Vaš dojenček se bo sedaj veliko več premikal naokrog s kotaljenjem, morda se bo že začel plaziti. Pri tem ga lahko spodbudite tako, da nekoliko stran od njega razprostrete igračke.
Sedaj ima že dobro razvite vratne mišice, ki mu omogočajo, da med ležanjem na hrbtu dvigne glavo in si ogleda stopala.
V tem obdobju se dojenček zelo naveže na starše. Težko se loči od njih. Če vas ne vidi, bo jokal. Opazuje, ko mu pripravljate kosilo in že razume, kaj delate. Dojenček se igra glasovne igre, izgovarja glasove pa-pa, ma-ma, ga-ga ... Dojenčkova energija je brezmejna. Ko mu boste menjali pleničko, se vam bo zdelo, da je pred vami mala vrtavka.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)
Nasveti za uvajanje goste hrane
Do šestega meseca starosti je dojenčkova prehrana izključno mlečna. Kasneje pa mu ne zadošča več. Čeprav popije več mleka, po hranjenju hitreje zahteva nov obrok.
Ko opazite, da dojenček po hranjenju ni sit, je to znak, da potrebuje dodatno hrano. Začnite počasi, najprej dodajate sadje in zelenjavo. Nadaljujete z mesom in žitaricami.
Pomembno je, da dojenčka pri uvajanju nove hrane nikoli ne silite z njo. Dajte mu dovolj časa, da se nanjo navadi. Naj se sam odloči, kaj mu je všeč in kaj ne. Novo hrano tako počasi prilagajajte njegovemu okusu. Če določeno hrano zavrača, jo za nekaj časa opustite, poskusite z drugim okusom, nato pa ponovno poskusite s prejšnjo.
Ko pričnete z uvajanjem, naj bo prva mešana hrana spasirana in kremasta. Po potrebi jo še razredčite s prekuhano vodo. Ko se dojenček privadi na nov okus, na novo hrano, jo lahko začnete vse bolj gostiti, nato je ne pasirajte več, ampak le pretlačite z vilico, kasneje jo lahko preidete na koščke. Dojenčku ne smete dajati hrane, ki se mu v grlu lahko zatakne. Nikoli ga ne hranite z bonboni, arašidi, orehi, lešniki in podobnim.
Šestmesečnik ne ve, da se boste vrnili!
Šestmesečni dojenček še ne ve, da se bo mamica vrnila, tudi če gre le v drug prostor. Zato so njegove solze, ko greste npr. samo na stranišče, upravičene. Seveda je to drugače, ko je otrok starejši, in »odhode« bolje razume. Z majhnim otrokom se pogosto igrajte skrivalnice, tako bo dojel, da se mamica ali očka lahko skrije, a se tudi kmalu vrne.
Če mlajšega otročka peljete k varuški, ker bi šli vi radi po nakupih, v kino ali kaj podobnega, naj ima vedno s seboj svojo najljubšo igračko, odejico, ali nekaj, kar je samo njegovo.
Potrebe po spanju
Teden dni star dojenček potrebuje od 15 do 20 ur spanja dnevno, enomesečen dojenček pa 17 ur spanja dnevno. Trimesečnik potrebuje 16 ur spanja in 9 mesečnik 14 ur. Otrok pri starosti enega leta pa bo zadovoljen in naspan, če bo spal 14 ur dnevno.
Vedno pa so določena odstopanja. Nekateri otročki potrebujejo manj spanja, pa so vseeno naspani in živahni, nekateri pa so pravi mali polhki in potrebujejo še več spanja.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV