Špela Gorenc Jazbec je diplomirana fizioterapevtka in terapevtka razvojno nevrološke obravnave, ki staršem svetuje o razvoju in razvojnih težavah, ki se pojavijo pri njihovih otrocih. Nanjo smo naslovili nekaj vprašanj, ki se navezujejo na pravilno ravnanje z otrokom (baby handling).

Kaj je 'baby handling'?
To je vsakodnevno ravnanje z dojenčkom v njegovih dnevnih aktivnostih na najbolj možen kakovosten način. S pravilnim ravnanjem dojenčku preko vsakodnevnih aktivnosti podajamo informacije o kakovostnih gibalnih vzorcih, preko katerih pridobiva na ustrezni in primerno usklajeni mišični aktivnosti, občutku za svoje telo, na čutnogibalnih izkušnjah, ki jih bo lahko integriral v svoje gibanje, svojo držo. Hkrati pa dojenčka spodbujamo, da aktivnost, ki jo zmore sam, na kakovosten način tudi čim večkrat naredi, izvede in tega namesto njega ne delamo mi. 'Baby handling' je pravzaprav način neverbalne komunikacije med starši in dojenčki. Pri katerem starši svojemu dojenčku preko dotika, preko rok, posredujejo informacije o občutku za gibanje, o kakovostni aktivaciji ustreznih mišičnih skupin, o ustrezni drži … Hkrati pa preko pravilnih kakovostnih vzorcev gibanja in drže preprečujejo nekakovostne vzorce gibanja in drže.
Zakaj je pomembno pravilno ravnanje z dojenčkom?
Pomembno je iz vidika zagotavljanja kakovosti gibalnih vzorcev in drže. Kajti z napačnim, nekakovostnim ravnanjem, dojenčku lahko ˝vsilimo˝ napačne, nekakovostne vzorce gibanja in drže, ter ga spodbudimo k razvijanju neustreznih kompenzacij. To pa definitivno ni zaželeno v samem gibalnem razvoju dojenčka. Pomembno je tudi iz vidika preprečevanja kasnejših težav v razvoju. Velikokrat težave starši opazijo šele, ko njihov dojenček mogoče še ni osvojil določenih gibalnih vzorcev, pa bi ji po priporočilih ob določeni starosti že moral ali pa jih osvoji s slabo kakovostjo. Takrat običajno največkrat opazijo, da ni vse tako kot bi moralo biti. Vendar se ta odstopanja kažejo tudi že prej, v sami kakovosti gibanja in drže. Vendar neizurjeno oko, največkrat to težko opazi, oziroma šele ko je res že zelo očitno. Ravno iz tega vidika je pomembno, da 'Baby Handling' starši izvajajo že vse od rojstva naprej, saj na ta način dojenčku posredujemo kakovostne informacije za ves nadaljnji razvoj. Ob enem pa si kasneje, v primeru kakršnih koli težav, ne očitamo, da se že od začetka nismo maksimalno potrudili za kakovosten gibalni razvoj dojenčka.
Kako pravilno izvajati gibalno vadbo?
Za izvajanje razvojno gibalne vadbe 'Baby Handling' ne potrebujemo nobenih posebnih pripomočkov. Dovolj je že, če imamo kakšno nedrsečo blazino/podlogo za na tla, kjer bomo vadbo lahko izvajali. Pomembno je, da je dojenček v udobnih oblačilih, da ga oblačila ne vežejo, še bolje, če je samo v bodiju. Pomembno je, da razvojno gibalne vaje z dojenčkom delamo aktivno, to pomeni, da dojenčka ne prestavljamo samo sem ter tja pasivno, ampak ga po navodilih, ki so obrazložena in natančno predstavljena ob izvedbi vaje, ustrezno zaktiviramo in vajo izvedemo kakovostno. Pomembno je, da delamo tako kot je obrazloženo in da smo pri izvajanju vaj odločni. Marsikateri dojenček, še posebej če so pri njem prisotne kakšne težave, se bo na začetku verjetno upiral in mu bo izvajanje vaj težko, vendar se bo z našo vztrajnostjo in rednim izvajanjem vaj, okrepil in spremenil nekakovostne vzorce v bolj primerne, bolj kakovostne in bo posledično tudi vaje izvajal lažje.

Kaj je treba paziti pri dotični vadbi?
Pri razvojno gibalni vadbi 'Baby Handling' je potrebo paziti, da izberemo primeren nivo vadbe, ki ustreza gibalnim sposobnostim in kakovosti gibalnega razvoja vsakega dojenčka posamezno. To pomeni, da vadbe ne izbiramo glede na starost ampak glede na dojenčkovo gibalno sposobnost. Potrebno je poudariti, da je pri Razvojno Gibalni vadbi 'Baby Handling' poudarek na sami kakovosti vzorcev gibanja in drže in ne na tem, da dojenčka prehitro spodbujamo v gibalne vzorce, ki za njega niso primerni - na primer prezgodaj v bočni sed, prehitro v sedenje in podobno. Bolj kot sami položaji, je pomembno, da dojenček razvije čim boljšo kakovost gibalnih vzorcev. In bolj kot sam položaj (bočni sed, sedenje, stoja …) so pomembni sami prehodi (aktivni) med enim in drugim položajem. Torej z gibalno vadbo delamo na čim boljši kakovosti gibalnih vzorcev in drže. V kolikor pa ima otrok z gibalnim razvojem določene težave, pa je zelo priporočljivo, če se starši odločijo za izdelavo individualno prilagojenega spletnega programa Razvojno gibalne vadbe 'Baby Handling'.
Pravilno ravnanje in uporaba pravilnih prijemov pri dojenčku je za otroka pomembno tudi za kasnejše obdobje, zakaj?
Seveda. S pravilnim ravnanjem in razvojno gibalno vadbo 'Baby Handling', s kakovostnim spodbujanjem dojenčkov in otrok, gradimo na izgradnji kakovostne telesne sheme za celo življenje. Na gibalne vzorce in kakovost samega gibanja in drže, največ lahko vplivamo v prvem letu otrokovega življenja, oziroma v obdobju do samostojne hoje. S tem, ko v tem prvem, zelo intenzivnem obdobju delamo na sami kakovosti gibalnega razvoja, bo otrok te pravilne, kakovostno osvojene vzorce, kakovostno zgrajeno mišično aktivnostjo, držo … obdržal za celo življenje. S tem bo kasneje, med odraščanjem in tudi v odrasli dobi, imel manj možnosti za razne težave, povezane s samo držo, kifoze, skolioze, težavami s hrbtenico, bolečinami in obrabami sklepov … Kajti vse tovrstne težave, po navadi izhajajo že iz obdobja dojenčka, ki se z leti in starostjo samo še stopnjujejo oziroma se z leti vedno bolj izrazijo.
Nam lahko zaupate kakšno preprosto, a učinkovito vajo?
Zelo preprosta in tudi zelo učinkovita vaja, je vaja, ki aktivira trebušček, oziroma vpliva na primerno in kakovostno usklajeno mišično aktivnost v trupu. Ta vaja je zelo primerna tudi pri tistih dojenčkih, ki se malo bolj oziroma pretirano iztegujejo nazaj. Dojenčka primemo za obe nogici, čim bližje medenici in jih skupaj z medenico privzdignemo in pokrčimo proti trebuščku. Zelo pomembno, je da preden privzdignemo medenico, medenico povlečemo proti sebi in jo potem skupaj z nogicami privzdignemo od podlage in nogice pokrčimo proti trebuščku, prsnemu košu. Na ta način močno aktiviramo trebušček, kar vpliva na sredinsko poravnavo in tudi na inhibicijo mišic, ki se aktivirajo pri iztegovanju dojenčka nazaj. Torej vplivamo na aktivacijo ustreznih mišičnih skupin in na inhibicijo tistih, za katere ne želimo da se aktivirajo. Ob enem pa z lastno dojenčkovo težo, obremenimo zgornji del telesa, ramenski obroč, vrat in glavo, kar ponovno vpliva na boljšo aktivacijo v trupu, na boljšo kontrolo glave, na boljšo stabilnost ramenskega obroča. Za začetek lahko dojenčka samo držimo v omenjenem položaju, lahko pa s potiski medenice proti prsnemu košu to aktivnost še povečamo. Temu sredinskemu položaju lahko dodamo tudi zasuke na levi in desni bok, seveda še vedno s privzdignjeno medenico in pokrčenimi nogicami.
Na kaj morajo biti starši še pozorni?
Kot sem že prej omenila je pri izvajanju vaj predvsem pomembna aktivnost dojenčka, otroka. Pasivne vaje imajo veliko manjši učinek. Če delamo po navodilih, ki so ob vajah razložena, potem je aktivnost zagotovljena. Če se le da izberite čas izvajanja vaj, ko je vaš dojenček najbolje razpoložen, saj bo dojenček takrat tudi boljše odreagiral na izvajanje vaj. Takoj po hranjenju se izvajanje vaj odsvetuje, saj bi tako lahko prišlo do povečanega polivanja, bruhanja. Že na splošno se vadbo s polnim želodčkom odsvetuje. Pomembno je tudi, da z vadbo začnemo postopoma. Na začetku je zaželeno, da se vaje izvaja večkrat po malo, da se dojenček počasi navadi na nove vaje in na povečano mišično aktivnost. Kasneje pa vaje lahko izvajamo tudi bolj intenzivno, lahko tudi večkrat na dan, odvisno od dnevnega ritma dojenčka.
Pri pravilnem ravnanju s svojim otrokom pa sta izredno pomembni tudi drža in aktivnost staršev. Zakaj?
Tako je. Kajti občutek za gibanje, ki ga želimo prenesti na svojega dojenčka, otroka, med izvajanjem vaj ali pa med vsakodnevnimi aktivnostmi, izhaja iz nas samih. V kolikor so naše gibanje, drža, gibalni vzorci … primerne kakovosti, bomo lažje to aktivnost prenesli tudi naprej na dojenčka. V kolikor imamo sami nekakovostne gibalne vzorce, nižjo mišično aktivnost, slabše rotacije v telesu, … potem to težko s svojim telesom posredujemo naprej dojenčku katerega imamo v naročju, s katerim delamo vaje, za katerega želimo da naredi določeni gibalni vzorec kakovostno. Če poenostavimo, mora kakovost gibanja, ki ga želimo predati naprej svojemu otroku, izhajati iz nas samih. Če se mi držimo, gibamo nekakovostno ne moremo pričakovati, da bo otrok v našem naročju vzor kakovostne drže, gibanja. Torej moramo med izvajanjem Razvojno gibalnih vaj 'Baby Handling' najprej sami kakovostno vzdrževati svoje gibanje in držo, kar se bo izrazilo tudi na bolj kakovostni izvedbi same vaje pri dojenčku.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV