Otroka vedno želimo zaščititi pred neprijetnimi izkušnjami, tako da ga učimo, kaj je prav in kaj narobe, ampak zagotovo je ena od pomembnejših nalog, da mu omogočimo tudi prometno vzgojo, še posebej, ker so otroci vsakodnevno vključeni v promet, tako ali drugače. Od nas se učijo, saj smo njihov najpomembnejši vzor v življenju, in zakaj ne bi bili najboljši, kot smo lahko?
Poskrbite za varnost otrok
Naši najmlajši spadajo med najbolj ranljive udeležence v prometu, saj jih vozniki težje vidijo, istočasno pa so otroci lahko nepredvidljivi, ko jih prevzamejo čustva in dogajanje okoli njih. Agencija za varnost prometa zato vse udeležence v prometu opozarja, da začetek šole pomeni tudi več otrok na cesti. V preventivno akcijo se je vključilo že več kot 182 občinskih Svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu (SPV), ki so pregledovali šolske poti in signalizacijo. Še več, v prvih dneh šole bodo otroke na izpostavljenih mestih v okolici šol varovali tudi številni prostovoljci.
Otroci in starši si lahko na spletni platformi Načrtov šolskih poti ogledajo načrt in pregledajo vsebine za njihovo šolo. Na spletni platformi je naloženih že 296 načrtov šolskih poti ter 124 digitaliziranih načrtov. |
Pogovor z otrokom
Pogovarjajte se s svojim otrokom o prometnih predpisih in ravnanju v prometu. Pomembno je, da jih naučite vsaj osnovnih pravil, od pomena rdečega semaforja, varnostnega pasu do prečkanja ceste na prehodih za pešce. Na tak način bodo tudi sami bolj previdni, istočasno pa je učenje znakov in najrazličnejših pravil lahko celo zabavno. Kot vsako leto je Agencija za varnost prometa tudi letos v nacionalni akciji Začetek šole zagotovila preventivna gradiva, plakate Poskrbimo za varnost otrok in Šolska pot ter knjižice za starše prvošolcev Prvi koraki v svetu prometa s podrobnejšimi informacijami, kako otroka poučiti o varnem ravnanju na šolski poti.

Varno v šolo
Otroci do sedmega leta potrebujejo spremstvo staršev na poti do šole, zato bodite ob njih, ker se ne zavedajo vseh nevarnosti, ki prežijo na cesti. Ob tem jih vedno močno držite za roko, saj se vam lahko hitro izmuznejo in naredijo tiste usodne korake, ker dajejo prednost radovednosti in manj razumu. Otroci namreč težje predvidijo tvegane situacije, vozila kasneje opazijo, ne znajo preceniti njihove oddaljenosti ali hitrosti in težje določijo smer, iz katere prihaja zvok vozila. Dodatno jih opremite tudi z odsevniki, da bodo bolj vidni in porabljajte površine, ki so namenjene pešcem, ter jih vodite po notranji strani pločnika, ki je bolj oddaljen od ceste.
Letos bo prag šole prvič prestopilo 21.366 prvošolk in prvošolcev. Opremljeni morajo biti z rumenimi ruticami, ki jih prejmejo v šolah, in kresničkami. |
Za vse voznike
Bodite vselej pozorni na otroke in jim vedno prepustite prednost na prehodih za pešce. Ob tem je izjemno pomembno, da vedno spremljate promet, kar pomeni tudi, da ne uporabljate telefona med vožnjo.
Sami lahko naredite največ
Agencija za varnost prometa znova opozarja, da sami lahko naredimo največ za varnost otrok, zato pozivajo k previdni in strpni vožnji, medtem ko starše želijo opozoriti, da so s svojim obnašanjem otrokov vzor. "Bodite vedno zgled otrokom, vozite in se v prometu vselej obnašajte odgovorno. Bodite odgovorni in pozorni, ne le na prvi šolski dan, temveč prav vse dni v letu!"

Sponzorirana objava