Bibaleze.si

Kako se učinkovito pripraviti na prihod otroka?

S.B.

Dojenček

0
08. 02. 2025 05.00

Dobro je, da se starši pred prihodom otroka čim bolje pripravijo. Na ta način so lahko veliko bolj samozavestni in suvereni, prehod v starševstvo pa je olajšano. Preberite si napotke, s katerimi se boste počutili organizirane in pripravljene na dogodek, ki vam bo za vselej spremenil življenje: rojstvo otroka.

porod

Pripravite porodni načrt

V porodnem načrtu izrazite svoje želje, a vselej ob zavedanju, da vam morda česa ne bodo mogli nuditi. Lahko denimo zapišete, ali si želite porod brez protibolečinskih sredstev. Pred porodom lahko načeloma zavrnete včasih rutinski klistir in britje, ni odveč, če izrazite želje glede presredka. 

Razmislite, ali se želite gibati, sprehajati, uporabiti porodno pručko, žogo, stol. Navedete lahko položaj, v katerem bi želeli roditi, leže, stoje, čepe, morda v vodi. Izpostavite, koga bi želeli ob sebi - partnerja, doulo ali nekoga drugega, in koga sploh nočete v porodni sobi, denimo študentov in dijakov. 

Morda vam lahko omogočijo poslušanje najljubše glasbe, masažo, uživanje določene hrane in pijače. Navedite, kdo naj po porodu prereže popkovino, kdaj si želite podojiti novorojenčka, ali želite takojšen stik "koža na kožo" in kdaj naj opravijo potrebne zdravniške preglede. 

Porodni načrt lahko olajša porod in izkušnjo za mamico.
Porodni načrt lahko olajša porod in izkušnjo za mamico.FOTO: Adobe Stock

Spakirajte torbo za v porodnišnico

Nekje dva meseca pred predvidenim datumom poroda je dobro pripraviti torbo za porodnišnico, saj si boste na ta način prihranili morebitni kasnejši stres in zagotovili vse, kar potrebujete za bivanje v bolnišnici. Še posebej, če bi se zgodilo da bi rodili pred napovedanim datumom poroda. 

V porodno torbo vključite osnovne stvari, kot so udobna in lahka bombažna oblačila, nogavice, toaletne potrebščine, nedrčki za dojenje, vazelin, kakšna energijska ploščica, plastenka za vodo ter vse osebne predmeti, ki vam bodo pomagali, da se boste med bivanjem v bolnišnici počutili udobneje.

Pravočasno spakirajte torbo za v porodnišnico.
Pravočasno spakirajte torbo za v porodnišnico.FOTO: Adobe Stock

Vključite se v šolo za starše

Vpis v izobraževalne tečaje o porodu vas opremi z dragocenim znanjem in veščinami za porod in nego po porodu. Ti tečaji pogosto zajemajo dihalne tehnike, strategije za obvladovanje bolečine, osnove nege novorojenčka in navodila za dojenje. O razpoložljivih tečajih se pozanimajte v lokalnih porodnišnicah.

Pripravite sobico ali kotiček za dojenčka 

Ustvarjanje udobne in funkcionalne otroške sobe za vašega otroka je vznemirljiv del priprav na njihov prihod. Poskrbite, da imate bistvene predmete, kot so otroška posteljica, previjalna miza, udoben stol za hranjenje, po potrebi tudi otroški monitor in predalnik ali komodo za shranjevanje plenic, oblačil in potrebščin za nego. Razmislite o varnostnih ukrepih, kot so pokrovi vtičnic, zaščita za vrata in pritrditev pohištva na stene.

Pripravite otroško sobico ali kotiček za dojenčka.
Pripravite otroško sobico ali kotiček za dojenčka.FOTO: Shutterstock

Pripravite vse za nego otroka

Naredite zalogo osnovnih stvari za dojenčka, da bodo po porodu takoj na voljo. Nekateri ključni pripomočki za nego otroka, ki jih je treba vključiti so recimo plenice, robčki, otroška oblačila, odeja, krpice za umivanje, tetra pleničke, alkohol za čiščenje popka, fiziološka raztopina, stekleničke (če ne boste izključno dojili) in avtosedež. Poskrbite, da bodo ti predmeti in pripomočki oprani, organizirani in lahko dostopni, ko se vrnete domov z novorojenčkom.

Priskrbite si poporodno podporo bližnjih 

Priprava na poporodno okrevanje je prav tako pomembna kot priprava na porod. Poiščite podporo družine, prijateljev ali poporodnih doul, ki vam lahko pomagajo pri boljšemu počutju, pogovoru, gospodinjskih opravilih, kuhanju in skrbi za starejše brate in sestre. Razmislite o pripravi obrokov in zamrzovanju hranljivih obrokov vnaprej, da si olajšate pripravo kosil v prvih tednih z novorojenčkom.

Če se boste dobro pripravili, bo prehod v starševstvo veliko lažji.
Če se boste dobro pripravili, bo prehod v starševstvo veliko lažji. FOTO: Adobe Stock

Uredite vse za starševski dopust in porodniško 

S svojim delodajalcem se iskreno pogovorite o možnostih koriščenja starševskega dopusta in logistiki ureditve dela med in po porodniškem dopustu. Seznanite se s politiko podjetja, ugodnostmi in vso dokumentacijo, ki jo je treba izpolniti ter oddati pred vašim odhodom.

Izberite pediatra 

Izbira pediatra za vašega otroka je pomembna odločitev. Pozanimajte se o zdravnikih pediatrih v vaši okolici, o njihovem načinu in pristopu zdravljenja ter se odločite, katerega bi si želeli izbrati še pred rojstvom otroka, da se kasneje izognete morebitnim zapletom. 

Izbira pediatra je pomembna odločitev.
Izbira pediatra je pomembna odločitev.FOTO: Adobe Stock

Poskrbite zase in za zadosten počitek

Zadnji, a nič manj pomemben nasvet je ta, da si pred rokom poroda vzamete čas zase in počitek. Nosečnost je lahko fizično in čustveno zahtevna, zato dajte prednost dejavnostim, ki vam pomagajo pri sprostitvi, kot so predporodne masaže, nežne vaje, meditacija in kakovostno preživljanje časa z ljubljenimi. 

Z upoštevanjem teh bistvenih nasvetov in priprav pred porodom se boste počutili bolj samozavestne, organizirane in pripravljene na prihod vašega otroka. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 831