Sebastijan Pregelj

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev
Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Gaja Kos: 'Bralca, ki še ne ve, da to je, je treba v svet knjig pretkano zapeljati'
Da so knjige prava pravcata zakladnica, s pomočjo katere odkrivamo različne zgodbe, vedrimo svoj vsakdan, nabiramo znanje, razvijamo in krepimo svoj besedni zaklad ter odstiramo meje domišljije, je jasno. Ampak kako jih predstaviti malčkom, kako jih približati otrokom, ki ne želijo brati in po katerih knjigah posegati? O vsem tem smo se pogovarjali z Gajo Kos, izjemno poznavalko otroških slikanic ter knjig za otroke in mladostnike, ki že vrsto let deluje kot samozaposlena v kulturi. Doktorirala je na Oddelku za primerjalno književnost in literarno teorijo. Pri knjižni založbi ureja izvirno slovensko leposlovje za otroke in mladino, literarne kritike pa objavlja tudi v različnih strokovnih revijah. Pri LUD Literatura soureja zbirko prevodne kratke proze Stopinje, občasno pa tudi kaj svojega napiše in kaj tujega prevede. Pogovor z njo si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Petletnico bo zdaj poznala vsa Slovenija!
5-letna Neja iz Ajdovščine si pravljice izmišlja s svojo nono. Skupaj sta se spomnili tudi te, ki sta jo naslovili Čudežne nogavičke ter jo prijavili na naš natečaj za najboljšo pravljico. Kako vesela je bila Neja, ko je izvedela, da je zmagala, in bodo to, kar je nastalo v njeni domišljiji, lahko slišali otroci iz vse Slovenije! Spremljali smo, kako je njena pravljica postala Lahkonočnica.

To je zmagovalna pravljica!
Decembra je na spletnem portalu Bibaleze.si potekal nagradni natečaj Lahkonočnice – Pravljična škatla. Povabili smo vas, da pri otroku spodbudite domišljijo in skupaj z njim napišete pravljico ali narišete risbico.

Le kaj se skriva v zadnji škatli?
Le kaj se skriva v zadnji, četrti pravljični škatli? Pokukajte vanjo skupaj s pravljičarjem Sebastijanom Pregljem ter na podlagi treh predmetov, ki so v njej, z otroki napišite in narišite svoje pravljice. Za nagrado lahko prejmete pravljično škatlo in slastne piškote. Pravljica enega zmagovalca pa bo celo posneta kot Lahkonočnica.

Tako lahko brez stresa preživite veseli december
Konec leta ni le praznično obarvan, včasih se od daleč po tihem prikrade tudi stres. Toda mi smo zbrali nekaj nasvetov, kako ga lahko izbrišete iz svojega družinskega življenja. Prostega časa ne preživite tako, da tekate med policami in nakupujete, poglejte raje drug drugemu v oči ter počnite nekaj skupnega. Z ustvarjalnimi delavnicami doma boste pri otroku spodbudili ne samo domišljijo in ustvarjalnost, temveč boste v njem prebudili tudi ljubezen in razumevanje. Skupaj z najmlajšimi sodelujte pri majhnih družinskih projektih, ki jih začinite s pravljično inspiracijo.