Vprašanje
Pozdravljeni, imam 15 mesečnega sinčka, ko je shodil malo pred 1. rojstnim dnevom. Ko hodi in teče, je njegova desna roka pokrčena v komolcu in v ramenu dvignjena, kot takrat, ko je še lovil ravnotežje, leva roka pa se giba skladno z nogami. Dvignjena je skoraj vedno pri teku, prav tako pri hitrejši hoji. Deček je drugače dobro gibalno razvit, do sedaj kakšnih razvojnih problemov ni bilo, neroden ni. Roka je drugače polno funkcionalna, pincetni prijem je primeren, močno že nakazuje, da je desničar in nasploh desno roko drugače uporablja brez problema, prav tako pri gibanju ni videti, da bi ga roka bolela oziroma da bi jo ''s strahom'' uporabljal. Pri plezanju (npr. na tobogan, ribston...) je njegovo gibanje dobro koordinirano, tu ni videti nobene razlike pri uporabi rok, enako pri plazenju po stopnicah. Tudi pri plazenju preden je shodil, ni bilo videti nobene razlike v uporabi rok, a pri hoji in teku jo vztrajno pokrči in dvigne. Sedaj ne vem, kaj naj si mislim. Bližnji me mirijo, da samo lovi ravnotežje, jaz pa vem, kako zelo so pomembni gibalni vzorci za zdravje telesa tudi v prihodnosti in mislim, da če je kaj za korigirati, je prej kot kasneje. Ali menite, da bi na podlagi napisanega, bilo smiselno zaprositi za napotnico na razvojno ambulanto/fizioterapijo? Hvala!
Odgovor
Spoštovani. Glede na opisano bi sklepala, da boste napotnico za razvojno ambulanto težko dobili, razen če ne bi zdravnica opazila, še kakšnih drugih znakov, ki bi nakazovali na kakšne določene težave. Drugače, če je roka dobro funkcionalna in primerno integrirana v gibanje kot tako, verjetno res ni kakšnih večjih težav v ozadju. Govorim seveda na pamet, brez da bi videla vašega sinčka. Včasih je še kar nekaj časa po tem, ko otrok že samostojno shodi, prisotno zategovanje v ramenskem obroču in posledično tudi stiskanje dlani. Večinoma se to še bolj opazi pri hitrejšem gibanju, kot je tek ali pa, če hoja kot taka, zahteva še dodatno koordinacijo, ravnotežje. Niti ni nujno, da na obeh straneh enako prisotno, včasih je lahko res bolj izrazito na eni strani. Načeloma naj bi to prešlo, ko bo res dobro osvojil ravnotežje, pridobil na stabilnosti. Še naprej ga veliko vzpodbujajte k plezanju in k drugim gibalnim aktivnostim. Predvsem tudi veliko opore na roke. Čim manj pa trenutno vzpodbujajte tek in aktivnosti, ki mu povzročajo povečano zategovanje. Če v določenem času, ne bo opaziti izboljšanja, pa obisk pri zdravniku vseeno ne more škoditi. Lep pozdrav.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV