Bibaleze.si

Zdravo in zabavno

Julijana Grce

Idejnica

0
09. 10. 2008 16.05

Sprijaznimo se: nekateri otroci ne bodo nikoli želeli jesti nič drugega kot testenine in ocvrte piščančje medaljone. A vendar obstaja način, da vzljubijo tudi drugačno hrano.

Sadje in zelenjavo lahko pripravimo na zabaven način.

Otroci včasih ne želijo pojesti obroka, ne glede na to, koliko časa sta njihova starša preživela v kuhinji. Vendar je lahko navdušenje nad hrano nalezljivo. Otroci, ki jedo zdravo hrano in jih ni strah poskusiti česa novega, običajno prihajajo iz družin, kjer sta kuhanje in uživanje med obroki del družinskega življenja. Otroci se navadijo običajev svojih staršev.

Matere se pogosto počutijo krive, saj se zavedajo, da njihovi otroci ne jedo najbolj zdravo. Vedo, da je pomembno otrokom dajati zdravo hrano, a jim ni jasno, kako bi dosegle, da bi jo otroci tudi pojedli. Razkrivamo, kako vam lahko uspe!

Trije obroki in dve malici

Otroci morajo jesti vsake tri do štiri ure: tri večje obroke, dve malici in piti veliko tekočine. Če to načrtujemo, bo prehrana našega otroka veliko bolj uravnotežena in bo manj razdražljiv, saj ne bo lačen. Ko se z otroki odpravimo na izlet, vzemimo s sabo hladilno torbo s prigrizki kot so korenje, preste, jogurt ter voda, da si ne bodo zaželeli hitre hrane.

Sadje in zelenjavo lahko pripravimo na zabaven način.
Sadje in zelenjavo lahko pripravimo na zabaven način.FOTO: iStockphoto

Glavni dnevni obrok (kosilo ali večerjo) načrtujte vnaprej. Če se vam zdi misel na tedenski jedilnik preveč grozljiva, si ga pripravite za dva ali tri dni vnaprej. Za dober obrok ni nujno, da je pripravljen zelo razkošno, vendar pa mora biti uravnotežen: polnozrnat kruh, riž ali testenine, sadje ali zelenjava in vir proteinov, kot so pusto meso, sir ali stročnice. Juhe lahko pripravimo že vnaprej in jih damo v zamrzovalnik ter jih pred obrokom le pogrejemo. Dodamo kos polnozrnatega kruha ter skledo narezanih jabolk ali melone, ki obrok zaokrožijo.

Ne navadite se kuhati posebej za partnerja in otroke, saj vas to lahko izčrpa. Bolje je pripraviti en obrok, ga dati na mizo in otrokom dovoliti, da se sami odločijo, ali bodo ponujeno jedli. Ker pogosto oponašajo vedenje svojih staršev, bodo morda kmalu začeli jesti vse, kar boste postavili prednje.

Ne priganjajte jih

Morda se sliši težko, a poskušajte se zadržati, ko otroci ne jedo točno tistega in v takšni količini, kot bi si želeli vi. Poskušajte biti čim bolj nevtralni. Ne pozabite, da ste kot starš izpolnili svojo dolžnost in postregli z zdravim obrokom, otroci pa naj ga pojedo. Če jih poskusite prisiliti, da bi kaj pojedli, se bodo samo uprli.

Na nove okuse morate otroka navajati počasi. Otroci se že po naravi bojijo poskusiti kaj novega. Lahko jim rečete, da se morajo njihove brbončice privaditi na nov okus, preden jim bo postal všeč. Pomaga pa tudi, če jim poveste, da, na primer, grah jé tudi njihov vzornik, da bi ostal velik in močan.

Če otroci ne želijo jesti zelenjave, lahko poskusite z omakami in prelivi. Korenček lahko pomočite v jogurtov preliv ali kaj podobnega, saj se bo otrokom to zdelo tudi bolj zabavno. Včasih pa pomaga, če na zelenjavo ali sadje potresete nekaj rjavega sladkorja (želimo si zdrave otroke, zato se izogibajte belemu). Sčasoma bodo otroci prerasli potrebo po dodatnem sladkorju, do takrat pa nas lahko tolaži misel, da tako vsaj jedo sadje in zelenjavo.

Kuhajmo skupaj

Večina odraslih in otrok ne poje dovolj vlaknin dnevno, najlažje pa jih 'vtihotapimo' v zajtrk. Lahko, na primer, pripravimo večjo količino zmesi za palačinke in vaflje, ki zdrži ves teden. Za zmes za pet ljudi zmešajmo dve skodelici polnozrnate pšenične moke, pol čajne žličke soli in dve žlici sladkorja. Ko želimo palačinke speči, dodamo dve skodelici mleka (lahko tudi sojinega), tri žličke olja (rastlinskega ali oljčnega) in četrt žličke vaniljevega sladkorja. Tudi če otroci niso alergični na mleko, je sojino mleko odličen vir koristnih snovi. Če sojinega mleka ne marajo, ga lahko 'skrijemo' v kakšno jed, kot je ovsena kaša, pire krompir ali omaka.

Otroci tudi pri prehranjevanju oponašajo starše.
Otroci tudi pri prehranjevanju oponašajo starše.FOTO: iStockphoto

Lahko pa nam otroci pomagajo pri kuhi. Če jim dovolimo, da sodelujejo pri izbiri in pripravi obrokov, bodo raje pojedli tisto, kar so sami pomagali ustvariti. Vzemimo jih s sabo v trgovino in jim pustimo izbrati sadje in zelenjavo. Če so dovolj stari, jim pustimo, da narežejo zelenjavo in jo vmešajo v solato. Če ne marajo sadja, naj pomagajo narediti sadno sladico – tako jo bodo skoraj zagotovo z veseljem tudi pojedli.

Z več domišljije kot je obrok pripravljen, več okusov so otroci pripravljeni poizkusiti. Palačinkam lahko narišemo oči in nasmeh in hrani damo smešna imena – ocvrta cvetača lahko postane 'drevo dojenček' ali 'hrana za dinozavre'. Otrokom je majhno vedno privlačno. Toast lahko z modelčki za piškote narežemo na majhne srčke in zvezdice, ki jih bodo že zaradi majhnosti in oblike z veseljem pojedli.

Otroci se zgledujejo po starših

Zapomnimo si, da otroci ne skrbijo za to, kakšna hrana pride v hišo, za to smo odgovorni mi. Če imamo doma manj nezdrave hrane, bodo otroci prisiljeni jesti zelenjavo, sadje, polnozrnate in mlečne izdelke. Vendar pomaga, če imamo vsaj nekaj hrane, ki je 'manj zdrava', saj tako ne postane prepovedana in s tem še bolj privlačna. Bonboni, pijače z mehurčki in piškoti so 'občasna' hrana. Kupujmo le zdrave žitarice in otrokom dovolimo jesti sladkane, ko so na obisku pri starih starših ali na počitnicah. Občasen obrok v restavraciji s hitro hrano pa jim tudi ne bo preveč škodil.

Bodimo otrokom dober vzor. Če stalno hujšamo ali imamo 'nenavadne' prehranske navade (prigrizki sredi noči), bodo otroci odrasli v prepričanju, da je to nekaj običajnega. Ne lažimo si glede tega, kakšno sporočilo pošiljamo svojim otrokom o hrani. Telo nam bo samo povedalo, kdaj je lačno ali sito in otroci se bodo od nas naučili poslušati svojega.

Moramo se zavedati, da je pomembno, kaj jedo naši otroci. Občasno si lahko v kinu privoščimo pokovko ali sladoled. Dokler to uravnotežimo z zdravo hrano in telesno aktivnostjo, bomo zdravi tako mi kot naši otroci.

Kaj svetuje slavni kuhar Jamie Oliver?

Ker je njun oče slaven kuhar, ni nič čudnega, da sta šestletna Poppy Honey in leto mlajša Daisy Boo vedno dobro jedli. Jamie pravi, da ima srečo, saj sta se deklici navadili poizkušati nove jedi, ko sta bili še majhni. Že takrat sta se navadili prepoznati različne okuse in teksture hrane. Jamie prizna, da je težje, ko otroci odraščajo.

Če se za mizo vsak dan srečujete s težavami, predlaga: “Če vztrajate pri preizkušanju novih jedi, bo sčasoma večina otrok poskusila kaj novega in jim bo to postalo všeč.”

Ne pozabimo, da bodo otroci jedli tako kot njihovi starši. Če opazijo, da 'na skrivaj' jemo nezdrav prigrizek, bodo to poskusili tudi sami. Zato se prehranjujmo tako, kot bi to želeli za svoje otroke. 

Svoje mnenje lahko izrazite tudi na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863