Vsaka ženska se rodi z omejeno količino nedozorelih jajčec. Del teh z leti v jajčnikih dozori, vendar zaloga kasneje začne upadati. Novorojenka ima od enega do dveh milijonov nedozorelih jajčec. Ko pride v najstniška leta, jih ostane le še približno 400.000. Do 40. leta ima ženska običajno le še nekaj sto jajčec.

Plodna leta
Strokovnjaki za plodnost pravijo, da je število nedozorelih jajčec v jajčnikih dober pokazatelj tega, koliko let bo ženska plodna, oziroma kako hitro teče njena biološka ura. Pri večini žensk se “zaloga“ jajčec po 35. letu starosti zelo zmanjša. Vse več pa je dokazov, da ena na deset žensk trpi za “prezgodnjim staranjem jajčnikov“, kar pomeni, da njihova plodnost pade veliko prej – pogosto že po 20. letu.

Z opazovanjem hitrosti biološke ure lahko novi DNK preizkus razkrije, koliko jajčec je ženski ostalo. Tako jo dovolj zgodaj opozori na to, koliko časa še ima, da zanosi. Če je preizkus pozitiven, se ženska lahko odloči prej ustvariti družino. Lahko se tudi odloči za zamrznitev določenega števila jajčec. Tako si poveča možnosti za spočetje otroka po 30. letu starosti.
Vse v genu
Preizkus so razvili po odkritju gena, ki so ga poimenovali Fragile X. Gen razkriva, kako hitro bo ženski zmanjkalo jajčec. “Stanje gena lahko preverimo že pri 18- do 20-letnih dekletih. Tako hitro ugotovimo, ali si mora ženska družino ustvariti prej,“ je povedal profesor Norbert Gleicher iz newyorškega centra za plodnost.
Dosedanje raziskave so pokazale, da so nekatere različice gena Fragile X povezane z zgodnjo menopavzo – izgubo plodnosti pred dopolnjenim 45. letom starosti. Gleicher je tudi dokazal, da lahko gen razkrije, ali pri ženski obstaja nevarnost prezgodnjega staranja jajčnikov.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV