Bibaleze.si

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?

A.K.

Najstniki

0
11. 11. 2024 02.00

Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

najstnik

'Izraz dismorfija izhaja iz grške besede za popačenost ali grdota.'

Kaj je bigoreksija? 

Zdrav najstnik lahko doživi obdobja zavzetosti s svojim telesom, ki pa sčasoma minejo. Toda pri najstniku z bigoreksijo ali drugimi vrstami telesne dismorfije podoba telesa postane osrednji element njegove samopodobe. Bigoreksija, uradno znana kot mišična dismorfija, se osredotoča na obsedenost z mišicami. V tem primeru najstnik verjame, da je majhen, suh in neprivlačen, čeprav je običajno ali celo nadpovprečno mišičast. Zanj je značilno, da kompulzivno telovadi in nadzoruje svojo prehrano z namenom povečanja mišične mase. 

Pri najstniku z bigoreksijo ali drugimi vrstami telesne dismorfije podoba telesa postane osrednji element njegove samopodobe.
Pri najstniku z bigoreksijo ali drugimi vrstami telesne dismorfije podoba telesa postane osrednji element njegove samopodobe.FOTO: Adobe Stock

10 znakov neurejenega prehranjevanja ali mišične dismorfije pri najstnikih 

Medtem ko se bigoreksija najpogosteje razvije v pozni adolescenci, se simptomi lahko pojavijo z nastopom pubertete. Bigoreksijo povezujejo z anksioznostjo in depresijo, zlorabo substanc (zlasti z uporabo anaboličnih steroidov), motnjami hranjenja in težavami v šoli ter odnosih. Kako lahko starš loči med običajnim nezadovoljstvom s telesom najstnika in obsedenostjo s hrano, prehranjevanjem in fitnesom? 

- Preokupacija s podobo, velikostjo ali obliko telesa, določenim delom telesa in težo. 

- Izrazito omejevanje določenih kategorij živil.

- Izvajanje posebnih ritualov v zvezi z vnosom hrane in strog urnik prehranjevanja.

- Prekomerna vadba ali dvigovanje uteži do te mere, da moti šolsko delo in druge dejavnosti. 

- Štetje kalorij in spremljanje vsebnosti hranilnih snovi za doseganje popolne diete. 

- Izogibanje družabnim srečanjem ali prehranjevanju z drugimi zaradi pomanjkanja nadzora nad jedilnikom.

- Pretirano ogledovanje svoje podobe v ogledalih.

- Izogibanje socialnim situacijam, kjer so telesa izpostavljena (npr. plaža, bazen).

- Nošenje več plasti oblačil za bolj mišičast videz. 

- Uporaba anaboličnih steroidov ali drugih pripravkov.

"Točnega vzroka za mišično dismorfijo ni, vendar je veliko najstnikov s to motnjo že v zgodnjem življenju doživelo ustrahovanje ali druge oblike nasilja vrstnikov. Mnogi, ki trpijo za to motnjo, so bili v otroštvu zelo suhi ali predebeli, zato se odločijo za skrajne ukrepe, da bi spremenili svojo postavo."

Zloraba anaboličnih steroidov lahko vodi v resne zdravstvene težave, kot so zastoj v rasti, nastanek aken, poškodbe organov ...
Zloraba anaboličnih steroidov lahko vodi v resne zdravstvene težave, kot so zastoj v rasti, nastanek aken, poškodbe organov ...FOTO: Adobe Stock

Igrače, video igre in družbena omrežja

Študija o razvoju moških akcijskih figur je pokazala, da so te sčasoma postale veliko bolj mišičaste. Avatarji video iger, igrače risanih junakov in številne animacije popeljejo razvitost mišic do novih skrajnosti, ki jih človek ne more doseči. Zelo vizualna narava družbenih medijev izrazito poveča ranljivost najstnika za nezadovoljstvo s telesom, motnje hranjenja in bigoreksijo. 

Kako lahko starši podprejo najstnika 

Bodite pozorni na znake ustrahovanja: dolgotrajno ustrahovanje vrstnikov lahko poleg duševnih in čustvenih težav vključuje tudi težave s telesno podobo in samozavestjo, neurejeno prehranjevanje ali motnje hranjenja in/ali bigoreksijo. Pomembno se je pogovarjati o morebitnih problematičnih sošolcih ali znancih, zlasti če se otrokovo vedenje vidno spremeni.

Omejite družbene medije: postavljanje meja pri uporabi družbenih medijev lahko pomaga preprečiti motnje hranjenja in bigoreksijo, pa tudi številne druge negativne učinke. Pogovorite se z otrokom o zlaganih in nerealnih podobah na spletu ter kako škodljiv vpliv imajo.

Globlji pogovori: zanimajte se za otrokove misli in občutke glede njegovega videza in predstav o moškosti. Zelo koristno je, če sta pri pogovoru udeležena oba starša, saj imajo zlasti očetove besede na sina velik vpliv. 

 Preverite svoja stališča in vedenje: vsi imamo ponotranjena, pogosto nezavedna prepričanja o telesni podobi in moškosti. Vaš otrok bo opazil ali začutil, kakšen odnos imate do svojega telesa in sebe, kako komentirate videz drugih ljudi, kako skrbite zase.

Če otrokova obsedenost s hrano, težo in vadbo negativno vpliva na njegove dnevne aktivnosti, je za začetek pomembno poiskati vsaj nasvet strokovnjaka (npr. zdravnik, psiholog, psihoterapevt, psihiater). Zloraba anaboličnih steroidov lahko vodi v resne zdravstvene težave, kot so zastoj v rasti, nastanek aken, poškodbe organov, visok krvni tlak, težave s plodnostjo, nihanje razpoloženja, agresivno vedenje in depresijo. 

Viri: National Eating Disorders Association / HealthLine 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863