Ta je namreč zaradi tržne naravnanosti večine lekarn že davno izgubila kredibilnost. Prav zato v spletni lekarni Moja lekarna ne le ponujamo izdelke različnih znamk, namenjene ohranjanju, krepitvi in izboljšanju zdravja, temveč svojim strankam svetujemo in jim nudimo podporo v obliki nasvetov oziroma spremljamo njihov proces okrevanja po bolezni, poškodbi ali drugih zdravstvenih težavah.
Posebno pozornost, na katero smo toliko bolj ponosni, velja nameniti tudi kalkulatorjem, sestavljenim s strani različnih strokovnjakov, s katerimi sodeluje naša spletna lekarna Moja lekarna. Ti posegajo na več področij, med drugim:
- prebavo (kalkulator priporočenega vnosa vlaknin, kalkulator kalorij, kalkulator vnosa maščob, kalkulator vnosa ogljikovih hidratov, kalkulator telesne maščobe, kalkulator makrohranil, kalkulator vzdrževalnih kalorij, kalkulator bazalnega metabolizma),
- splošno zdravje (kalkulator indeksa telesne mase, kalkulator telesne maščobe, kalkulator krvnega tlaka, kalkulator kolagena oziroma proteinov, kalkulator rasti las),
- lepoto (kalkulator sončenja, kalkulator oblike telesa),
- radioaktivnost (kalkulator radioaktivnega razpada),
- odmerjanje zdravil (kalkulator odmerka paracetamola, kalkulator ibuprofena, kalkulator naproxena) in
- nosečnost (kalkulator pridobivanja nosečniške teže, kalkulator predvidenega datuma poroda).
V nadaljevanju se bomo podrobneje posvetili kalkulatorju spletne lekarne Moja lekarna, namenjenemu izračunu priporočenega pridobivanja teže v času nosečnosti, in navedli razloge, zaradi katerih se je dobro opreti nanj.
Spletna lekarna Moja lekarna predstavlja: kalkulator pridobivanja nosečniške teže
Nosečnost je prav posebno stanje, ki pa se ga marsikatera bodoča mamica ustraši. Razloge za to gre iskati v hormonskih neravnovesjih, povišani telesni teži in drugih spremembah, nujnih za rast ploda ter pripravo telesa na porod in dojenje, ki temu sledi.
Poleg naštetega je nosečnost tudi čas, ko mora ženska nekoliko spremeniti in prilagoditi svoje navade ter rutine in bolj kot kadar koli prej ali kasneje poskrbeti za zdravo prehrano in nosečnosti prilagojeno gibanje.
Spletna lekarna Moja lekarna ob uravnoteženi prehrani, ki poskrbi za zadosten vnos hranljivih snovi (kar ima v primerjavi z uživanjem prehranskih dopolnil več prednosti), vedno znova opozarja na nujnost povečanega vnosa folne kisline. Slednjo namreč telo težko pridobi s hrano, še posebej med nosečnostjo, ko so potrebe po tej povečane.

Nosečnost sicer traja med 37 in 42 tednov (povprečno 40) in jo delimo na tri trimesečja, pri čemer velja, da otroke, rojene pred 37. tednom, imenujemo nedonošenčki (ti neposredno po porodu potrebujejo dodatno zdravstveno oskrbo), medtem ko se tisti, rojeni po 42. tednu, rodijo v podaljšani oziroma poterminski nosečnosti, kar je lahko razlog za zaplete med porodom.
V PRVEM TRIMESEČJU, ki traja prvih 12 tednov, se ženska sooča z nihanjem razpoloženja, hormonskimi spremembami, utrujenostjo, glavoboli, oteklimi in občutljivimi dojkami ter celo izgubo teže. Gre za čas, ko sta možna spontani splav ali razvoj invalidnosti otroka oziroma čas, ko se oblikujejo otrokovo srce in pljuča, pa tudi roke, noge, možgani, živci in hrbtenjača.
V DRUGEM TRIMESEČJU se zgoraj opisani simptomi postopoma umirijo in izginejo, a so zanj poleg povečanega obsega trebuha značilni odrevenelost in mravljinčenje udov, bolečine v dimljah, trebuhu, stegnih in hrbtu ter pojav strij na trebuhu, prsih in stegnih. V tem času, ki traja od 13. do 28. tedna, je plod že zmožen zaznavanja zvokov, oblikujejo pa se njegove obrvi, nohti in vrat. Kot zanimivost strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna navajamo še, da je kar 90 odstotkov plodov, starejših od 28 tednov, sposobnih preživeti zunaj maternice.
V TRETJEM TRIMESEČJU – ta traja vse do poroda – plod s svojo velikostjo pritiska na notranje organe nosečnice, zato se ta sooča s potrebo po pogostem uriniranju, poleg tega pa ima lahko tudi težave z dihanjem in spanjem. Celotno obdobje se sklene s popadki, ki veljajo za zadnjo postajo pred rojstvom otroka.
Po podatkih strokovnjakov spletne lekarne Moja lekarna predporodna oskrba povprečno obsega dvanajst obiskov ginekologa, v okviru katerih je glede na obdobje nosečnosti, počutja bodoče mamice in stanje ploda opravljenih več preiskav, med drugim abdominalni in vaginalni pregled, analiza urina, merjenje krvnega tlaka, identifikacija krvne skupine in meritev teže.

Slednja se, ker plod raste, iz tedna v teden spreminja. To v telesu nosečnice povzroči različna nihanja, ki pa so potrebna, saj plod oskrbujejo s hranili, vitamini in minerali, potrebnimi za razvoj. Poleg tega na težo vplivajo tudi postopno pridobivanje maščob, povečan obseg prsi, maternica, posteljica, plodovnica in celo večji volumen krvi ter ostalih telesnih tekočin.
Zaradi vsega naštetega je povsem naravno, da nosečnica pridobi kilograme, vendar obstajajo določeni okviri, ki kažejo na nezadostno, pretirano in optimalno težo v času nosečnosti.
Med drugim to na učinkovit in nadvse preprost način določa tudi kalkulator pridobivanja nosečniške teže spletne lekarne Moja lekarna, izdelan na temelju smernic The Institute of Medicine of the National Academies.
Kalkulator nosečniške teže spletne lekarne Moja lekarna
Kot že omenjeno, plod za zdrav razvoj potrebuje povečan vnos hranljivih snovi, vitaminov in mineralov. Ženska zato v času nosečnosti pridobi dodatne kilograme, ki pa jih po porodu z manj ali več truda tudi dokaj hitro izgubi.
Kljub temu je pomembno, da pridobivanje teže poteka postopoma in pri tem ves čas ostaja v mejah normale. V spodnji tabeli navajamo najnižjo in najvišjo priporočeno pridobljeno težo glede na avtonomijo ženske pred nosečnostjo.
Spletna lekarna Moja lekarna svetuje
ITM* ženske pred nosečnostjo optimalna teža, pridobljena v času nosečnosti** nizek (pod 18,5) 13–18 kg normalen (18,5–24,9) 11–16 kg prekomeren (25–29,9) 6–11 kg nevaren (nad 30) 5–9 kg
*ITM indeks telesne mase **V tabeli navajamo izključno optimalno težo nosečnic z enim plodom. |
Za nadzorovanje teže tehtanje enkrat tedensko povsem zadostuje, a je treba paziti na vedno enako količino oblačil in uporabo vedno iste tehtnice. Poleg tega se je treba zavedati, da je vsaka ženska edinstvena in da kalkulator nosečniške teže spletne lekarne Moja lekarna podaja le priporočila, ki ne veljajo nujno za vsako nosečnico. Vsakršno odstopanje je zaskrbljujoče šele, ko upoštevamo vse okoliščine, denimo:
- če ženska v drugem trimesečju v enem samem tednu pridobi več kot 1,5 kilograma,
- če v tretjem trimesečju na tedenski ravni pridobi več kot 1 kilogram oziroma
- če med drugim in četrtim mesecem več kot dva tedna zapovrstjo teže ne pridobi.

Potrebno se je zavedati, da pretirana teža pomeni povečano tveganje za zdravstvene težave in zaplete med porodom, med drugim carski rez, medtem ko prenizka teža škoduje otroku ter povečuje tveganje za prezgodnji porod. Optimalno je, če nosečnica v primerjavi s časom pred zanositvijo v telo na dnevni ravni vnese 300 kalorij več.
Spoznajte strokovne svetovalce in sodelavce Moje lekarne
Za razvoj omenjega kalkulatorja, kot tudi strokovnost, pravilnost in verodostojnost napisanega na spletni strani Moje lekarne, skrbi ekipa farmacevtov in drugih strokovnih sodelavcev. Naše glavno poslanstvo je v prvi fazi ponuditi pester izbor farmacevtskih izdelkov, veliko pozornosti in poudarka pa dajemo tudi izobraževanju naših strank z znanstvenimi članki in strokovnim svetovanjem.
Ekipo naših strokovnjakov med drugim sestavljajo:
- Lukanc Maja, magistra farmacije
- Lukanc Tanja, magistra farmacije
- Petronio Isabel, magistra farmacije
- Mojca Slodej Kušlan, magistra farmacije
- Zdravko Plečnik, magister farmacije
- Živa Kukman, magistra farmacije
- Tatiana Makarova, dr. med.
- Monika Kozjek, medicinska sestra.
V primeru večjih odstopanj od teže, ki vam jo navede kalkulator, se posvetujte z ginekologom, osebnim zdravnikom, farmacevtom ali strokovnjaki spletne lekarne Moja lekarna. Slednji smo vam na voljo za kakršnakoli vprašanja, povezana z uporabo kalkulatorja nosečniške teže oziroma katerega koli drugega kalkulatorja, ki ga najdete na straneh spletne lekarne Moja lekarna. Pokličite nas na telefonsko številko 040 474 672 ali nam pišite na elektronski naslov info@moja-lekarna.com.
Vsebinska zasnova in pregled: Tanja Lukanc mag. farm.
Viri in literatura
- Healthline - What Do You Want to Know About Pregnancy?: https://www.healthline.com/health/pregnancy
- MedicalNewsToday - Pregnancy trimesters: A guide: https://www.medicalnewstoday.com/articles/323742
- Live Science - Having a baby: Stages of pregnancy by trimester: https://www.livescience.com/44899-stages-of-pregnancy.html
Sponzorirana vsebina