Kolcanje je nenadno in nehoteno krčenje trebušne prepone (mišice na spodnjem delu prsne votline). Ko se ta mišica skrči, se glasilke hipoma zaprejo, kar tudi povzroča znameniti zvok, ki se ga sliši, ko kolcamo. Kaj ga povzroča, še vedno ni povsem znano. Otroci kolcajo pogosteje kot odrasli. Kolcajo celo v maternici in bodoča mamica to lahko občuti kot mehurčke plina, frfotanje ali ritmično krčenje. Prezgodaj rojeni otroci kolcajo 2,5 odstotka časa. Brez premora kolcajo od osem, pa tudi do 12 minut.
Novorojenčku, ki se mu kolca, še najbolj pomaga, če ga vzamemo v naročje in ga nežno trepljamo po hrbtu ali pa mu po žlički ponudimo nekaj tekočine (vode, nesladkanega čaja itd.). prav tako je dobro preveriti, ali iz cuclja na steklenički izteka ustrezna količina mleka – zaradi premajhnega ali prevelikega iztekanja lahko namreč dojenček kolca.

Navadno kolcanje traja nekaj minut in sicer ni nevarno, je pa dobro poznati trike, kako ga ustaviti. Če pa se kolca vašemu malčku, lahko poskusite s temi triki:
S prsti naj si zamaši ušesa in istočasno pije vodo po slamici.
Listek papirja naj položi na glavo in ga poskusi tam obdržati vsaj minuto.
Naj vstane in se vzravna. Privzdigne naj levo roko nad glavo ter se nagne na desno stran, dokler ne bo občutil zategovanja telesa. Naj s pomočjo trebušne prepone globoko in počasi vdihne.
Naj menca ušesne mešičke eno minuto.
Spije naj čajno žličko kisa.
Spije naj 10 majhnih požirkov vode.
Malčka, ki se mu kolca, požgečkajte. Otroci obožujejo ta trik in skoraj gotovo bo tudi deloval.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV