Starši se že kmalu po rojstvu otroka soočimo z izzivi, kako odstraniti madeže iz otroških oblačil. Iščemo rešitve brez uporabe kemikalij, ki niso priporočljive za občutljivo otroško kožo, obenem pa so neprijazne do okolja. Zato pogosto uporabljamo biološke, okolju in otroški koži blagodejne pralne praške ter namesto mehčalca uporabljamo kis.
S trdovratnimi madeži se srečamo že ob uvajanju goste hrane, ko vsako hranjenje kljub uporabi slinčka pusti posledice na oblačilih. Ob skrbi in negi dojenčka in otrok pogosto nimamo časa (niti energije), da bi jih takoj odstranili, tako da se večkrat zasušijo in vtrejo v tkanino, in nato razočarani opazimo, da jih je izjemno težko odstraniti. A – saj veste, kako pravijo: vse je mogoče in za vse obstaja (dokaj enostavna) rešitev.
Seveda je na voljo veliko kupivnih odstranjevalcev madežev, ki so učinkoviti in ki dobro delujejo, a ki žal večkrat niso – kot že omenjeno – prijazni okolju in priporočljivi za občutljivo dojenčkovo kožo ter so obenem lahko tudi precej dragi. Na voljo pa so tudi druge možnosti, saj obstaja nekaj naravnih sestavin, ki niso škodljive, ki so poceni, ki jih imamo povečini že doma in ki ponujajo načine za odstranitev madežev.
Eno prvih živil, ki jih poskusijo dojenčki, je čudovito oranžen korenček. Njegova sicer krasna barva zna pustiti sledi na oblačilih in – da – mogoče se jih je znebiti na naraven način. Najbolje je, če madež sprva polijete s kisom ali limoninim sokom. Pustite učinkovati nekaj minut in zatem zdrgnite pod curkom hladne vode. Madež nato z nasprotne strani posipajte s pralnim praškom in operite v pralnem stroju. Podobno se skušajte spopasti tudi z drugimi trdovratnimi madeži, od denimo špinače, rdeče pese, paradižnika.
Organski madeži sadja in zelenjave lahko lepo obledijo tudi na soncu, skorajda vedno jih lahko izbrišete s soljo ali sodo bikarbono, s katero prekrijte z vodo navlažen madež in vse skupaj pustite stati približno uro. Za še boljši učinek lahko obenem dodate malo belega kisa, alkoholnega ali jabolčnega. Na koncu zdrgnite in operite v pralnem stroju kot običajno. Madeže sladoleda polijte z mineralno vodo in operite v pralnem stroju.
Otroci načeloma obožujejo čokolado, kar se seveda zna poznati tudi na njihovih oblačilih. S temnimi čokoladnimi madeži se soočite čim prej in jih ne pustite stati, če je le mogoče. Spirajte jih z mrzlo in ne toplo vodo, ob tekoči čokoladi lahko oblačilo tudi za nekaj minut postavite v zamrzovalnik, da jo boste lažje odstranili s tkanine. V vsakem primeru čokolado sprva postrgajte z obleke in madež sperite z mrzlo vodo. Dodajte sredstvo za ročno pomivanje posode in pralni prašek ter pustite stati približno 15 minut. Zatem zdrgnite pod curkom mrzle vode, še 20 minut namakajte oblačilo v mrzli vodi in operite v pralnem stroju. Po pranju ponavljajte postopek, dokler madež ni v celoti odstranjen.
Mleko na oblačilih pred strojnim pranjem sperite z mrzlo vodo, če je zasušeno, uporabite kis in sodo bikarbono. Z madeži krvi se lahko spopadete z milom v kosu iz naravnih sestavin, ki ga z malo vode namilite po madežu. Lahko si pomagate tudi s sodo bikarbono ali soljo, pomešano z malo vode, ali s triodstotnim vodikovim peroksidom, ki ga dobite v drogerijah ali v lekarni. Običajen šampon za lase dela čudeže pri maščobi, olju in maslu, lahko si pomagate tudi s koruznim škrobom ali limoninim sokom in soljo ali s kredo. Mešanico vtrite v madež, pustite stati približno uro in zdrgnite ter nato operite oblačilo v pralnem stroju. Tkanino, polito s kakavom, namočite v vročo slano vodo čez noč in jo nato operite v pralnem stroju.

S zelenimi madeži od trave se spopadite s kisom, vodo in sodo bikarbono ali soljo, ali na madež nanesite stepeni jajčni beljak in zdrgnite. Pri blatu pustite, da se posuši, otresite in pred pranjem v stroju zdrgnite s tekočim milom. Črnilo od nalivnika odstranite s čistilnim alkoholom ali zobno pasto, mlekom ali lakom za lase. Rjave madeže po nesreči s preohlapno pleničko ostranite z milom za ročno pomivanje posode. Najprej z oblačila odstranite morebitne trde koščke, namilite z detergentom in spirajte z mrzlo vodo. Posipajte s sodo bikarbono in pustite stati nekaj minut pred strojnim pranjem najbolje na višji temperaturi. Postopek po potrebi ponovite, dokler madež v celoti ne izgine. Belo perilo pobelite s kisom in sodo bikarbono, slednja tudi odlično odstranjuje neprijetne vonjave, denimo bruhanja, s kombinacijo limoninega soka pa sploh deluje osvežilno.
Tako, zdaj veste – madeže je mogoče odstraniti tudi na naraven način, samo poznati morate najboljši način in sredstvo. Skorajda pri vsem sijajno delujejo kis, soda bikarbona in sol. Čudeže dela pršilo triodstotnega vodikovega peroksida, vode in sredstva za pomivanje posode v razmerju 1:1:1. Razpršilo z mešanico imamo tudi pri nas doma in s trdovratnimi madeži se soočimo tako, da jih najprej posujemo s sodo bikarbono ali soljo, popršimo in pustimo stati približno uro. Nato tkanino zdrgnemo in operemo kot po navadi v pralnem stroju.
Namigi, ki jih je pametno poznati so še: madeže v celoti odstranite pred sušenjem v sušilnem stroju, saj se v nasprotnem primeru preveč zažrejo v tkanino, in vedno sprva na roke spirajte z mrzlo vodo, saj topla voda povzroči, da se madež še bolj vtre. Če trdovratni madeži nikakor nočejo in nočejo stran, uporabite sredstva za odstranjevanje madežev, pri čemer preverjeno delujejo tudi naravna in okolju prijaznejša.
Več učinka pri odstranjevanju nadležnih madežev boste naknadno dosegli ob strojnem pranju pri višjih temperaturah, pri čemer bodite pozorni na etiketo o vzdrževanju, predvsem če gre za bolj občutljive tkanine. Verjetno si ne želite skrčenih, lisastih in obarvanih oblačil. Oblačila lahko rešite tudi s tekstilnimi barvami, pri čemer najbolje prekrivajo temnejši odtenki, denimo temno modra, rdeča ali črna. Madeže na občutljivi svili in volni pa raje prepustite strokovnjakom v kemični čistilnici. Pa srečno v boju z madeži!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV