Navdušeni smo nad projektom Hobotnica Slovenija, nad katerim bdi Tjaša Bevc, zato smo jo povprašali, kdaj se je začel in kakšen namen ima. Koliko nedonošenčkov že ima svojo najboljšo prijateljico – hobotnico?
Kako in kdaj ste prišli na idejo, da v Sloveniji nadaljujete danski projekt kvačkanih hobotnic? Ste mogoče spoznali kakšno družino, ki ima nedonošenčka?
Projekt se je v Sloveniji začel leta 2017, ko sem prejela povezavo do članka, ki opisuje, kako projekt poteka v Veliki Britaniji. Po nekaj klikih po spletu sem ugotovila, da se pri nas projekt še ne izvaja. Naredila sem prvo hobotnico in jo skupaj s kratkim opisom poslala predsednici društva za pomoč prezgodaj rojenim otrokom dr. Lilijani Kornhauser Cerar.
Nedonošenčki so od nekdaj moj navdih in dokaz, da iz majhnega zraste veliko. Vsakič, ko sem prebrala ali videla prispevek o malih borcih, me je njihova moč in volja do življenja navdihnila. K moji odločitvi je pomagalo tudi, da je bil tudi moj fant nedonošenček. Med mojimi prijatelji in družinskimi člani k sreči ni bilo nedonošenčkov.

Lovke hobotnic so zavite in malčke na otip spominjajo na popkovino, s katero se igrajo, ko so v trebuščku. Pred hobotnicami so otroci v inkubatorju vlekli za cevke, ki jim pomagajo dihati. Sama namestitev cevk je za otroke zelo stresna in neprijetna. Odkar imajo v roki lovko hobotnice, pustijo cevke na miru. Lovke so tudi zelo prijetne na otip in delujejo sproščujoče (tudi pri odraslih).
Ali ni nevarno, da jo imajo poleg sebe v inkubatorju?
Hobotnice morajo ustrezati določenim standardom, te imamo napisane v vsakih navodilih. Najpomembneje je, da same lovke ne presegajo 22 cm, ko so raztegnjene. Osebje v porodnišnici je prav tako podučeno, kakšne morajo biti te hobotnice.
Preden nedonošenček prejme svojo hobotnico, v porodnišnici poskrbijo za njeno ustrezno čistočo (pranje in sterilizacijo).
Iz česa so narejene hobotnice? Obstaja kakšna predloga, po kateri se kvačka hobotnice?
Hobotnice morajo biti narejene iz 100-odstotnega bombaža in napolnjene s sintetičnim polnilom, ki je pralno pri vsaj 60 stopinjah Celzija. Izogibamo se rdeči in oranžni barvi, saj sta preintenzivni in ker na hitro spominjajo na barvo krvi. Ne želimo, da se osebje ali starši prestrašijo.
Za izdelavo hobotnic, meduz in Otov imamo posebna navodila, ki so prevedena ali izpeljana iz navodil danskih kolegov (imam tudi njihovo dovoljenje za uporabo teh). Navodila se nahajajo v naši skupini na Facebooku, lahko pa prosijo za njih tako, da mi pišejo na elektronski naslov (projekt.hobotnica@gmail.com). Hobotnic, ki so narejene po teh navodilih, ni dovoljeno prodajati. V celoti je projekt mišljen kot dobrodelni projekt in edini, ki kaj pridobijo, so mali borci.
Kdo vse sodeluje pri projektu? Se lahko projektu pridruži kdorkoli, ki zna kvačkati?
Pri projektu lahko sodeluje vsakdo. V skupini na Facebooku (Projekt hobotnica) imamo popolne začetnice in že prave mojstrice. Vsakemu pomagamo, da ustvari popolno hobotnico. Hobotnice lahko preverim in podam različne napotke, če posameznik želi. Vsi se maksimalno potrudimo, da ustvarimo ustrezne hobotnice s prijaznim obrazom.
Se dobivate in skupaj kvačkate hobotnice? Kako je videti takšno srečanje?
Po Sloveniji je veliko kvačkarskih društev, ki prav tako sodelujejo pri projektu. Ko imajo srečanja, jih namenijo tudi našemu projektu. Kvačkarice se dobijo v prostorih društva, kjer kramljajo, se družijo in ustvarjajo male hobotnice.
Veliko je pa tudi takih, ki kvačkajo doma ob televiziji, ko gredo otroci spat, ali pa enostavno po napornem dnevu, da se malo sprostijo.
Pri projektu sodeluje že zelo veliko oseb in iz dneva v dan se ta številka veča. Zelo sem hvaležna za vse pridne roke, ki tako nesebično pomagajo ustvarjati boljši jutri.

Poleg hobotnic izdelujete še druge igrače z lovkami za prezgodaj rojene otroke?
Trenutno imamo na voljo navodila za izdelavo hobotnic in meduz, ki vsebujejo polnilo. Imamo pa tudi Ote, ki ne vsebujejo polnila in so primerni bolj za začetnike, dokler ne osvojijo zank. Imamo malo več izbire, da delo ne postane monotono in ker ima vsaka kvačkarica rada malo spremembe. Trenutno skupaj z Ireno in Petro, ki mi veliko pomagata pri projektu, ustvarjamo in pišemo navodila še za novega člana naše lovkaste družine. Kaj nastaja, pa je še skrivnost.
Kaj pa, če ne znamo kvačkati? Kako lahko pomagamo?
Če še ne znate kvačkati, lahko pomagate s klobčičem preje iz 100-odstotnega bombaža. Iz enega 50 g klobčiča nastaneta dve hobotnici.
Projekt je v celoti dobrodelen in prostovoljen, kar pomeni, da kvačkarice same kupujejo prejo. Če nam želite pomagali, mi, prosim, napišite elektronsko pismo na projekt.hobotnica@gmail.com, pa vam povem, kako.
Koliko hobotnic ste v teh letih izdelali in z njimi razveselili otroke?
Od septembra 2017 pa do danes smo nakvačkali že približno 1000 hobotnic. Vsako leto jih moramo nakvačkati vsaj toliko, kolikor se na leto rodi nedonošenčkov (približno 1400). Če pa upoštevamo še preostale sodelujoče države pri projektu, pa je teh mehkužcev že za malo morje. Na Danskem, kjer se je projekt začel, so od leta 2013 nakvačkali že več kot 30.000 hobotnic.
Sodelujete s porodnišnicami in pošljete hobotnico, ko izveste, da se je rodil
nedonošenček? Ali pa imajo hobotnice pripravljene za vse, ki se rodijo prezgodaj?
Trenutno pri projektu uradno sodelujejo porodnišnice iz Ljubljane, Maribora in Kranja (te, ki imajo neonatalni oddelek in skrbijo za male borce). Vsako od teh porodnišnic sem obiskala in jim predstavila projekt ter jim tudi povedala, kako morajo izdelki izgledati, da so ustrezni in na kaj naj bodo pozorni.
Hobotnice pošiljamo na zalogo in upamo, da jih nikoli ne zmanjka. Če se količina hobotnic v porodnišnici zmanjša, me o tem obvestijo in jaz obvestim skupino kvačkaric, da zavihamo rokave. Za zdaj to še ni bilo potrebno.
Lahko kar sami pošljemo hobotnico v porodnišnico?
Kvačkarice same pošljejo hobotnice v porodnišnice, natančne naslove imamo objavljene v Facebookovi skupini. Če niso prepričane o svojih izdelkih, jih lahko najprej pošljejo k meni, da jih preverim in jim podam napotke, če so ti potrebni. Same se dobro zavedajo, da morajo biti izdelki lepo narejeni in ustrezati navodilom. Zato jim namenijo dovolj časa in se maksimalno potrudijo.
Starši skupaj z dojenčkom odnesejo hobotnico domov? Mu ostane za spomin?
Vsak nedonošenček prejme hobotnico za domov in za v spomin na prvo in najbolj pomembno zmago, borbo za življenje. Starši mi sporočajo, da so hobotnice aktualne tudi pozneje, saj še vedno skupaj spijo in jih držijo za lovke. Prijatelji za vedno. Nekateri že malo večji junaki pa lovke uporabljajo tudi za masažo dlesni, ko zobki nagajajo.
Rada bi se zahvalila vsem prostovoljkam, ki sodelujejo pri tem projektu in pomagajo kolikor lahko – resnično imajo veliko srce. Hvala tudi vsem, ki so darovali prejo in omogočili še lažjo izdelavo hobotnic. Porodnišnicam, ki sodelujejo, pa hvala, da so tako lepo sprejeli projekt. Ena posebna zahvala pa tudi vsem mojim, ki mi stojijo ob strani in mi pomagajo na področjih, ki jih nisem vešča (za mano stoji prava mala ekipa).
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV