Bibaleze.si

Kolikokrat na dan je treba dojenčku zamenjati plenico?

Ma.K.

Dojenček

0
23. 05. 2024 14.56

Novorojenčkova koža je izjemno občutljiva. To jasno nakazuje dejstvo, da je malo bitjece že v maternici zaščiteno z mastno, siru podobno plastjo maščobe, imenovano vernix. Ta začne nastajati proti koncu drugega trimesečja nosečnosti in med drugim služi kot naravni vlažilec ter ščiti pred bakterijskimi okužbami. Po rojstvu skrb za nego njegove občutljive kože prevzameta novopečena starša. Posebno pozornost je treba nameniti zlasti izbiri plenic, ki bodo dojenčku najbolj odgovarjale in ne bodo dopuščale pojava pleničnega izpuščaja. Naloga je vse prej kot enostavna, sploh če sta v tej vlogi prvič, zato smo zbrali nekaj priročnih nasvetov, ki vama bodo zagotovo prišli še kako prav.

dojencek

Za večino mamic je prvi stik z novorojenčkom nekaj, kar si zapomnijo za vse življenje. Če porod poteka brez težav in posebnosti, babica pravkar rojenega dojenčka položi porodnici na prsi. Prvi stik njegove kože z mamičino sicer estetsko ni najbolj dovršen, a vsaka, ki se je že znašla v tej situaciji, bo znala povedati, da je to eden najlepših prizorov njenega življenja. 

Stik z mamino kožo dojenčka namreč pomirja. Prislonjen na prsi, z ušesom na levo stran, lahko prisluhne ritmičnemu utripu srca, ki ga je spremljal celih devet mesecev nosečnosti, zato se počuti varnega in povezanega z mamo tudi zunaj njenega telesa. Dotik in vonj mamine ter dojenčkove kože sta izjemnega pomena tudi v naslednjih dneh, tednih in mesecih. To je namreč eden od načinov, da novorojenček občuti toplino in ljubezen ter se v trenutku pomiri. 

A tako kot toplino, novorojenčkova koža zahteva tudi ustrezno nego. Ta ni ves čas enaka. O koži novorojenčka denimo govorimo od rojstva do 4. tedna starosti, o koži dojenčka od prvega meseca starosti do prvega leta. Koža majhnega otroka se razvija od prvega do šestega leta in takrat že govorimo o 'otroški' koži. Šele ko otrok dopolni 12 let, njegova koža tako po funkciji kot po strukturi ustreza koži odraslega.

Kako izbrati izdelke za nego dojenčkove kože?

Novorojenčkova koža predstavlja zgolj petino debeline kože odraslega človeka in še nima zaščitne roževinaste plasti, zato je dovzetnejša za draženje in veliko bolj občutljiva. To je treba upoštevati tudi pri izbiri izdelkov za nego kože, ki naj vsebujejo čim manj konzervansov, barvil in dišav. V prvih mesecih je za umivanje dojenčka priporočljivo zlasti trdo otroško milo z nevtralnim do blago kislim pH (5,5 do 7), ki ga morate vedno dobro sprati s kože. Pozneje lahko uporabite blag šampon in gel, ki sta namenjena negi dojenčka. 

Posebno pozornost zahteva nega kože, ki je pokrita s pleničko, saj jo sestavine izločkov in drgnjenje nenehno dražijo, vlaga pa omogoča okolje, ugodno za razmnoževanje mikroorganizmov. To pogosto privede do pojava pleničnega dermatitisa oziroma pleničnega izpuščaja, ki ga prepoznate po rdečini, na kateri se lahko pojavijo izpuščaji. Mazilo za ta predel mora biti zato mastno, da preprečuje stik izločkov s kožo. Zlasti za občutljivo kožo je pomembno, da vsebuje cinkov oksid, ki vpija vlago in na koži naredi obstojnejšo zaščitno plast. 

Za izpostavljene dele kože, zlasti lica in roke, potrebujete kremo, bogato z maščobami. Prav tako jo lahko uporabljate za nego pregibov, pazduhe ali pod koleni, da zaradi drgnjenja ne prihaja do pojava vnete kože. Da preprečite pojav suhe kože, otrokovo telo po vsakem kopanju negujte z oljem za telo. Za nego lasišča se priporočajo naravna rafinirana olja (npr. mandljevo ali olivno), za vsakodnevno čiščenje in vlaženje noska pa uporabljajte fiziološko raztopino, da bo nosna sluznica ostala nepoškodovana.

Preko stika s kožo novorojenček občuti toplino in ljubezen ter se v trenutku pomiri.
Preko stika s kožo novorojenček občuti toplino in ljubezen ter se v trenutku pomiri. FOTO: Arhiv naročnika

Preizkus št. 1: previjanje

Prvi preizkus nege novorojenčka mamica doživi že v porodnišnici, ko mora zamenjati pleničko. Pri prvem previjanju ji običajno pomaga babica, nato se mora znajti sama. Pomembno je, da pred previjanjem poskrbite za varen in udoben prostor. Podlaga, na kateri previjate, mora biti dovolj velika, da otrok ne more pasti, po možnosti zavarovana s treh strani. Pripomočke je dobro imeti pripravljene na dosegu rok. 

Ko je vse pripravljeno, odstranite umazano pleničko in jo vržete v koš za pleničke. Sledi brisanje ritke od spredaj nazaj (zelo pomembno je, da tega ne počnete v nasprotno stran pri deklicah, ker lahko pride do bakterijskega vnetja). Krpice za umivanje so danes v veliki meri zamenjali vlažilni robčki za občutljivo kožo, ki nežno očistijo novorojenčkove intimne predele in jih hitro posušijo, da ne pride do vnetja. Če se dojenček pokaka ali polula tudi po hrbtu, ga je treba obrniti na bok in ga tudi tam temeljito očistiti. 

Preden namestite novo pleničko, dojenčkovo ritko namažete s hladilnim mazilom, da preprečite plenični izpuščaj. Nato razprete plenico in jo počasi položite pod dojenčka tako, da mu malce privzdignete noge. S sprednjim delom pokrijete spolovilo in ga spnete s stranskimi trakovi ter združite z zadnjim delom pleničke. Preverite, ali niste premočno speli in ali je vse poravnano, šele nato lahko otroka oblečete. 

Izbira primernih plenic je ključnega pomena

Dojenčka je na začetku treba previti tudi 8-krat do 10-krat na dan, najbolje pred obrokom. Zato je seveda nujno, da imate doma vedno zadostno zalogo pleničk. Izbira teh je danes bogatejša kot kadarkoli doslej, tako kot pri izbiri negovalnih sredstev, pa velja tudi tu biti pozoren na kakovost materiala in vsebnost raznih dodatkov. Morda bo trajalo nekaj časa, da najdete pleničke, ki bodo zares odgovarjale koži vašega dojenčka, osredotočeni pa bodite zlasti na vpojnost in udobje. Odlična izbira bodo vsekakor pleničke Pampers, ki se ponašajo z bogato tradicijo in so že več kot 60 let prva izbira številnih staršev po vsem svetu. 

Večina Pampersovih pleničk je prevlečena s tanko plastjo blagega losjona, ki pomaga ohranjati zdravje otrokove kože tako, da jo popolnoma zaščiti pred vlago. Za občutljivo novorojenčkovo kožo bodo tako kot nalašč mehke pleničke Pampers Premium Care, ki zagotavljajo kar 12-urno suhost in imajo posebno mrežico za zadrževanje mehkega blata, ali pleničke Pampers Harmonie, ki so izdelane iz vrhunskega bombaža, mehkih vlaken rastlinskega izvora, so dermatološko testirane in ne vsebujejo nikakršnih dodanih dišav in losjonov. Starši se navdušujejo tudi nad pleničkami Pampers Active Baby, ki z revolucionarno tehnologijo pomagajo enakomerno razporediti mokroto v tri vpojne kanale in jo zadržijo vso noč, hkrati pa ohranjajo otrokovo ritko suho ter negovano. 

Izbira ustreznih pleničk je pomembnejša, kot se morda zdi.
Izbira ustreznih pleničk je pomembnejša, kot se morda zdi. FOTO: Arhiv naročnika

Preizkus št.2: umivanje

Tudi če se novorojenček pokaka od glave do pete, ga ne smete kopati, dokler mu ne odpade popkovni krn, ker bi vlaga na tem predelu lahko povzročila okužbo. A to seveda ne pomeni, da vam v tem času otroka ni treba umivati. Prej nasprotno: priporočljivo je, da ga vsak večer nežno in previdno umijete s krpico, ki jo namočite v mlačno vodo. Še posebej pozorni morate biti na intimne predele, gube, komolce in kolena, kjer se praviloma zadržuje največ nečistoče. 

Dokler popkovni krn ne odpade, je treba predel popka čistiti pri vsakem previjanju. Za čiščenje uporabite sterilne zložence in fiziološko raztopino. Krn in gubo pod njim očistite z enkratnimi potegi. Če na popek zaide nekaj urina ali blata, ga je treba temeljito in nežno očistiti. To najbolje storite s prekuhano vodo in čisto sterilno gazo, ki jo lahko kupite v lekarni. Za čiščenje popka obstajajo tudi priročne klešče, ki jih dobite v kompletu za čiščenje popka. Prav tako poskrbite, da je popek vedno na suhem in zračnem, da se suši. Pleničko zato dojenčku vedno zavihajte tako, da bo popek ostal zunaj in nato čez oblecite majčko ali bodi. 

Ko popkovni krn odpade, bo patronažna sestra skupaj z vami prvič okopala dojenčka in vam dala vsa navodila za ustrezno vzdrževanje higiene. Pred kopanjem si pripravite vse, kar boste potrebovali: bombažno umivalno krpico, bombažno tetra plenico, brisačo s kapuco ali večjo brisačo, trdo otroško milo, plastično manjšo kopalno kad, svežo plenico, po potrebi olje za telo in hladilno mazilo za ritko, čista oblačila ali pižamo. Če nekaj pozabite pripraviti, pokličite pomoč. Nikakor ne pustite dojenčka samega v kopalni kadi, ker se lahko utopi v nekaj centimetrih vode. 

Kopanje naj bo del večerne rutine

Preden položite dojenčka, ovitega v tetra pleničko, v vodo, preverite, ali je voda dovolj topla. To storite tako, da v njo namočite svoj komolec. Tudi v kopalnici naj bo dovolj toplo, to je od 22 do 28 stopinj Celzija. Otroka položite v vodo skupaj s tetra plenico tako, da ima svojo glavo naslonjeno na vaši roki. Nato plenico postopoma odstranite, da se navadi na vodo. Začnite z umivanjem obraza in glave. Še posebej bodite pozorni na vrat in gubice pod brado. Kopate ga lahko z mehko umivalno krpico, gobico ali kar z roko, tako da zajamete malo vode in jo previdno polivate po njem. Nežno umijte tudi ostale dele telesa, še posebej v skritih umazanih kotičkih: med prsti na rokah in nogah, za ušesi, pod pazduho. Na koncu umijte tudi ritko in spolovilo, ves čas pa mu podpirajte glavo.

Otroka zavijte v toplo brisačo s kapuco in ga položite na svežo bombažno tetra plenico. Obrišite vse dele telese popolnoma, tudi med pregibi, gubice. Nato ga po potrebi namažite, mu namestite pleničko in ga oblecite. Kopanje je najbolje izvajati ob istem času, najbolje zvečer pred spanjem, saj bo tako dojenček najhitreje usvojil večerno rutino in bo tudi spanje daljše in kakovostnejše – s suho pleničko, seveda! 

 

Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863