Bibaleze.si

Kako se ob prihodu dojenčka upreti tašči?

S.B.

Družina in odnosi

3
09. 01. 2025 05.00

Odnos tašče in snahe velja za enega najbolj kompleksnih. Zadeve pa se zagotovo še nekoliko bolj zakomplicirajo, ko v družino prispe nov član. Takrat si vsaka od njiju želi uveljaviti svoja pravila in vrednote, ki pa se marsikdaj ne skladajo. Kako ravnati?

babica

Prihod dojenčka v družino je poseben mejnik v življenju vsake mamice. Takrat mama potrebuje predvsem toplino, ljubeče besede in podporo. Občutek, da je dobra mama, da dela prav. Marsikatera tašča pa v želji, da bi mamici olajšala materinstvo in prve dneve po porodu, prekomerno zasipa novopečeno mamico z informacijami, kako bi morala ravnati, kako negovati dojenčka in kaj vse dela napačno. 

S tem pa doseže ravno obratno – neprijetne občutke že tako utrujene mamice, ki se spopada z nizom čustev, utrujenostjo, nespečnostjo ter mnogimi drugimi poporodnimi težavami, kot so nihanje hormonov, nočno potenje, fizične bolečine. Takrat mamica res ne potrebuje nič drugega kot toplo skuhano juhico in čim krajši obisk, na katerem predvsem prejme vprašanje, kako je in s čim ji lahko pomagamo. 

Kako se soočiti s taščo, ki se prekomerno vmešava v vaše zasebno življenje?
Kako se soočiti s taščo, ki se prekomerno vmešava v vaše zasebno življenje?FOTO: Adobe Stock

A ker tašče mnogokrat (včasih dobronamerno, včasih pač ne) prestopijo mejo zasebnosti mlade družinice, smo za vas pripravili nekaj nasvetov, kako se soočiti s tem. 

Sprejmite svoje občutke 

Čisto v redu je, če se počutite tako. Če potrebujete nekaj zasebnosti in miru ali počitka. Sprejmite svoj zaščitniški nagon in željo po varovanju svojega potomca ter da je normalno, da vam ni vseeno, če vam nekdo govori, kako bi morali skrbeti zanj. Vi ste mama in ve najbolje veste, kako z otrokom. Po porodu lahko čutite nervozo, ste bolj občutljivi kot sicer, predvsem pa ranljivi. Znebite se krivde in se iskreno pogovarjajte o svojih občutkih in počutju. Če vam kaj ne ustreza in vas spravlja v obup, to povejte jasno in glasno. Predvsem pa postavite zdrave meje. Naučite se reči 'ne'.

Bodite iskreni

Ni vam treba delati iz muhe slona, niti dramatizirati. Preprosto in iskreno povejte, kako se počutite, in ljudem okoli sebe dajte jasno vedeti, kaj se dogaja. Vsekakor se najprej pogovorite s svojim partnerjem in mu povejte, da vas določene stvari in vedenje s strani njegove mame motijo ter da si želite nekoliko osebnega prostora in zasebnosti. Nato pa bodite iskreni tudi do tašče in ji na spoštljiv način dajte vedeti, da vam ne ustreza, če vas nenehno opominja, kaj delate narobe, in hodi nepovabljena na obisk. 

Pogostokrat si obe želita dobro, a ne znata tega izraziti.
Pogostokrat si obe želita dobro, a ne znata tega izraziti. FOTO: Shutterstock

Vključite svojega partnerja

Oseba, ki vas pozna in živi z vami ter si deli izkušnjo starševstva, bi morala vedeti in se zavedati, kako njena mama vpliva na vas. Zato se iskreno pogovorite in povejte, kaj bi radi v tovrstnih odnosih, predvsem pa, česa si ne želite. Morda bo bolje, če se najprej partner subtilno pogovori s svojo mamo, ne da bi jo s tem prizadel. Zelo pomembna je podpora partnerja, zato bodite jasni glede svojih čustev in še bolj jasni pri mejah, ki jih želite postaviti.

Bodite strateški

Če vas moti način, na katerega vam tašča pomaga pri skrbi in negi za dojenčka, ji to poskusite razložiti na način, ki vam najbolje ustreza. Če želite, da vam tašča na primer pomaga pri nakupih ali gospodinjskih opravilih, jo vprašajte, če lahko svojo pomoč ponudi na ta način. Biti strateški v tem primeru pomeni, da predlagate, kje vam lahko ponudi vso pomoč, ki jo potrebujete, hkrati pa pri tem ne prestopi meje. Obenem pa se bo počutila sprejeto in pomembno, predvsem pa cenjeno, kar vas bo povezalo kot družino.

Morda si je vnuka želela več let in si želi zgolj njegove bližine.
Morda si je vnuka želela več let in si želi zgolj njegove bližine.FOTO: Shutterstock

Poskusite stvari pogledati z njenega zornega kota 

Pomembno je, da se znate v takšnih situacijah postaviti v njeno kožo in premisliti, s kakšnimi nameni se vede, kot se. Morda pa je vnučka čakala dolga leta in si želi z njim preživeti kar se da veliko časa. Biti babica je posebna izkušnja in verjetno se želi povezati s svojim vnukom ter igrati pomembno vlogo v njegovem življenju. Razumevanje njenih potreb lahko vpliva tudi na to, da bosta dosegli dogovor, ki bo osrečil obe.

Sprejmite pomoč 

Imeti otroka ni lahka stvar, in če nekdo v vaši bližini čaka, da se vključi in pomaga, izkoristite to priložnost. Seveda se morda s taščo ne razumeta vedno, a če ima srce na pravem mestu, je morda vredno vajina razhajanja dati na stran. Kdo ve? Dojenčki najdejo načine, kako zbližati ljudi, vi pa boste morda le našli načine, kako uživati v novem odnosu s svojo taščo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863