"Ko sem pred petimi leti vstopila v pisarno urednice podjetja, s katerim smo razmišljali o sodelovanju, sem opustila celotno idejo o sodelovanju, takoj ko sem na njeni mizi zagledala nešteto fotografij majhnih otrok. Odločila sem se, da je preveč materinska, da bi bila kos nalogi," je začela s svojo iskreno izpovedjo Katherine Zaleski, predsednica organizacije PowerToFly.
Omenjena urednica pa ni bila edina mati, katere delovno etiko je Zaleskijeva zaničevala. V dvajsetih letih je namreč delala kot urednica pri Washington Postu in Haffington Postu. To pa so načini, na katere je diskriminirala zaposlene mame:
1. Skrivaj je zavijala z očmi, kadar se katera od mamic po koncu službe ni pridružila na pijači s kolegicami, saj je dvomila v njihovo 'predanost' ekipi, čeprav so zaposlene mame ponavadi prihajale uro ali dve pred njo v službo, medtem ko je sama še prebolevala mačka od preteklega dne.
2. Ni oklevala z odpuščanjem žensk, ki so zanosile in se jim je iztekala pogodba o zaposlitvi.
3. Kadar je na razgovoru poslušala vprašanja šefa, namenjena kandidatki s tremi otroki, v smislu 'Kako si predstavljate svojo predanost delu in vsem tem otrokom hkrati?', je ostala ravnodušna, čeprav je vrhunska producentka na drugi strani mize odgovorila 'Verjeli ali ne, čez dan sem rada stran od otrok, tako kot vi.'
4. Sestanke je redno načrtovala ob 16.30. Niti na kraj pameti ji ni padlo, da morajo takrat mame po svoje otroke v vrtec ali šolo. Bila je obsedena s tem, da je kazala svojo predanost delu in ostajala v pisarni, ko so vsi drugi že odhajali.

Matere so na delovnem mestu ves čas deležne zahrbtnih "zbodljajev", pogosto pa so druge ženske tiste, ki držijo nož, iskreno piše Zaleskijeva.
"Vsega tega nisem razumela, dokler sama nisem rodila hčerke. Isti trenutek, ko sem postala mama, sem bila prepričana, da je moje kariere konec. Bilo je, kot da bi stara jaz novi različici mene dopovedovala, da sem ničvredna, ker ne bom več zmogla delati deset ur na dan ali iti ob koncu dneva s kolegi na pijačo. Postala sem ženska z dvema izbirama: ali se vrniti v službo in delati kot prej, ne da bi kdaj videla otroka, ali pa opustiti kariero, ki sem jo gradila zadnjih deset let. Ko sem pogledala svojo punčko, sem vedela, da nočem, da se nekega dne znajde v isti stiski."
Med porodniškim dopustom, ko se je Zaleskijeva borila z notranjimi demoni, se je nanjo obrnila Milena Berry z idejo o ustanovitvi podjetja, ki bi ženskam pomagalo z delom od doma. Katharine se je odločila zapustiti staro službo in se posvetiti ustvarjanju možnosti za matere, ki bi svoje delo lahko opravljale od doma, ne da bi bile pri tem prisiljene sklepati kompromise ter izbirati med materinstvom in kariero.
"Želela bi si, da bi pred petimi leti vedela to, kar vem sedaj – da so matere nujni sestavni del ekipe. Ravno zato danes rada sodelujem z ženskami, ki imajo doma otroke. Mame so zanesljive in predane zaposlene, so zelo motivirane, da delo končajo v čim krajšem času, da imajo potem še dovolj časa za pripravo večerje, igro z otrokom ali obisk telovadnice," je še dejala.
"Zavedam pa se, da je še vedno veliko ljudi, ki podcenjujejo mame, tako kot sem jih sama, ker za merilo jemljejo ure, preživete v pisarni, in ne rezultatov. Mislim, da sem jih sama podcenjevala zato, ker sem podzavestno zanikala, da bi se lahko to kadarkoli zgodilo meni. Veliko mladih žensk sprejme to korporativno "kulturo" in moški odnos do dela, ne da bi se zavedale, da s tem škodijo lastni prihodnosti. To sem počela tudi sama. Nekaj pa je gotovo – večino žensk čaka materinstvo in si ne smejo zatiskati oči pred svojo usodo," je še opozorila Zaleskijeva.
Izpoved Katharine Zaleski se konča s srečnim preobratom. Ista urednica, mati treh otrok z začetka zgodbe, ki je takrat po krivici ni želela zaposliti, je nedavno začela delati na visokem položaju v njenem podjetju.
PREBERI ŠE: Kdaj naj zaposleni ostane z bolnim otrokom doma, kdaj pa gre lahko na delo?
PREBERI ŠE: Ženske, ki opravljajo ta dela, imajo osem let starejša telesa
PREBERI ŠE: Kaj lahko storite, če delate z narcisom?
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV