Bibaleze.si

Kdaj povedati resnico?

Ema Meden

Družina in odnosi

4
12. 12. 2008 12.00

Tudi otroci z veseljem pričakujejo praznike, saj bodo skupaj z družino, s sorodniki, na mizi pa same dobrote. In, seveda, darila, ki jih ponekod prinese Miklavž, ponekod Božiček, drugje dedek Mraz, včasih pa vsi trije.

Kako razložiti otroku, da tega prijaznega moža v resnici ni?!

Koliko časa pa naj otrokom pustimo, da verjamejo vanje? Kdaj je pravi čas, da izvedo resnico? Bodo, potem ko bodo ugotovili, da smo jim pravzaprav lagali, začeli lagati tudi sami?

Napačno ravnanje

»Kaj, Božiček ni resničen? Kako da ne, saj smo ga pravkar videli v nakupovalnem centru! Sedel sem v njegovem naročju!« Taka je lahko reakcija otroka, če ga nepričakovano presenetite s stavkom: »Veš, Božiček v resnici ne obstaja!«

Kot vidite, je taka pot napačna. Se še spomnite, kako šokirani so bili pred časom devet in desetletniki v eni izmed londonskih šol, ko jim je učiteljica povedala resnico o Božičku? Tako otrokom kot staršem se je morala javno opravičiti.

Kako naj otroci izvedo resnico? Povejte jim z občutkom in ko je čas za to.

Kako razložiti otroku, da tega prijaznega moža v resnici ni?!
Kako razložiti otroku, da tega prijaznega moža v resnici ni?!FOTO: iStockphoto


Naj otrokom lažemo?

Res je, otrokom lažemo o dobrih možeh, priznavata zakonca Sears, avtorja številnih knjig o vzgoji. A dodajata, da take laži nikomur ne škodujejo. Veliko odraslih se pogosto spominja napak, ki so jih pri vzgoji naredili njihovi starši, a med njimi nikoli ne omenjajo zamegljevanja resnice o Božičku ali Dedku Mrazu.

Tako kot veliko stvari v otroštvu tudi otrokov odnos do dobrih mož poteka v določenih fazah, sta prepričana Searsova. V prvi fazi se otrok za dobre može sploh ne zmeni. Med drugim in približno sedmim letom starosti mu praznični čas pomeni predvsem veliko zabave (risanje in pisanje pisem).

Potem se otrok sooči z resnico, najpogosteje mu zanjo povedo vrstniki. Ne zgodi pa se nič drastičnega. Ko resnico sprejme, je razlika le v tem, da otrok pisem ne naslavlja več na Božička, pač pa na starše, tradicijo vere v Božička pa ponavadi z veseljem neguje pri mlajših bratcih in sestricah.


Naj ima svoje pravljično obdobje!

Zato nikar ne skušajmo otroka prehitro postaviti v resnični svet – vanj bo vstopil, ko bo pripravljen na to! Medtem pa se potrudimo, da praznike naredimo posebne in tako poskrbimo za lepe spomine v svojih in v otroških glavah.

Najbolj prav je, da otrok sam, z opazovanjem sveta okrog sebe, razkriva tako imenovane laži o bajeslovnih bitjih, na primer o bitjih iz pravljic ali dobrih možeh. Otrokovo obdobje do devetega leta se ne imenuje zaman pravljično obdobje! A bodite pripravljeni na to, da otroka resnica tudi pri osmih letih lahko prizadene. Zato bodite na voljo za objeme in za pojasnila, zakaj ljudje pravzaprav lažemo o dobrih možeh!

Ko otroku pojasnjujete, kdo so t.i. dobri možje, pa lahko uporabite tudi resnične podatke.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863