
Ugasnite računalnik in televizijo
Starejši in samostojnejši so otroci, več časa bodo želeli med počitnicami preživeti na svetovnem spletu, v različnih klepetalnicah, ležati na sedežni in gledati najljubše nanizanke. Recite temu stop in jih pošljite na igrišče rolat, kolesarit, igrat košarko, nogomet, raziskovat gozd … Na Inštitutu za varovanje zdravja priporočajo, da se gibljejo v naravi vsaj eno uro dnevno in tako storijo nekaj koristnega za svoje zdravje.
Opozorila niso odveč
Andreja Drev z Inštituta za varovanje zdravja pa svetuje, da jim na začetku počitnic daste nekaj napotkov: ''Za gibanje izberimo zgodnje dopoldanske ali pozne popoldanske ure, ko vročina že popusti. Izogibajmo pa se naporom sredi dneva, ko sonce najbolj pripeka, saj telesni napori v vročini lahko škodijo zdravju. Z gibanjem izgubimo več tekočine, tako da jo moramo sproti nadomeščati. Oblečemo se v lahka oblačila, ki nas med gibanjem ne bodo ovirala, še posebej pazljivo izberemo obutev. Pred vsako telesno dejavnostjo nekaj minut namenimo ogrevanju telesa. Ob koncu pa ne pozabimo na ohlajanje in umirjanje telesa. Pazimo tudi, da se gibanja ne lotimo s polnim želodcem; med obrokom in gibanjem naj bo vsaj dve uri razmika.''
Zaščita je vedno na prvem mestu
In četudi imajo že kolesarski izpit, jih ponovno opozorite na prometne predpise, da morajo voziti po kolesarski stezi ali ob desnem robu cestišča. Vedno in povsod morajo imeti čelado, pa četudi pri tem negodujejo, da si bodo pokvarili frizuro ali pa da jim je pod njo vroče. Prav tako jo potrebujejo, če se vozijo naokrog z motornim vozilom. Varnost in zaščita sta vedno na prvem mestu! Pri rolanju in skejtanju naj uporabljajo ščitnike, pa četudi se jim zdijo smešni in trdijo, da jih pri vožnji po naselju resnično ne potrebujejo.
Mladim voznikom pa svetovalci z Inštituta za varovanje zdravja polagajo na srce: ''Zavedajmo se, da dobrega in varnega voznika naredijo šele leta vožnje, zato vozimo svojim izkušnjam primerno in vedno upoštevajmo prometne predpise. Nikoli ne vozimo pod vplivom alkohola, saj ta močno vpliva na vozne sposobnosti voznika, na mladega pa še posebej (zmanjšuje zbranost, odzivnost na dražljaje od zunaj, sposobnost obvladovanja nenadne situacije, povečuje število napak, ki jih naredi voznik). Ne vozimo se z voznikom, za katerega vemo ali sumimo, da je pod vplivom alkohola.''
Naj počitnice naši tako mlajši kot starejši otroci preživijo čim bolj športno obarvano, obenem pa brez poškodb, odrgnin in ureznin!

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV