
Kako uiti prehladu?
Prehlad se običajno prične z bolečinami v grlu in žrelu, s kašljem, zamašitvijo nosa, iz katerega ponavadi kaplja izcedek, včasih se pojavi tudi hripavost. Da to tega sploh ne bi prišlo, se je treba v tem prehodnem obdobju, ko virusov in bacilov kar mrgoli, izogibati zaprtih prostorov, v katerih se zadržuje veliko ljudi. Prav tako se ne družite z bolnimi ljudmi oziroma tistimi, ki kašljajo ali kihajo. Navsezadnje morate misliti na vaše in otrokovo zdravje! Če boste krepili imunski sistem (uravnotežena prehrana z veliko sadja in zelenjave, gibanje na svežem zraku, pripravki za krepitev imunskega sistema), redno zračili prostore in si pogosto umivali roke, ste na dobri poti, da uidete jesensko-zimskim prehladom.
Kaj pomeni prehlad med nosečnostjo?
Prehlajena nosečnica ni nič kaj v zavidljivem položaju, saj je nabor ustreznih zdravil zaradi otrokovega razvoja precej okrnjen. Slovenski farmacevti tudi pravijo, da je pri nosečnicah včasih že strah pred jemanjem zdravil tako velik, da omeji uporabo tudi tistih zdravil, ki sicer veljajo v tem obdobju kot dokaj varna. Je pa uporaba zdravil zlasti v prvem trimesečju odsvetovana, saj se v tem obdobju razvijajo otrokovi organi. Zato je prav, da se za vsak nasvet obrnete na izbranega osebnega zdravnika.
Kako si lahko nosečnica pomaga sama?
Nasveti, kako si lajšati prve simptome prehlada, so enaki tako za nosečnice kot vse, pri katerih se začne kazati bolezen. Priporočljivo je povečati količino popite tekočine (čaji, sokovi, voda) in na jedilnik vnesti čim več sadja in zelenjave z vitaminom C. V prostoru, v katerem se največ zadržujete, naj bo primerna vlažnost, prav tako redno zračite (v toplih prostorih se bacili še hitreje množijo). Na postelji dvignite vzglavje, za izpiranje nosu pa uporabljajte fiziološko raztopino v kapljicah ali pršilu. Če vas boli tudi žrelo, vam bo dobro delo grgranje tople slane vode.

Nosečnica z zamašenim nosom
Nosečnica zaradi svojega stanja ne more poseči po vseh zdravilih, ki so na voljo na tržišču za lajšanje prehladnih obolenj. Pri zamašenem nosu si nosečnica lahko pomaga s fiziološko raztopino v obliki kapljic ali nosnih pršil. Pripravite jo lahko tudi sami, in sicer tako, da zavrete pol litra vode (500 ml), v kateri raztopite 4,5 g soli, nato pa pustite, da se ohladi.
Nosečnica z bolečim žrelom
Pekoč, praskajoč in skeleč občutek v žrelu lahko traja tudi nekaj dni. Za tovrstne bolečine so najboljše pastile, ki so na voljo v lekarnah, vendar pa niso vse primerne. Nosečnicam odsvetujejo tudi grgranje žajbljevega čaja in pastile, ki vsebujejo izvleček omenjene zdravilne rastline, ter pripravke, ki vsebujejo mentol.
Ko nosečnico muči kašelj
Kašelj velja za enako nadlogo kot boleče žrelo, pri katerem je nabor zdravil precej okrnjen. Nosečnicam farmacevti zato največkrat svetujejo slezov sirup. Nikakor pa ne uživajte materine dušice, trpotca ali sladkega korena, saj so to zdravilne rastline, pri katerih obstaja možnost delovanja na maternico. Tudi uporaba nekaterih drugih rastlin, kot so jeglič, ameriški slamnik, bršljan ali islandski lišaj, ni prepovedana, vendar jih farmacevti nosečnicam odsvetujejo, saj ni na voljo dovolj informacij o vplivu na plod.
Nosečnica s povišano telesno temperaturo
Ginekologi in zdravniki so si zelo neenotni o tem, kako visoka mora biti telesna temperatura, da je nosečnica ogrožena. Velja pa, da zlasti v prvem trimesečju ne sme biti 24 ur višja od 38,9 ºC za več kot 24 ur. To namreč poveča tveganje za razvojne nepravilnosti pri plodu. Za zniževanje telesne temperature (38–38,5 °C) lahko nosečnica uporabi paracetamol ali lekadol.
Previdno z ameriškim slamnikom
Zadnje čase se zelo veliko piše in govori o dvigovanju odpornosti z ameriškim slamnikom. Nekaterim izvlečkom je dodan odstotek alkohola, zato je treba biti pri izbiri previden. Nekateri pripravki na tržišču so registrirani kot zdravila, kar pomeni, da so njihove učinkovine standardizirane, sestava preverjena, varnost spremljana pri agenciji za zdravila, učinki pa klinično dokazani. In prav takšni pripravki imajo v navodilih za uporabo večinoma napisano, da niso primerni za nosečnice in otroke do 4. leta starosti. Razlog se skriva v dejstvu, da je bilo na nosečnicah izvedenih premalo relevantnih raziskav. Previdnost torej ni odveč.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV