Bibaleze.si

RAZVOJ OTROKA: 4. teden

Bibaleze.si

Razvoj otroka

0
13. 10. 2010 15.22

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

telesni sistemi
telesni sistemi
telesni sistemiFOTO: iStockphoto

Sedaj se zdi dojenček mnogo bolj pozoren, saj je dlje buden, začenja slediti s pogledom in sledi zvokom. Mnogo jasneje vas prepoznava in se zanima za svet okoli sebe. Med hranjenjem vas lahko pozorno opazuje. Morebiti boste opazili nasmeh, ki je včasih sicer le naključna ukrivljenost ustnic. Pravi nasmeh pa se običajno pojavi v starosti šest tednov.

(Vir: Vse o negi dojenčka in malčka, Založba Meander)

Spanje

Spanje je še vedno njegova glavna aktivnost in lahko se zgodi, da bo začel dojenček ponoči spati dlje, čeprav se to pri večini dojenčkov zgodi šele kak mesec ali dva pozneje. Sicer pa se dojenčki glede spalnih navad razlikujejo. Običajno otroci v tej starosti spijo po tri do štiri ure med obroki, ponoči pa večinoma ne.

Dvigovanje glavice

Dojenček bo morda poskušal za kratek čas dvigniti in pokončno obdržati glavo. Nekateri dojenčki dvignejo glavico že mnogo prej, večina pa zato potrebuje več časa. To, da lahko glavico dvigne pa je znak vse močnejših mišic. Medtem ko bo buden, ga večkrat položite na trebušček, da bo lahko krepil vratne mišice. V tej starosti je namreč priporočljivo, sa spi na boku, zaradi česar bo večino časa preživel v tem položaju.

Nasveti za dojenje

1. Sprostite se

Stres neugodno vpliva na telo, še bolj pa na dojenje. Če je mati pod stresom, bo imela zagotovo manj mleka. Zato se umirite, poiščite miren kotiček, kjer vas nihče ne bo motil, in si mleko izčrpajte. Ob tem lahko mislite na dojenčka, gledate njegovo sliko ali pa ga samo opazujete, ko spi.

2. Pogosto črpanje

Bolj boste črpali mleko, več ga bo. Če ste že na delovnem mestu in delate polni delovni čas, si skušajte vsakih nekaj ur izboriti 15 minut za črpanje mleka. Tako boste poskrbeli, da bo mleka za vašega otroka vedno dovolj, s tem pa boste še povečali proizvodnjo prolaktina – hormona, ki je odgovoren za proizvodnjo mleka.

3. Dojite na zahtevo

Kadar ste doma z otrokom, ga dojite vedno, ko si on to želi, pa četudi se vam bo zdelo, da ves dan počnete samo to. S tem namreč zelo povečate proizvodnjo mleka, otrok pa kasneje tudi ne bo več tako zahteven.

4. Izogibajte se mleka v prahu

Če se le da, se izognite že pripravljeni mlečni formuli za otroke. Veliko bolje je, da si mleko črpate in ga shranite, tako bo otrok, tudi kadar vas ne bo doma, lahko pil vaše mleko. Mlečna formula sicer popolnoma nadomesti obrok, a saj veste, materino mleko je še vedno najboljše.

5. Pijte veliko tekočine

Zelo pomembno je, da je vaše telo dobro hidrirano, to pa pomeni, da morate veliko piti. Verjemite, da se boste tudi počutili veliko bolje, poleg tega pa boste s pitjem zelo pospešili proizvodnjo mleka. Izogibajte se kofeinu in alkoholu, saj vse to vpliva tudi na otroka.

6. Ne kadite

Poleg dobro znanih nevarnosti kajenja to še bolj zmanjša vašo ponudbo mleka. S kajenjem se namreč spremeni tudi okus mleka. Če se nikakor ne morete upreti cigareti, se kajenju izognite vsaj tik pred dojenjem.

7. Imejte se radi

Še vedno velja, da morate živeti zdravo, jejte veliko sadja in zelenjave. Kadar otrok spi, si privoščite kakšno telesno aktivnost, če pa ste preveč utrujeni, naj vam nikar ne bo nerodno prositi za pomoč.

Vi ste najboljši!

Čeprav ste prebrali veliko literature, pregledali ves svetovni splet, se bo našel dan, ko boste obupani. A še vedno velja, da vsak starš najbilje ve, kaj je dobro za njegovega otroka. Ne boste vedno vsega storili najbolje, a prav veliko se ne boste zmotili. Poslušajte sebe in svojega otroka! 

REDAKCIJA BIBALEZE.SI VAM ŽELI LEP IN USPEŠEN TEDEN!

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863