Ekcem se običajno pojavi na otrokovem čelu, ličkih ali lasišču, lahko pa se razširi tudi na njegove roke, noge, prsi ali druge dele telesa. Vnetje je lahko videti kot suha, odebeljena in luskasta koža, ali pa kot majhne rdeče pikice, ki lahko postanejo mehurčki, iz njih teče tekočina, ali pa se okužijo, če jih dojenček spraska. In ker tako srbijo, je lahko praskanje problem.

Kaj povzroča ekcem?
Tega nihče ne ve zagotovo, a znano je, da se ekcem pogosto podeduje. Vaš dojenček ga bo tako bolj verjetno dobil, če ste ga imeli vi ali kak bližnji družinski član, ali pa če se v družini pojavljajo astma ali alergije. Ekcema ne povzroča alergijska reakcija, lahko pa ga sprožijo alergeni v dojenčkovem okolju ali prehrani (ali vaši prehrani, če dojite). Ekcem lahko prav tako poslabšajo vročina, iritanti, ki pridejo v stik z njegovo kožo (kot so volna ali kemikalije v nekaterih milih, losjonih ali detergentih), spremembe v temperaturi in izsušena koža.
Kako pogost je ekcem pri dojenčkih?
Ekcem se pojavlja pri treh do šestih odstotkih prebivalstva, v prvem letu življenja pa doleti od 10 do 20 odstotkov dojenčkov. Pri številnih se stanje izboljša, ko dosežejo drugo leto starosti.
Kako ga lahko ozdravimo?
Ključnega pomena je ustrezna skrb za njegovo kožo. Tu je nekaj nasvetov:
• Poskusite preprečiti pretirano izsušenost kože. S pediatrom se pogovorite o ustreznem številu kopeli. Danes številni strokovnjaki verjamejo, da so lahko dnevne kopeli koristne za dojenčke z ekcemom. Vendar pa naj voda ne bo pretopla. Zelo topla voda povzroči hitrejšo dehidracijo kože od mlačne. Uporabite blaga mila in šampon, po koncu kopeli pa ga oplahnite le z vodo. Potem dojenčka osušite s pivnanjem in takoj nato namažite z dobršno dozo vlažilne kreme ali losjona (po dveh do treh minutah).
• Omogočite dihanje njegovi koži (in preprečite pregrevanje) z uporabo oblačil iz naravnih materialov, kot je bombaž. Izogibajte se volni in drugim grobim materialom, saj lahko vzdražijo njegovo zelo občutljivo kožo.
• Presedlajte na blaga mila in šampone brez dišav, ali na take, ki so primerni za občutljivo kožo. Prav tako blage detergente brez dodanih dišav uporabite za pranje njegovih oblačil in posteljnine.
• Hitre spremembe v temperaturi lahko poslabšajo ekcem, zato poskusite preprečiti, da bi dojenčku postalo prevroče in da bi se nato hitro ohladil ali obratno.
• Ekcem lahko sprožijo ali poslabšajo tudi cvetni prah, pršice in živalski prhljaj. Za nasvete o zmanjšanju alergenov v svojem domovanju se lahko obrnete na alergologa. Morda vam bo svetoval, da bolj učinkovito sesate stanovanje in brišete prah, uporabite zračne filtre in odstranite preproge ter oblazinjeno pohištvo.

• Dojenčku pomagajte, da se izogne praskanju. Morebiti bo v spanju poskusil srbečico pregnati s praskanjem ali z drgnjenjem obraza ob posteljnino. Vendar pa praskanje in drgnjenje še povečata draženje ali povzročita vnetje ter tako poslabšata celotno situacijo. Uporabite kar najbolj mehko rjuho in mu redno strižite nohte. Ko pride čas za spanje, mu na roke nataknite bombažne rokavičke ali nogavičke. Če ima zaradi ekcema težave s spanjem, se pogovorite z njegovim zdravnikom. Morda vam bo priporočil uporabo antihistaminika, s čimer boste zmanjšali občutek srbenja ter dojenčka še malce uspavali.
Ali lahko ekcem povzroča določena hrana?
Ekcem ni specifična alergija, a pri nekaterih otrocih ga lahko sproži ali poslabša določena prehrana. Če vi ali zdravnik sumite, da na njegov ekcem vpliva določena hrana – najverjetnejša krivca sta kravje mleko in jajca, sledijo pa jima soja, žita, kikirikiji in ribe – poskusite te jedi črtati z njegovega jedilnika (če že je trdno hrano), in tudi svojega, če dojite (zapomnite si, da dojenček ne bi smel piti kravjega mleka do prvega rojstnega dne. Če je nagnjen k ekcemu, boste morda z uvajanjem mleka in drugih potencialnih alergenov počakali še dlje).
Hrano, za katero sumite, da bi lahko povzročala ekcem, z jedilnika odstranjujte drugo za drugo in vsakič počakajte dva tedna. Toliko časa je namreč potrebno, da določena hrana popolnoma izgine iz vašega mleka in otrokovega telesa. Če uporabljate nadomestno mleko, vam bo zdravnik morda svetoval zamenjavo s sojinim mlekom. To ni vedno mogoče, saj so nekateri otroci, ki so alergični na mleko, alergični tudi na sojo – vendar poskusiti ni greh.
Ne pozabite, da lahko hrana sproži ekcem pri do 30 odstotkih otrok s tem stanjem, a je glavni sprožitelj le pri 10 odstotkih ekcemov. Ne pozabite na ostale dejavnike, kot je npr. nega kože.
Ali lahko dojenje pomaga?
Morda. Raziskave so pokazale, da dojenje takoj po rojstvu pomaga preprečevati ekcem pri dojenčkih, ki so nanj bolj občutljivi (ker so ga imeli tudi njihovi starši). Strokovnjaki si sicer niso enotni, ali lahko dojenje pomaga dojenčku, ki ekcem že ima, a se strinjajo, da ne more škodovati.

Kaj lahko storite, če vnetje ne izgine?
Pogovorite se z otrokovim pediatrom ali dermatologom. Če vnetje ne bo začelo izginjati po tem, ko ste že poskusile z naštetimi nasveti, vam bo zdravnik morda priporočil lokalne steroide (v obliki kreme). Uporaba take kreme lahko včasih čudežno prekine trdovraten cikel ekcema. Tudi kratkotrajno jemanje oralnega steroidnega zdravila lahko ekcem dovolj obrzda, da ostale metode za njegovo odpravo delujejo bolj učinkovito. Znanstveniki razvijajo nova zdravila za bolnike z ekcemom, kot so lokalni imunomodulatorji, tako da o tem povprašajte zdravnika, če ekcem kar noče in noče izginiti.
Ali bo imel otrok ekcem do konca življenja?
Morda. Številni dojenčki z ekcemom ga prerastejo do najstniških let, vendar tega ni mogoče napovedati. Dobra novica je, da se ekcem s staranjem vedno bolj umirja. Obstajajo pa tudi načini, kako ga ublažite. Če boste upoštevali našteta navodila in ga takoj začeli zdraviti, boste lahko otrokov ekcem ohranili pod nadzorom.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV