Vnetje ušesa je pri otrocih relativno pogost pojav in skorajda ni otroka, ki ga kdaj ne bi imel. Še več, po nekaterih podatkih ima kar 60 odstotkov otrok do tretjega leta vsaj enkrat vnetje ušes, približno 25 odstotkov pa več kot trikrat v tem obdobju. Nekateri malčki imajo pogosta vnetja ušes in tukaj je zbrano vse, kaj morate vedeti o njih.
Ušesne okužbe in antibiotiki
Vedeti morate, da se vnetja ušes lahko ponovijo tudi po zdravljenju z antibiotiki. Veliko je virusov in bakterij, ki lahko povzročijo vnetje srednjega ušesa, kar pomeni, da ko otrok preboli eno okužbo, lahko pobere drug virus ali bakterijo in ponovno zboli.
Če ima otrok v zgodnjem otroštvu večkrat vnetje ušes, to običajno ni razlog za skrb. Vendar pa lahko pogoste epizode vnetja srednjega ušesa povzročijo določene zaplete, kot so:
razpoke bobniča,
začasna izguba sluha,
tinitus ali zvonjenje v ušesih,
širjenje okužbe na druga področja glave in vratu.
Za ponavljajoče vnetje srednjega ušesa se šteje, če ima otrok to okužbo trikrat v šestih mesecih oziroma štiri okužbe v enem letu.

Zakaj se vnetja ušes vedno znova vračajo?
Starši, katerih malčki imajo pogosta vnetja ušes, se sprašujejo, kaj je vzrok – pravzaprav jih je več.
Anatomija
Evstahijeva cev, kanal, po katerem teče tekočina iz ušes v zadnji del žrela, je pri otrocih krajša, ožja in ploščata, zato ne more dobro opravljati svoje funkcije. Vse, kar lahko vpliva na to drenažo, na primer vnetje ali prehlad, poveča tveganje, da se bakterije zataknejo v srednjem ušesu in povzročijo okužbo.
Nekatere druge anatomske težave, ki so lahko vzrok za pogosta vnetja ušes, so povečani adenoidi ali povečan tretji mandelj, razcepljeno nebo in nekatere genetske bolezni, kot sta Turnerjev ali Downov sindrom, ki lahko vplivajo na razvoj ušesa.
Izpostavljenost virusom in bakterijam
Bolj kot je otrok izpostavljen virusom in bakterijam, večja je možnost vnetja ušes.
Če otrok ne spije antibiotika do konca
Vnetje ušes, ki ga povzročajo bakterije, se običajno zdravi z antibiotiki, pri otrocih, ki jemljejo zdravila, pa pogosto ne gre ravno gladko. Če otroci predpisanih antibiotikov ne jemljejo do konca, okužba ne bo popolnoma izginila, kar lahko privede do ponovnih okužb. V drugih primerih se lahko zgodi, da določen antibiotik ne deluje na določeno vrsto bakterij, zato je potrebna zamenjava zdravila.
Genetika
Starši, ki so imeli pogosta vnetja ušes, imajo lahko otroke, ki so bolj nagnjeni k temu. V nekaterih primerih ima lahko otrok genetsko drugačno količino dobrih bakterij v ušesu, kar vpliva na možnosti okužb. Pomemben dejavnik so tudi razlike v imunskem sistemu, in sicer imajo otroci s šibkejšo imunostjo pogostejše bakterijske ali virusne okužbe, ki lahko vodijo do vnetja ušes. Tudi oblika notranjega ušesa je lahko razlog za pogostejše pojavljanje teh okužb.

Preprečevanje vnetja ušes
Obstaja več korakov, s katerimi lahko zmanjšate tveganje za pogoste okužbe srednjega ušesa.
Izogibajte se izpostavljenosti tobačnemu dimu
Pasivno kajenje pri otrocih lahko povzroči številne zdravstvene težave, raziskave pa so pokazale, da so vnetja ušes pogostejša pri otrocih, ki živijo v domovih s kadilci.
Naj se otrok doji, če je le mogoče
Strokovnjaki svetujejo, naj je otrok v prvih šestih mesecih življenja izključno dojen, saj ima materino mleko številne dobre učinke na otroka. Eden od teh učinkov je zaščita pred vnetjem ušes, ki traja tudi po prenehanju dojenja.
Vir: yumama.mondo.rs
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV