
Zakaj dojenčki jokajo? Otroci v zgodnji fazi življenja jokanje izkoristijo za to, da komunicirajo z okolico in starši. In prav jokanje je vzrok za skrb, ker starši ne vedo, kje se skriva vzrok zanj. Ali gre za resno stvar ali samo išče pozornost?
Prav zato je ključno, da se starši naučijo komunicirati z otrokom. Le-ta pa se gradi postopoma in z mnogo potrpežljivosti. Na jokanje morate pravilno reagirati. V prvim mesecih je instinktivno, po nekaj mesecih, ko spoznate otroka, pa boste vedeli, kaj njegov jok pomeni.
Na začetku boste vedno skočili, sčasoma pa se boste naučili tudi počakati. Naučili se boste, kako reagirati v določeni situaciji. No, včasih bo tudi takšna, v kateri ne boste prepričani kako in kaj. Včasih bo dovolj samo, da se otroku nasmehnete in mu daste vedeti, da bo vse v redu. To bo boljše od tega, da ga takoj vzamete v naročje.
Strokovnjaki niso enotnega mnenja, ali je treba takoj reagirati na otrokov jok ali ga lahko pustite nekaj časa tako. Nekateri verjamejo, da je za otroka najbolje, da ga pustite nekaj časa jokati, da se čim prej nauči, da vedno ne more biti vse po njegovem. Po drugi strani pa strokovnjaki navajajo, da so otroci, ki so imeli redno pozornost svojih staršev, postali samostojnejši in manjše 'jokice'.
Na vas je, da precenite in začutite, kako morate reagirati, ko zaslišite jokanje.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV