Bibaleze.si

Dojenje dobro za otrokova pljuča

J.G.

Dojenček

0
05. 01. 2009 18.31

Otroci, ki so jih mame dojile štiri mesece ali več, imajo bolj razvita pljuča, kot tisti, ki so mleko pili iz stekleničke, so ugotovili ameriški raziskovalci.

Zaradi dojenja se dojenčkova pljuča bolje razvijejo.
Zaradi dojenja se dojenčkova pljuča bolje razvijejo.
Zaradi dojenja se dojenčkova pljuča bolje razvijejo.FOTO: iStockphoto



Že prej so raziskave pokazale, da sesanje materinega mleka traja skoraj dvakrat toliko kot pitje mleka iz stekleničke. Zahteva pa tudi več telesnega napora. Sedaj je to potrdila še raziskava, ki so jo opravili pri 10-letnikih, rojenih na otoku Wight v Veliki Britaniji. Otroci, ki so jih mame dojile štiri mesece ali več so namreč imeli večjo pljučno kapaciteto kot tisti, ki so kot dojenčki pili iz stekleničke.

Močnejša pljuča dojenih otrok

Otok so raziskovalci izbrali, ker so pred desetimi leti matere na otoku svoje dojenčke večinoma dojile in ne hranile po steklenički. Raziskava je potekala pod budnim očesom dr. Ikechukwuja U. Ogbuanuja z univerze Kolumbija v Južni Karolini in njegovih sodelavcev.

Kot so sporočili, lahko telesni napor, ki ga zahteva sesanje mamine dojke povprečno šestkrat dnevno več kot štiri mesece, poskrbi za večjo pljučno kapaciteto in lažje dihanje pri dojenih otrocih v primerjavi s tistimi, ki so jih mame hranile po steklenički.

Dobrodejni učinki dojenja so vidni tudi kasneje v življenju.
Dobrodejni učinki dojenja so vidni tudi kasneje v življenju.FOTO: iStockphoto



Pomemben daljši čas

Raziskovalci so preizkusili zmogljivost pljuč 1033 otrok, starih deset let. 39 odstotkov teh otrok je bilo dojenih štiri mesece ali več, 21 odstotkov otrok pa mame niso dojile. To pomeni, da so pili iz stekleničke, vendar ni nujno, da niso pili maminega mleka. Običajni preizkusi razvitosti pljuč so pokazali, da so pljuča otrok, ki so jih mame dojile, močnejša.

Vendar krajše obdobje dojenja ni enako vplivalo na moč pljuč. Pomembno povečanje pljučne kapacitete pri otrocih, dojenih štiri mesece ali več, verjetno lahko povežemo s telesnim naporom, potrebnim za sesanje. Kot je dejal dr. Ogbuanu, smo tako dobili potrditev, da otrokom poleg maminega mleka koristi tudi sesanje samo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863