
Če s partnerjem načrtujeta dojenčka, je dobro, da najprej poskrbite za svoje dobro počutje. Eden izmed dejavnikov, ki prispeva k dobremu počutju, je tudi zmerna telesna teža in zdrava prehrana. Ameriška raziskava namreč kaže, da ženske, ki imajo prekomerno težo, pogosteje rojevajo otroke z zdravstvenimi težavami. Zato, še preden zanosite, začnite redno telovaditi in uživajte zdravo hrano. Z redno vadbo in zdravim načinom prehranjevanja začnite vsaj leto dni pred spočetjem, oziroma takoj ko se pojavi želja po otroku.
Prav tako ni dobro uživati rib, ki imajo visoko vsebnost živega srebra, saj s tem organizem obremenite s škodljivimi snovmi, ki potencialno lahko škodujejo tudi še nerojenemu otroku.
Prenehajte kaditi
Če ste kadilka, potem s kajenjem čim prej prenehajte! Če želite za svojega otroka najboljše, potem naj s kajenjem preneha tudi partner. Najnovejše raziskave iz ZDA namreč kažejo, da so otroci, ki so dlje časa izpostavljeni cigaretnemu dimu, bolj agresivni, med njimi se pojavlja več hiperaktivnosti. Kajenje med nosečnostjo pa poveča tudi tveganje, da se bo otrok rodil s prenizko težo ali imel druge resnejše zdravstvene težave! S kajenjem zato prenehajte vsaj osem do deset mesecev pred spočetjem. Ne pozabite tudi, da s prenehanjem potrebujete tudi določen čas, da se sami navadite in da se vaš organizem prilagodi na praznino.

Pojdite na zdravniški pregled še pred spočetjem
Da bi maksimalno poskrbeli za svoje zdravje, je dobro, če se pred spočetjem odpravite na splošni zdravniški pregled in se tako prepričate o vašem trenutnem zdravstvenem stanju. Z zdravnikom preletite zgodovino vašega zdravja in ga prosite, da večji poudarek namenita pregledovanju tistega, zaradi česar tudi sami niste prepričani. Ker je na nekatere preglede potrebno čakati tudi po več mesecev, se prepričajte, da se naročite dovolj zgodaj – pred spočetjem torej.
V primeru, da uživate tablete, se prepričajte, da ne bodo škodovale še nerojenemu otroku. Na pregled se odpravite vsaj sedem mesecev pred spočetjem.
Obiščite zobozdravnika
Tudi zobna gniloba in različne bakterijske okužbe dlesni in zobovja lahko poškodujejo plod, zato se pred spočetjem odpravite tudi k zobozdravniku. Če nimate večjih težav z zobmi, ga obiščite vsaj pet mesecev pred načrtovanim spočetjem.
Dodatni vitamini
Začnite uživati tudi dodatne vitamine in minerale, še posebno pomembni so predporodni vitamini s folno kislino, svetuje spletni portal parenting.com. Poleg tega je koristno, da pričnete uživati tudi druge vitamine, ki jih organizmu primankuje. Uživanje vitamina B6 pred zanositvijo in prve tedne nosečnosti vam lahko na primer olajša slabost.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV