Kadar je čas razporejen za določena opravila, kot so kopanje, hranjenje, spanje in igra, se otrok počuti varnejšega, saj je namreč rutina že utečena in ve, kaj sledi čemu. "Rutino lahko razumemo kot predviden razpored dnevnih opravil. Na primer, za šolarja bo jutranja rutina lahko vključevala bujenje, zajtrk, umivanje zob, česanje, oblačenje in nato odpravljanje od doma v šolo. Večerna rutina pa lahko zanj pomeni oblačenje v pižamo, umivanje zob, branje zgodbe za lahko noč, čas za objem, pogovor in odhod v posteljo," pojasnjuje dr. Victoria Ang-Nolasco, pediatrinja iz Zdravstvenega centra Santos v San Juanu. Zelo pomembno je, da otroka že od majhnega učimo določenih vzorcev in rutine, četudi se kdaj upirajo in bi raje počeli kaj drugega. Dnevna rutina mu bo namreč koristila na več področjih:
Rutina je del otroškega razvoja
Skozi rutino otrok odrašča in se razvija. Pomembno je, da v njegov vsakdan vpeljete tudi aktivnosti, skozi katere se bo učil – kako skrbeti za osebno higieno, kako se urediti, kako se spočiti, se igrati, brati, pisati, pogovarjati. Pohvalite svojega otroka pri usvajanju prelomnic in kadar je pri nečem uspešen. Na ta način ga boste motivirali, da bo vzorce prenesel tudi v odraslo dobo in nadaljeval z določeno osnovno rutino, ki je del našega vsakdana.

Otroci se zaradi rutine počutijo varne
Čeprav malčki ali pozneje tudi najstniki dajejo vtis, da bi raje počeli kaj drugega, kot se držali dnevne rutine, jim ta predstavlja nek občutek varnosti, nek standard, zaradi katerega delujejo po določenih normah in vrednotah, in otroci prej kot vse potrebujejo omejitve in usmerjanje s strani staršev. Le tako se počutijo varne.
Rutina pomaga vsej družini
Ker smo v današnjem času navajeni hitrega tempa, vseskozi nekam hitimo in smo vseskozi aktivni, je dober občutek, če imamo vsaj v zavetju doma in v družini neko rutino. Če je kosilo ob 15. uri del rutine, ki se je z veseljem udeležujejo vsi člani. Če je gledanje filma ob petkih zvečer del rutine, v katerem uživa vsa družina. Če je jutranja vožnja do šole in dela rutina, ki jo po navadi opravlja eden izmed staršev, in priprava praznične pogostitve tradicija, za katero skrbi drugi izmed staršev. Vsi ti drobci navad, rutine in družinskih tradicij dajejo občutek pripadnosti, občutek, da je vse v najlepšem redu, in da ima družina razvito določeno strukturo, ki dobro deluje na vse in je pomirjujoča.

Rutina naj bo stvar dogovora in kompromisov
Ko otroci odraščajo, je razumljivo, da se spreminjajo tudi njihove želje in odnos do vsakdanjih opravil. Skozi pogovor boste lahko odkrili, kako prilagoditi rutino vsakdanjika njihovi starosti in željam, da boste kot družina vsi zadovoljni. Rezultati študije, ki so jo opravljali pod okriljem dr. Ang-Nolascove, namreč razkrivajo, da so imeli najboljše vedenjske vzorce in rezultate otroci avtoritativnih staršev, ki upoštevajo svoje otroke, vendar hkrati tudi postavljajo razumne in potrebne omejitve.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV