
Plenični izpuščaj je vnetje kože v pleničnem predelu. Ta se kaže v različnih oblikah kožnih sprememb in zahteva lajšanje in zdravljenje.
Ponavadi je površina ritke močno pordela, vnetje se lahko razširi tudi na notranjo stran stegen in na spolovilo. Prva stopnja je pordelost, druga pa mehurčki na koži. Ti lahko počijo in krvavijo. Dojenčka koža zaradi izpuščajev zelo peče, sploh takrat, ko se v pleničko polula ali pokaka.
Vzroki
Dojeni otroci lahko dobijo plenični izpuščaj, če mati uživa sveže sadje, ki vsebuje veliko sadne kisline, npr. citruse. Povzroči ga tudi kisel urin, ostrega vonja, ki nastane, če otroka ne previjemo dovolj pogosto. Ali če otrok opravi veliko potrebo in ga ne previjemo še nekaj časa po tem.

Zdravljenje
Takoj, ko opazite plenične izpuščaje, otroka bolj pogosto previjajte. Če bo ritka suha, se bodo hitreje zacelili. V lekarni lahko kupite učinkovito mazilo iz cinka. Ta kožo neguje in preprečuje vnetja.
Kadar je koža že zelo razdražena, za ritko nikar ne uporabljajte odišavljenih krem in čistilnih robčkov. Ti bodo kožo le še dodatno razdražili in otrok bo med previjanjem še bolj jokal. Uporabljajte toplo vodo, vato ali bombažno krpo. Pripravite pa lahko tudi kamilično kopel, ta bo pomirila razdraženo kožo. V lekarni lahko kupite posušene cvetove kamilic. Žlico jih zavrete v dobremu decilitru vode. Ohladite in s krpico previdno obrišete ritko.
Svetujemo vam tudi, naj bo otrokova ritka čim več časa 'na zraku'. Ko otroka odvijete iz plenice, mu za nekaj časa oblecite spodnje hlačke. Če jih še nima, bodo zadostovale tudi kratke hlačke iz bombaža.
Kdaj k zdravniku?
Če so plenični izpuščaji tako hudi, da iz mehurčkov teče tekočina, ali so krvavi, je najbolje, da takoj obiščete zdravnika. Ta vam bo predpisal ustrezno mazilo, ki bo težavo odpravilo.
Komentarji (2)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV