opismenjevanje

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

SPAR Slovenija podaril 10.000 evrov otrokom z učnimi in bralnimi težavami
Marca je SPAR Slovenija na svojih policah ponudil posebne testenine SPARBECEDA v obliki vseh 25 črk slovenske abecede. Z njimi je v svoji aplikaciji SPAR plus na zanimiv način spodbudil otroke in njihove starše, da z igro krepijo besedni zaklad. Projekt SPARBECEDA pa je imel tudi dobrodelno noto. SPAR Slovenija je v četrtek, 19. maja, svečano predal donacijo v skupni vrednosti 10.000 EUR trem izbranim ustanovam, ki pomagajo otrokom z učnimi in bralnimi težavami. To so Center za izobraževanje, rehabilitacijo, inkluzijo in svetovanje za slepe in slabovidne IRIS, Zavod Mavrični bojevniki, kjer nudijo pomoč mladim z motnjo ADHD (motnja pozornosti in hiperaktivnosti) in Bravo – društvo za pomoč otrokom in mladostnikom s specifičnimi učnimi težavami.

Kako naj beremo z zelo majhnimi otroki?
"Mami, kaj piše tukaj!?" me večkrat neumorno sprašuje moja dve leti in pol stara hčerka. Berem ji praktično že od rojstva, vedno pravljico za lahko noč in včasih tudi knjigico popoldne na kavču, če želi in če imam čas. Zdaj je pa sploh odlično, ker ji včasih bere tudi njen starejši bratec drugošolec.

"A-V-I-O-N ... Avjon! Avjon! Avjon!" ali Matic se uči brati
Matevž zmagoslavno prikoraka iz sobe, obelodani, da je že prebral celo knjigo, se postavi dva milimetra stran od Matičeve leve rame ter mu diha za ovratnik. "Matevž! Preblizu si! Ne morem tako brati! Nehaj, preveč naglas dihaš!"

Šolanje doma: ''Hej, a bova danes malo pisala, pa malo v delovne zvezke pokukala?''
Gita Mateja de Laat, univ. dipl. zgodovinarka, poučuje svoje otroke doma. Njihovo šolanje se razlikuje od tistega, ki ga poznajo naši učenci v razredih. Pri otroku skuša spodbuditi motivacijo za to, da se otrok nekaj nauči, in meni, da je to ključnega pomena.

Mlade učijo odgovornega ravnanja z denarjem
Ljubljanska borza bo v okviru svetovnega tedna denarja, ki se začenja danes, na borzi prvič organizirala dneve odprtih vrat za srednje šole in fakultete, ki bodo potekali do četrtka. Na dogodku bodo mladi izvedeli vse o borzi, kapitalskem trgu, vlaganju v vrednostne papirje in sklade, borznih trgovalcih in varčevanju, obljubljajo na borzi.

Zakaj je dobro, da otroci hodijo v gledališče?
Otroška gledališča po svetu danes praznujejo svetovni dan gledališča za otroke in mlade. Po mnenju predsednice Mednarodnega združenja gledališč za otroke in mlade Yvette Hardie je dan svojevrsten poziv k prepoznavanju dejstva, kako zelo so otroci odvisni od odraslih. Ti jim omogočajo, da so kritično izpostavljeni umetnosti in gledališču.

Knjige pripomorejo k bogatenju jezika
Organizacija združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo Unesco je 21. februar razglasila za mednarodni dan maternega jezika. Tema letošnjega dneva materinščine, ki ga obeležujejo od leta 1999, je dostopnost knjig in digitalnih vsebin v različnih jezikih.

Hiša, ki združuje vse generacije
V Murski Soboti so uspeli kot nadgradnjo projekta medgeneracijskega sodelovanja med mladimi in starejšimi Sadeži družbe vzpostaviti prvo medgeneracijsko Hišo Sadeži družbe v Sloveniji. Vsi smo lahko sadeži družbe ali kot je zapisal dr. Janez Drnovšek ob začetku projekta: ''Če si starejši in mlajši med seboj pomagamo, zmoremo več in ustvarjamo boljšo družbo.'' Kaj se pravzaprav skriva za njenimi vrati, nam je razkrila Tjaša Arko, ki že dalj časa spremlja projekt.

VIDEO: Vadba za otroke KindyROO
Na Bibaleze.si vam predstavljamo vadbo za otroke KindyROO, pri kateri je program zasnovan tako, da spodbuja otrokov gibalni, govorni in učni razvoj. V videu si lahko ogledate potek učne ure za dojenčke.

Prostovoljci so lahko že otroci
Otroka ne moremo naučiti čuta do sočloveka, lahko pa mu že v zgodnjem otroštvu z zgledom in spodbudami pokažemo, kako pomembno je pomagati drugim.