Vsaka novopečena mamica ve, da je spolnost tema, na katero po porodu zadnje pomislijo. Obdobje nosečnosti je za telo naporno, saj prinese številne hormonske spremembe in telesne prilagoditve, da ženska sploh lahko donosi otroka. Akt poroda je zgodba zase in ne glede na to, kako enostaven ali težaven je bil, telo zahteva čas, da se počasi povrne v stanje pred nosečnostjo. Sploh, če je bil potreben prerez presredka (epiziotomija), če so se zgodile raztrganine ali pa je bil izveden carski rez. Svoje naredijo tudi hormoni, zaradi katerih je vaginalno področje bolj občutljivo. A če pustimo fiziološke spremembe ob strani, so tukaj tudi čustvene. Partnerja postaneta starša, kar prinese nove skrbi in odgovornosti. Tudi partnerski odnos zahteva preoblikovanje, saj v njuno življenje nenadoma vstopi novo bitje, ki zahteva popolno pozornost. Spanja je vsaj na začetku veliko manj, dnevna rutina postane prilagojena otroku in velikokrat svoje naredijo tudi hormoni, zaradi katerih se ženska počuti nemočno, žalostno, utrujeno. Kdo bi ob vsem naštetem sploh še pomislil na skok med rjuhe?

Kdaj začeti s spolnostjo po porodu?
Ni natančne časovne opredelitve, koliko časa bi morali počakati do prvih spolnih odnosov. Večina ginekologov svetuje vsaj od štiri do šest tednov po porodu. Če zgodnje poporodno obdobje poteka brez težav, vam ginekolog potrdi, da lahko začnete s spolnostjo – a začeti je treba počasi in z občutkom. Če je prisotna epiziotomijska rana ali druga porodna poškodba, je treba čakati še nekoliko dlje, saj prehiter spust v spolne odnose lahko prinese tveganje za zaplete, kot so krvavitve, infekcije in dodatne poškodbe.
Katere so najpogostejše težave po porodu?
Če se osredotočimo samo na telo, so to suha nožnica, občutljivo vaginalno tkivo, izguba elastičnosti v vaginalnem predelu, epiziotomijska rana, krvavitev, bolečina, ohlapne mišice, utrujenost, nizek libido. Težave na področju čustev pa so žalost, občutek nesposobnosti in nemoči, partnerski konflikti, težave pri sprejemanju novega člana družine, partnersko neujemanje, nerealna pričakovanja, tesnoba, depresija, nizka telesna samopodoba ...
Kakšen je prvi spolni odnos po porodu?
Prvi spolni odnos je le redko takšen, kot ga je bila ženska vajena. V veliko primerih ga spremlja neprijeten občutek, morda tudi bolečina. Seveda pa je to povezano tudi s tem, koliko časa s partnerjem čakata, kako zadovoljna sta z odnosom, kako sta vzpostavila dnevno-nočno rutino in podobno. Ključno je, da je ponovna vzpostavitev spolnosti počasna in nežna. Nobene potrebe ni, da hitita, niti ni nujno, da se vse skupaj začne s penetracijo. Lahko začneta čisto postopoma, na začetku morda najprej z ljubkovanjem in dotiki. Telo zahteva nežnost, saj se v devetih mesecih in še kakšen mesec ali dva kasneje zgodi veliko sprememb, ki lahko vplivajo na doživljanje spolnosti. Ginekologi svetujejo počasne začetke, veliko predigre, uporabo lubrikanta, izvajanje Keglovih vaj in veliko pogovora.

Prihod otroka, spolnost in partnerski odnos
Družinsko življenje se brez vsakega dvoma razlikuje od življenja, ko sta partnerja še sama. Življenjski slog se spremeni, vrednote se preoblikujejo, partnerja pa se morata spopasti s povsem novimi vlogami. A ne glede na to, kako velik korak je ustvarjanje družine, se partnerja morata zavedati, da sta onadva temelj vsega, kar bo otrok odnesel kot popotnico v svet. Zato je zanemarjanje partnerskega odnosa nekaj, česar ne smemo dopustiti. Znan rek pravi – srečni starši, srečni otroci. Pomembno je, da se skozi vsa življenjska obdobja trudimo vzdrževati srečno dvojino, to pa lahko storimo le, če vemo, kaj drug od drugega pričakujemo, česa si želimo in po čem hrepenimo. Če oba naredita samo pol poti drug do drugega, naredita vse. Že to, da sta v največji transformaciji, ki jo prinesejo prvi meseci, čustveno prisotna drug ob drugem, je ogromno. Nobene potrebe ni, da se v napornem obdobju gremo romantiko in podobne stvari, dovolj so že ljubeznivi nasmehi, nežni dotiki in dejanja ljubezni, ki govorijo, da sta še vedno eno.
Prirejeno po: Healthline Parenthood
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV