
Računalnike, tablice in pametne telefone marsikateri kratkohlačnik ’obvlada’ celo bolje kot nekateri odrasli. Mnogi starši jim namreč že zelo zgodaj bodisi kupijo prilagojene tovrstne naprave bodisi jim v uporabo zaupajo svoje. Mnenja glede tega so deljena. Nekaterim se zdi, da prepogosta uporaba elektronskih naprav zavira razvoj otrokovih motoričnih sposobnosti, saj posledično manj časa preživijo zunaj oziroma se tako ali drugače manj gibajo. Moramo pa se zavedati, da imajo sodobne tehnološke naprave tudi številne pozitivne učinke, predvsem na razvoj miselnih sposobnosti pri otrocih različnih starosti. Z uporabo aplikacij – teh je danes malo morje – pa tudi z uporabo številnih interaktivnih vsebin, prilagojenim starosti otrok, ki jih je mogoče najti na spletu, se namreč otroci na nadvse zabaven način učijo različnih veščin, tujih jezikov, rešujejo zanimive izzive ali matematične zaplete, spoznavajo svet skozi igre, pravljice, risanke … Pri vsem tem je izjemno pomembno, da starši poskrbijo za ustrezno omejitev uporabe glede na starost otroka ter zanje poiščejo primerno obliko tovrstne zabave, ki bo resnično razvijala otrokov potencial. Kot rečeno je na voljo ogromno različnih možnosti, tako da se za vsakega najde nekaj, res pa je tudi, da niso vse igre, zgodbice in aplikacije enako kakovostne.

Najboljši način spodbujanja otrokovega razvoja
Z namenom, da bi spodbudili razvoj kognitivnih sposobnosti otrok različnih starosti, so tako pri Argeti Junior, ki je blagovna znamka paštet številka 1 za otroke, v sodelovanju s strokovnjaki razvili posebno zabavno-izobraževalno digitalno platformo. Gre za zbirko treh e-knjig pod skupnim imenom Junior dogodivščine, ki skozi privlačne zgodbe račka Juniorja in interaktivne naloge pozitivno vplivajo na miselne procese pri otrocih, spodbujajo razvoj kognitivnih sposobnosti, percepcije, spomina, kritičnega razmišljanja, ustvarjalnosti in motoričnih veščin, pomembnih za pripravo na šolo in reševanje nalog v šoli. Ne smemo pozabiti niti na razvoj pozornosti in sposobnosti osredotočanja na verbalne in vizualne vsebine.
Zanimive in poučne zgodbice s kakovostnimi in kreativnimi nalogami so plod domišljije in znanja priznanih pisateljev kot so Žiga Gombač, Cvetka Sokolov, Tatjana in Anja Kokolj, ilustratorjev in psihologov. Namenjene pa so otrokom treh različnih starostnih skupin od 4 do 9 let, pri čemer je vsebina vsake e-knjige prilagojena razvojni stopnji otrok. Kot pojasnjuje razvojni psiholog dr. Matija Svetina, ki je aktivno sodeloval pri projektu, e-knjige združujejo različne elemente branja za otroke, in sicer posebej za ta projekt napisane zgodbe, izvirne ilustracije, starosti prilagojene miselne naloge in vrsto tehničnih rešitev, ki omogočajo interaktivno branje na različnih nosilcih, od telefona do računalnika. »Projekt skriva vrsto ustvarjalnih rešitev, vključno z izzivi, ki jih mora otrok rešiti, da bi e-knjigo lahko prebral ali poslušal do kraja. Struktura in zahtevnost nalog je didaktično premišljena in vzpodbuja tiste miselne operacije, ki so v posameznem starostnem obdobju pomembne za otrokov miselni razvoj. Menim, da je projekt dober primer ustvarjalnega sodelovanja piscev otroške literature, ilustratorjev, programerjev in pedagoških znanj.”
Vse tri e-knjige lahko brezplačno prenesete TUKAJ!
Če se torej vaš malček nikakor noče ločiti od računalnika, tablice ali pametnega telefona, izkoristite to v njegov prid in mu ponudite zanimive vsebine, skozi katere se bo lahko ogromno naučil, hkrati pa se tudi neizmerno zabaval. Vsekakor pa postavite tudi časovne omejitve glede uporabe tovrstnih naprav in poskrbite, da se bo veliko gibal, se družil in igral s prijatelji ter poleg virtualnega raziskoval tudi svet izza štirih sten.
Sponzorirana vsebina