
Anamneza
Medicinska sestra ali ginekolog vam bosta na prvem pregledu zastavila nekaj vprašanj – o vas, partnerju in vaši družini. Dobili boste materinsko knjižico, kamor bodo vpisovali vse pomembne podatke v zvezi z vami in vašo nosečnostjo. Povedati boste morali datum zadnje menstruacije, kako so potekale prejšnje nosečnosti, ali ste imeli kakšen splav in podobno. Ko enkrat dobite materinsko knjižico, jo potem na vsak pregled prinesete s sabo. V primeru, da se vam kaj zgodi, ali da se porod začne predčasno, bo zdravnikom v veliko pomoč.
Telesni pregled
Pri prvem pregledu zdravnik z ultrazvokom preveri, ali se plod normalno razvija in ali je plod v maternici (izključi možnost izvenmaternične nosečnosti). Ginekologa lahko prosite za fotografijo vašega razvijajočega se plodu.
Pri vsakem pregledu vam bo ginekolog najbrž izmeril trebuh, da ugotovi, kako visoko je maternica. To zdravniku pove, kako velik bo otrok.
Pri nekaterih pregledih vas bo ginekolog pregledal tudi ginekološko, kar je morda malce neprijetno. Pri pregledu skozi nožnico ugotovi velikost maternice in čvrstost materničnega vratu. Pomembno je, da se pri pregledu sprostite in imate mehke trebušne mišice.

Krvni tlak
Pri vsakem pregledu vam bodo izmerili krvni tlak. Normalno je, da se vam sredi nosečnosti krvni tlak nekoliko zniža, v zadnjem trimesečju pa se lahko nekoliko poviša. Ker je vsako nenadno povišanje krvnega tlaka lahko znak za preeklampsijo, ga je potrebno skrbno spremljati. Če vam močno otekajo roke in noge, morate svojemu ginekologu nujno povedati, saj je tudi to lahko znak za preeklampsijo.
Telesna teža
Pri vsakem pregledu vas bodo stehtali. Da je v nosečnosti potrebno jesti za dva, že davno ne drži več. V nosečnosti je potrebno jesti majhne in zdrave obroke. Prekomerna telesna teža vam lahko povzroči le preglavice. Če ste že pred nosečnostjo imeli preveč kilogramov, sploh ni potrebno, da se zredite. Če ste imeli normalno telesno težo, je priporočljivo, da se zredite za 8 do 12 kilogramov.
Preiskave urina
Pri vsakem pregledu testirajo tudi urin. Ta preiskava je zelo pomembna, saj na podlagi urina ugotovijo, ali so v njem sledi glukoze, kar je lahko znak sladkorne bolezni. Če je v urinu večja količina beljakovin, je to lahko znak preeklampsije ali vnetja ledvic, če pa so prisotni ketoni, pomeni, da premalo pijete, jeste ali veliko bruhate.

Preiskava krvi
S preiskavo krvi pri prvem obisku v posvetovalnici ugotovijo vašo krvno skupino. S testi se prepričajo, da nimate določenih bolezni ali zdravstvenih težav. V naslednjih preiskavah pa ugotavljajo količino hemoglobina, ki pokaže, ali potrebujete dodatek železa. Redno preverjajo tudi morebitne okužbe s toksoplazmo.
Mnenje lahko napišete na forumu.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV