Ali ste vedeli, da je osnovno poslanstvo Muzeja novejše zgodovine Slovenije evidentiranje, pridobivanje, hranjenje, raziskovanje in promoviranje gradiva slovenske novejše zgodovine?
V Muzeju se trudimo, da bi bil zanimiv za vse obiskovalce, tako za najmlajše kot starejše, prav tako pa tudi za posameznike in družine.

Cekinov grad, v katerem se nahaja Muzej novejše zgodovine Slovenije je lociran na obrobju parka Tivoli, poleg športne dvorane Tivoli, na naslovu Celovška cesta 23 v Ljubljani. Verjetno se še spomnite, včasih je pred vhodom stal roza tank, danes pa se lahko orientirate po rumenem Fičku, ki vas pozdravlja pred muzejem in vas vabi, da se vanj usedete, se z njim slikate in obujate spomine.
Še vedno smo Muzeji stigmatizirani kot institucije, v katerih se nahajajo predmeti, ki se jih ne sme fotografirati ali dotakniti. Tudi pri tem se trudimo, da bi razstave bile bolj odprte za obiskovalce. Kljub temu, da so muzealije »biseri« muzejev in da si marsikateri muzejski predmet še vedno lahko samo ogledate, pa smo pripravili že kar nekaj razstav, ki niso nudile samo ogleda, ampak so obiskovalci tudi aktivno sodelovali, se zabavali in se, ne nazadnje tudi rekreirali. Ena takih razstav je bila zagotovo GOTO1982, kjer so obiskovalci igrali računalniške igrice - od Tetrisa in Princa na starih računalnikih pa vse do modernih igric na X BOX-u. Ker razstava ni več na voljo za ogled v Muzeju, si jo lahko ogledate kot virtualno razstavo.

Trenutno imamo razstavo, ki vas bo popeljala nazaj v stanovanje, natančneje dnevno sobo iz šestdesetih in sedemdesetih let. V t.i. Časovni kapsuli, ki je del evropskega projekta EMEE se lahko usedete na kavč, preberete časopis, si pogledate fotografije, odprete omare in predmete vzamete v roke in jih pobližje pogledate. Prav tako se lahko oblečete v oblačila, ki so na razstavi, si nadenete klobuk, obujete čevlje in se za spomin še fotografirate. Medtem, ko si vi ogledujete razstavo in pomerjate oblačila, pa tudi vašim malčkom ne bo dolgčas. Za njih smo pripravili igro spomin, kocke in frnikole. Se sprašujete, zakaj bi se vaši otroci v Muzej prišli igrat spomin in s kockami, ko pa imajo vse to že doma? Naj vam malce namignemo – to so stare otroške kocke, s katerimi sestavimo različne otroške sličice. Če se jim pridružite še vi, se boste počutili, kot da ste doma v svoji dnevni sobi. S precej večjimi kockami pa se lahko igrate na naši občasni razstavi POT DOMOV, ki smo jo v Muzeju pripravili še s sedemnajstimi muzeji in galerijami po Sloveniji. Tudi na tej razstavi je poskrbljeno za vse obiskovalce, za naše najmlajše pa smo poleg velikih kock pripravili tudi igro, prek katere lahko aktivno sodelujejo na razstavi. Naša želja je, da bi bile razstave dostopne vsem, zato se trudimo, da so odprte in prijazne čim širši publiki.
Ste si že pogledali našo stalno razstavo SLOVENCI V XX. STOLETJU, ki zajema obdobje vse od prve svetovne vojne pa do leta 2008, ko je Slovenija predsedovala Svetu EU? Ali veste, da je opremljena tudi z zvočnimi efekti v kaverni iz časa 1. svetovne vojne, multivizijo, ki prek slik in glasbe prikazuje čas druge svetovne vojne na Slovenskem in da ne manjkajo niti interaktivne table in druge tehnološke novosti? Zavedamo se, da ste po tem opisu mogoče dobili občutek, da razstava ni primerna za otroke in za preživljanje prostega časa cele družine, vendar vam zagotavljamo, da smo mislili tudi na vas. Pripravili smo prav posebne škatle za različne starosti otrok, ki jih dobite na recepciji in bodo celo družino popeljale na raziskovanje zgodovine Slovencev v XX. stoletju. V teh škatlah vas čakajo naloge, sestavljanke, križanke in drugo. Tako si boste starši lahko mirno ogledali razstavo, otroci pa bodo aktivno preživeli čas v Muzeju.

Pri vseh razstavah so prisotni tudi bogati pedagoški in andragoški programi, za šole in skupine imamo vodene oglede, ki vključujejo delovne zvezke - ti so prilagojeni starostnim skupinam, poseben program pa je namenjen maturantom, ki opravljajo zgodovino na maturi – če se najdete v teh vrsticah, nas pokličite in z veseljem vam bomo pomagali.
Naj vam o našem Muzeju zaupamo še nekaj več: naše delo je zelo razgibano in poleg vsega ostalega vključuje delo na terenu, evropske in mednarodne projekte, različne delavnice, in še mnogo več. In če vam tu zaupamo, da delo z veseljem opravljamo in da v njem uživamo, si lahko predstavljate tudi, da se trudimo javnosti čim bolj in na različne načine predstaviti obdobje, s katerim se ukvarjamo. Nam ne verjamete? Vabimo vas, da obiščete tudi »zakulisje« našega delovanja. Popeljali vas bomo skozi naše depoje, v katerem se nahajajo muzejski predmeti, ki niso razstavljeni na razstavah, prav tako pa vam lahko omogočimo vpogled v našo bogato muzejsko fototeko, v kateri se nahaja več kot dva milijona in petsto tisoč fotografij in negativov. Sicer pa so vam naši prijazni kustosi v fototeki na razpolago vsak delovni dan med 9.00 in 13.00 uro. Prav tako lahko obiščete tudi muzejsko knjižnico, v kateri boste našli gradivo, ki se nanaša na 20. stoletje.
Ali ste vedeli, da se v Muzeju novejše zgodovine Slovenije najde nekaj za vsakega obiskovalca? Bi želeli, da vaši otroci pri nas praznujejo rojstni dan, na katerem raziskujejo, ustvarjajo in se zraven še kaj naučijo? Si želite imeti pravljično poroko v Viteški dvorani muzeja, v kateri so baročno poslikane stene ter strop dvorane ter dve okrasni peči, ki dajejo poseben pečat grajskosti? Potrebujete prostor za konference, sestanke, prireditve, … Tudi tukaj vam lahko priskočimo na pomoč. Da pa ne boste iz muzeja odšli praznih rok, vas v recepciji čakajo muzejske majice, nosilne vrečke, rokovniki ter kavne skodelice, ki vam bodo z navihanimi motivi polepšale jutranjo kavico.
Smo vsestranski muzej, ki ga lahko obiščete vsak dan, razen ponedeljka ter državnih praznikih (izjema: 8. februar) od 10.00 do 18.00 ure, vsako prvo nedeljo v mesecu je vstop prost.
