostih in obveznostih v šoli.
Opravljati potrebo
V šoli žal ne bo več staršev, ki bi otroka konstantno spraševali, če mora na stranišče in ali ga morda že tišči. Otrok bo moral sam pravočasno do stranišča in skrbeti, da bo redno opravljal potrebo in si vsakič umil roke. Ta samostojnost bo otroku vlila samozavest.

Govoriti pred skupino
Del izobraževalnega procesa je tudi učenje javnega nastopanja. Otroku bo precej lažje, če bo že nekoliko navajen govoriti pred več ljudmi hkrati. Dobre vaje za to so družinska srečanja, na katerih lahko otroku omogočimo določen čas, ki ga lahko nameni za krepitev svojih govornih sposobnosti in javnega nastopanja.
Se samostojno obleči in obuti
Otroka je potrebno pred vstopom v šolo naučiti, kako se obleči od glave do pet in skrbeti za svoja oblačila. Otrok, ki si bo znal sam zapeti jakno, zadrgo na hlačah ali zavezati vezalke na čevljih, bo veliko bolj samozavesten in samostojen od tistih, ki tega ne bodo znali in bodo odvisni od pomoči drugih.

Prepoznati svoje napisano ime
Ni nujno, da zna otrok že brati in pisati pred vstopom v šolo. Pravzaprav mnogi strokovnjaki zagovarjajo ravno obratno, saj je v nasprotnem primeru lahko otrokom med učenjem črk v šoli dolgčas. Je pa pomembno, da otroka naučimo, kako se podpiše in prebere svoje ime. Če bo prepoznal svoje napisano ime na predmetih ali listih, mu bo to olajšalo marsikatero situacijo.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV