Bibaleze.si

Kaj povzroča koprivnico pri otrocih?

Bibaleze.si

Zdrav otrok

0
03. 04. 2022 04.45

Bolezen, ki jo poznamo pod imenom koprivnica ali urtikarija, je svoj naziv dobila po koprivi ravno zato, ker so spremembe na koži podobne tistim, ki se pojavijo, ko nas opečejo koprive. Kakšni simptomi spremljajo bolezen in kaj jo povzroča, pa v tokratnem prispevku.

Koprivnica

Pri otrocih se lahko pojavi posebna vrsta izpuščaja, ki mu rečemo koprivnica ali urtikarija. Naziv je bolezen dobila po rastlini, ki povzroča podobne spremembe na koži – izpuščaj, ki nekoliko odstopa od kože in je rdečkaste barve s središčno bledico. Nepravilno je splošno prepričanje, ki pravi, da je koprivnica pri otroku vedno posledica alergije. Pri razmeroma majhnem deležu koprivnic gre za res za alergijski odziv, vendar so pogostejši sprožitelji akutne koprivnice lahko različni vzroki, kot so izpostavljenost kože soncu, mrazu ali pritisku. Za alergijsko koprivnico je značilno, da se pojavi neposredno po stiku z alergenom, na primer po zaužitju hrane, piku žuželke, po injiciranju zdravila ali cepiva, pa tudi vdihavanju alergena, ampak tudi hitro, v nekaj urah, izzveni.

V primeru da koprivnica vztraja dlje časa ali celo več dni in jo spremljajo tudi drugi znaki okužbe, kot so vročina, nahod ali kašelj, gre najverjetneje za virusno okužbo. Ob dlje trajajoči koprivnici, gre za t. i. kronično koprivnico, za katero ne poznamo vzroka. V tem primeru svetujemo pregled pri alergologu za izključitev morebitnih redkejših vzrokov bolezni.

Koprivnica se na otrokovi koži lahko pojavlja v različnem obsegu, velikost izpuščaja pa lahko meri od zrna graha do velikosti dlani, lahko pa gre za večji izpuščaj, ki mu rečemo velikanska urtikarija. Izpuščaj spremlja tudi močno srbenje kože, kar zna biti za otroke izjemno nelagodno. 

Na koži se pojavijo izpuščaji, podobni tistim, ko nas opeče kopriva.
Na koži se pojavijo izpuščaji, podobni tistim, ko nas opeče kopriva.FOTO: Shutterstock

Glede na trajanje koprivnico delimo na:

Akutno koprivnico – ki lahko traja od štiri do šest tednov in jo najpogosteje povzročajo alergeni v hrani, kot so jagode, oreščki, jajca, morski plodovi ...

Kronično koprivnico – ki traja dalj časa kot šest tednov in se pojavi pri približno 25 odstotkih bolnikov. Vzroka pri kar 50 odstotkih bolnikov ni mogoče ugotoviti. Težave lahko povzročajo tudi različne avtoimune bolezni, kot so sistemski lupus, gastrointestinalne motnje ali bolezni ščitnice.

Kako poteka zdravljenje koprivnice?

Otroka je potrebno odpeljati k zdravniku, kjer diagnozo postavijo s pomočjo pregleda in natančnih podatkov staršev ali otrok samih o zaužiti hrani, pijači ali sladkarijah v zadnjih treh urah. Ravno tako bo zdravnika zanimalo, če je otroka morda pičila kakšna žuželka ali je bil izpostavljen nagli spremembi temperature zraka ali drugim zunanjim dejavnikom, ki bi lahko vplivali na nastanek bolezni. Stanje lahko preverijo tudi s kožnimi in serumskimi alergološkimi testi. Če so testi glede na dokaz specifičnih alergijskih protiteles pozitivni, je to potrebno upoštevati kot dokaz alergije. Negativni testi pa ne izključujejo alergije. 

Zanesljiv dokaz povzročitelja koprivnice je samo provokacijski test, ki pa je lahko povezan z reakcijo težje stopnje in ga naj izvaja izkušen alergolog. Pri provokacijskem testu moramo otroka najprej obremeniti z nizkim odmerkom hranila oziroma snovi, ki jo preizkušamo. Ta odmerek nato po določenem času zvišujemo in otrokove reakcije natančno opazujemo. Če pride do znakov izrazitega srbenja, nastanka koprivnice ali celo oteklin, test takoj prekinemo in otroku damo zdravilo proti alergiji.

Kožni izpuščaji lahko otroka neizmerno srbijo, kar zna biti zanj izjemno neprijetno.
Kožni izpuščaji lahko otroka neizmerno srbijo, kar zna biti zanj izjemno neprijetno.FOTO: Shutterstock

Blago obliko koprivnice zdravijo z drugo generacijo H1 antihistaminikov (loratadin, cetirizin, desloratadine, levocetirizin), ki mnogo redkeje kot prva generacija teh zdravil povzročajo stranske učinke (utrujenost, počasnejše reakcije, suha usta). Če se koprivke širijo po celem telesu in se med seboj zlivajo ter trajajo več kot tri dni, uporabijo kombinacijo H1 in H2 antihistaminikov (npr. desloratadin in ranitidin). Če pa se pojavijo še otekline ali angioedemi ustnic, vek in sklepov, je potrebno dodati oralno obliko kortikosteroidov v padajočih dozah od pet do sedem dni (npr. prednizolon v tabletah).

Če traja koprivnica več kot šest tednov, predvidevajo, da gre za kronično obliko, ki je pogosto nealergijskega vzroka in je del avtoimunske bolezni (npr. lupus erythematodes). Koprivnica je v dveh tretjinah primerov bolezen, ki mine sama brez zdravil ali pa so potrebni samo H1 antihistaminiki. Pri eni tretjini primerov pa so potrebni kombinirano zdravljenje in diagnostične preiskave.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863