Začetno obvladovanje telesa
Večina dojenčkov od treh do šestih mesecev se lahko za nekaj časa igra sama s seboj. Odkrivajo delovanje svojih rokic in nogic, zelo radi sesajo prst, razpirajo pesti in grabijo predmete v neposredni bližini. Prav tako dojenčki zelo radi sesajo svoje nožne palce. Dojenčku na nogice nadenite nogavičke veselih barv, kar ga bo še dodatno stimuliralo k lovljenju lastnih stopal. Da bi ujel svoje nogice, mora dojenček ukriviti hrbtenico, usločenje hrbtenice pa je dobra vaja za čas, ko bo dojenček samostojno sedel.
Pri štirih mesecih dojenček še vedno ne more sedeti v naročju brez opore. Hoja po vseh štirih mu bo okrepila hrbtne mišice, tako da bo laže prenašal svojo težo. Za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic položite dojenčka na hrbet na ravno površino in ga držite za obe roki. Počasi in nežno ga povlecite, tako da se bo znašel v sedečem položaju. Vzpodbujajte ga, da si bo pri dvigovanju pomagal tudi sam, vendar z vajo ne pretiravajte.
Napihnite veliko žogo in nanjo na trebuh položite otročka. Držite ga za noge in ga počasi premikajte naprej in nazaj, potem pa ponovite isto vajo, tako da držite dojenčka za roke. Vaja mu bo pomagala sprostiti mišice.

Za krepitev nožnih mišic položite dojenčka na trdo podlago, z obema rokama pa ga podpirajte okrog prsnega koša. Pustite, da vam dojenček v rokah poskakuje gor in dol ali da se ziblje, vendar v tej igri vztrajajte največ minuto.
Prve igre

Dojenčki radi proizvajajo različne zvoke. Izredno jih zabava dejstvo, da imajo na nekaj neposreden vpliv. Radi udarjajo z roko ali različnimi predmeti po mizi in proizvajajo hrup. Radi imajo ropotuljice, lahko kupljene ali pa izdelane kar doma.
Dojenčki so navdušeni nad svetlobo. Poskusite v ogledalo ujeti sončni žarek. Tudi žepna svetilka je lahko zanimiv pripomoček pri igri, saj bo dojenček poskusil ujeti svetlobno liso. Prav tako ga še vedno navdušujejo sence.

Pokažite dojenčku igračo in jo nato skrijte pod odejo. Ko zopet povlečete igračo izpod odeje, bo igra pojavljanja in izginjanja vašega dojenčka zelo zabavala. Položite igračko v škatlo, to zopet v večjo škatlo, škatlo položite v vrečo in vrečo pod odejo. Skupaj poiščita igračko, tako da pred njim odpirate vrečo in nato škatle ter glasno sprašujte, kje je igračka. Ko bosta končno prišla do igračke, bo vaš dojenček po vsej verjetnosti vriskal od navdušenja.
Poleg zvoka in svetlobe je tudi voda za mnoge dojenčke vir navdušenja. Položite otroka v kad; če še ne sedi samostojno, ga položite na plastičen stolček za kopanje ter mu pokažite, kaj vse lahko počne z vodo. Škropljenje in udarjanje po vodi je za dojenčka čudovita zabava. Ulovite vodo v majhen lonček in jo nato zlijte ven. Igrajte se s škropilnico, dojenček vas bo poskušal oponašati.
Dojenčku lahko pri tej starosti tudi berete knjige ali skupaj pregledujeta slikanice. Poimenujte predmete na slikanici in posnemajte njihove zvoke. Dojenčka bodo zvoki zabavali, poskušal jih bo posnemati. Zelo zabavne so slikanice z živalmi – dojenčka lahko sprašujete, kako se oglašata muca ali kuža. Kadar se dojenček oglaša, se odzovite in posnemajte njegovo ščebetanje. Bolj kot se odzivamo na njegove poskuse govorjenja, bolj ga opogumljamo in mu damo veselje za vajo.
Red in rutina skozi igro
Dojenčki imajo radi red in rutino, saj jim daje občutek varnosti. Čas pred spanjem naj bo še posebej vesel, tako se bo otrok naučil, da je spanje prijetna stvar. Okopajte ga in mu preberite pravljico. Potem ga odnesite k vsem članom družine, da mu zaželijo lahko noč. Pri treh do šestih mesecih mnogi pediatri svetujejo, da dojenčki ne spijo v svoji posteljici z igračami zaradi nevarnosti zadušitve, zato ga ne navajajte na "ninice", dokler ne dopolni enega leta. Ko dojenčka položite v posteljo, mu zapojte uspavanko, v kateri omenite tudi njegovo ime.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV