
To starostno obdobje pri vašem otroku bi lahko bil mejnik, ko bo potrebno stanovanje malce prilagoditi malemu kobacaču. To pomeni, da, če se je do zdaj plazil po zadnji plati ali po vseh štirih, bo kaj kmalu ugotovil, da so določeni predmeti odlični pripomoček za to, da se jih lahko oprime in postavi na nogice. Zato ne bodite presenečeni, če ga boste nekega dne zagledale kako v posteljici stoji, sicer še malce negotovo a na njegovem in tudi vašem obrazu bo zagotovo nasmeh. To zanj pomeni nov uspeh in začetek nečesa novega, zanj tudi večjo svobodo.
A dokler si svoje nogice krepi v varni posteljici ste lahko brez skrbi, ko pa bo začel posegati po predmetih ali lažjih kosih pohištva pa zanj to lahko predstavlja nevarnost. Zato je v tem obdobju čas, da se vaš dom spremeni v varen dom.
Sesanje palca
Sesanje palca je normalno pri dojenčku. Prirojen nagon lahko v prvih mesecih dojenčka vodi do sesanja palca, lahko pa sesa rokico, ostale prstke ali druge predmete. Vendar navadno otrok s sesanjem do enega leta preneha. Večina jih sesa zato, da bi se umirili in prav to je razlog, da lahko navada traja tudi do šestega leta ali dlje. Palec tolažilec je vedno na voljo, kadar je otrok prestrašen, osamljen, žalosten, utrujen ali mu je preprosto dolgčas. Ta odličen majhen prstek je vedno pri roki, le zakaj ga ne bi uporabil? Večina otrok se navade reši med tretjim in petim letom. Otroka ne smete od sesanja palca nikoli odvajati na silo.
Duda kot rešitev?
Ko se začne otrok plaziti in raziskovati svet okrog sebe, se večino časa zamoti z novimi podvigi, takrat je tudi manj možnosti za sesanje palca. To je tudi odlična priložnost, da ste mu vedno za petami, ko bo nesel to malo razvado v usta. Zamotite ga s kakšno novo stvarjo, knjigico, igračo, naj ima zaposlene prstke. Morda je v tem obdobju čas, da mu ponudite dudo. Čeprav ni ravno vzgojno, a dudico bosta še vedno lahko dala ribicam na morju, prstka pa pač ne!
Ortodont dr. Leon Herman o posledicah sesanja palca pravi takole:
Sesanje palca je najbolj pogosta in trdovratna razvada pri otrocih. Če otrok s sesanjem preneha do približno četrtega leta, posledice niso tako hude, če pa se sesanje nadaljuje dlje časa, pride do spremembe funkcije v celotnem ustnem sistemu. Torej, če so usta zaprta, je jezik na nebu, če pa so odprta, jezik pade dol in počiva na spodnjem delu. Otrok, ki sesa palec ali kateri drugi prst, pa ima usta odprta in tako jezik ni na mestu, kjer bi moral biti. V takem položaju pride do tega, da je zgornja čeljust preozka, zobje zato lezejo naprej, predvsem pa jih naprej potiska jezik. Največkrat tako pride do odprtega ugriza v vertikalni smeri, kot v smeri naprej in nazaj.
Kako se pogovarja?
Komunikacijske sposobnosti dojenčka se nenehno izboljšujejo. Odziva se na svoje ime, spet in spet ponavlja nekatere glasove ter skuša posnemati, kar sliši, čeprav njegovo čebljanje večinoma ne zveni kot prave besede. Začel bo s preprostimi glasovi, na primer 'ba' in 'da', ki jih sprva ne bo uporabljal v kontekstu, bo pa s pomočjo vašega odziva ugotovil, kaj pomenijo –rad ima pohvalo. Bolj bo kazal čustva, tako da bo razburjen, če mu boste vzeli igračo, in včasih z jokom, če boste vidno jezni. Lahko celo pokaže sočutje, tako da joče, če joče drug dojenček.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV