
Sedaj bo vaš dojenček telesno že občutno močnejši. Če bo imel podprt prsni koš, bo lahko glavo nekaj sekund držal pokonci, pa tudi hrbet bo v sedečem položaju bolj vzravnan, čeprav še vedno ne bo zmožen samostojnega sedenja. Ko leži na trebuhu, lahko dvigne glavo in usloči hrbet, ne more pa se še prevaliti na hrbet in dvigniti z rokami.
Hitro pridobivanje teže se bo nadaljevalo.
Zdaj je čas za dojenčkov prvi obisk pri zdravniku in za prvo serijo cepljenj. Čeprav bo za vas to morda zelo stresno, večino otrok zbodljaji ujezijo le za kratek čas in jih hitro pozabijo.
V usteca bo morda že poskušal potisniti prst ali celo dlan. Na ta način preiskuša kakšen okus ima njegova ročica, kakšne teksture je in velikosti. Za enkrat mu bo raziskovanje dlani in prstkom povsem dovolj, kaj kmalu pa bo pričel grabiti tudi predmete okrog sebe in jih potiskati v usta. Takrat poskrbite, da z njegovega dosega odstranite nevarne predmete.
(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, založba Meander)
Prstne igre
Dojenčki pa tudi starejši otroci imajo radi prstne igre. Z otrokovimi prstki se lahko igrate kjer koli, v naravi, doma, v čakalnici. Preizkusite prstno igro Miška žgančke kuha:
Otrok iztegne dlan in razširi prstke. S kazalcem krožite po njegovi dlani in pojete: "Miška žgančke kuuuuuha ...“
Potem pa pokažete na vsak prst posebej ( začnete s palcem) in zraven govorite: "Temu dala, temu dala, temu dala, temu dala ...“ Ko pridete do mezinčka, ga potolčete in rečete: "Tega pa našeškala pok, pok, pok in se v luknjico skrila!“ (ob tem otroka požgečkate po trebuščku).
Kako si pričarate mirno noč z dojenčkom?
Ko postaja starejši, postajajo rutine vedno bolj pomembne – še posebej ponoči. Navajanje na pravilne spalne navade bo preprečilo poznejše težave in olajšalo prehod v lastno posteljo.
Številni starši verjamejo v magično rešitev, ki bo njihovega dojenčka pripravila, da se ponoči ne bo prebujal. Če bi le lahko odkrili ta trik, bi njihov dojenček zaspal hitro in enostavno ter se ponoči ne bi prebujal. Vendar temu na žalost ni tako. Ključ do tega, da boste svojega dojenčka naučili prespati noč, sta doslednost in potrpežljivost.
Vztrajajte pri načrtu
Ko ste oblikovali načrt za rešitev težav pri spanju vašega dojenčka, morate biti pri njegovem izvajanju dosledni. Če ste se odločili, da dojenčka ne boste zazibali v spanje, se ne vdajte ne po petih niti po 45 minutah. Če boste nenadoma spremenili taktiko, boste dojenčku dali vedeti, da lahko doseže kar hoče, če le dovolj časa vztraja.
Načrtu za spanje dajte možnost, da začne učinkovati. Številni starši določeno taktiko izvajajo premalo časa. S planom A bodo poizkušali en ali dva dni in se, ko se jim bo zazdelo, da ne deluje, odločili za plan B. Ko poizkusijo s tremi, štirimi ali celo petimi pristopi, ne vedo več, kaj bi še lahko storili – dojenček pa je popolnoma zmeden. Ko se boste odločili za metodo, s katero želite razrešiti težave s spanjem svojega dojenčka, se je držite vsaj dva tedna.
Vzpostavite zdrave spalne navade
Če želite vzpostaviti zdrave spalne navade, morate ustvariti dosledno in pomirjujočo večerno rutino ter določiti in tudi slediti ustreznemu razporedu med dremanjem in spanjem. Za majhne dojenčke je dober čas za odhod v posteljico med 19.00 in 20.30. Vaš dojenček naj ne bi spal po 16. uri ali pa bo verjetno zvečer težje zaspal. Preverite, da je soba vašega dojenčka tiha, udobna in vabljiva za spanje.
REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV