Nedovoljene droge prinašajo razčlovečenje. Odvisniki so stigmatizirani in postavljeni na družbeni rob, njihovi bližnji v primežu zasvojenosti zapadejo v začaran krog nezdravih medsebojnih odnosov. So zmedeni in prestrašeni zaradi nepredvidljivosti odvisnika ter so pogosto žal tudi žrtve psihičnega in fizičnega nasilja.
Manj je sicer tveganja za vstop drog v odnose, kjer veljajo trdne družinske vrednote, spoštljiva in strpna komunikacija in najboljša preventiva za mladostnike so ravno varni odnosi, so pojasnili v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem Slovenije. Tako je za najstnike zelo pomembno, "da imajo varno bazo in varen pristan na prvem mestu predstavlja družina z zdravimi odnosi, na drugem mestu pa prijatelji in okolje".
Obenem so ključna jasna sporočila staršev in skrbnikov. "Mladostniki spoznavajo svet in zelo je pomembno, da vedo, kje je meja," so poudarili. "Mladi, ki ne bodo posegli po drogi, se počutijo sprejete, prihajajo iz družine z zdravimi odnosi in imajo že posredovano predstavo o svetu, ki ga lahko preverijo sami z raziskovanjem. Pri raziskovanju pa vedo, da so nekatere stvari nevarne iz določenih razlogov in jih ni treba preizkusiti, da bi se prepričali," so navedli.
Varovalni dejavniki so poleg pogovora in jasno začrtanih meja tudi sprejetost, topli in ljubeči odnosi, odprtost ter ljubezen. "Mogoče se vsi starši ne zavedajo, ampak odnosi lahko zdravijo ali pa so izvor frustracij, bolečin in travm. Oseba, ki ne dvomi, da je ljubljena, sprejeta in slišana, bo trdno stala na svojih nogah. Ne bo potrebovala zunanjih potrditev in dokazovanja svoje lastne vrednosti drugim," so prepričani. Seveda in žal velja tudi obratno. "Mladostniki, ki imajo izkušnjo zasvojenosti in uporabe drog, pogosto poročajo o potlačeni bolečini. Zato izhod iščejo v substancah, ker jim je preveč težko živeti v resničnosti, ki je za njih boleča," so opozorili.
Ključno je poiskati pomoč in na voljo je več programov
Najstnik se kljub opisani preventivi lahko vseeno ujame v primež drog in tedaj je ključen primeren odziv. "Ko se starši prvič soočijo s problematičnim uživanjem drog in drugih škodljivih/prepovedanih substanc, je prav, da poiščejo dodatne podatke in se čimprej obrnejo na strokovne službe, kot so svetovalne službe šole, centri za socialno delo, zdravstveni domovi, centri za zdravljenje odvisnosti od prepovedanih drog in nevladne organizacije, ki se ukvarjajo z zasvojenostjo," je pozvala predsednica Društva UP, Anita Grbić.

Zaveda se, da je starše strah in sram, da se počutijo ogrožene in občutijo tesnobo ob izgubi nadzora. "Vendar je pomembno ohraniti mirnost in zaupati strokovnjakom, ki postanejo partnerji na poti do rešitve," je izpostavila. Ne glede na končni izid je najpomembnejše, da se mladostnik zave, da je družina celota, ki se lahko poveže in pomaga družinskemu članu v težavah. "Otroka torej ni treba poslati k strokovnjakom, da bi ga popravili, temveč se je potrebno skupaj s strokovnjaki odločiti za raziskovanje najboljših rešitev. Obenem je ključna aktivna udeležba družine in najstnika v reševanju problemov, med katerimi je tudi problematično uživanje drog in alkohola," je dodala.
Na področju preventivnega dela z mladostniki je v Sloveniji več dobrih programov. Eden od njih je tudi program Podpora mladim Društva UP za mlade, stare med 14 in 24 let, ki se srečujejo s težavami v življenju, duševnem zdravju ali odnosih, eksperimentirajo s katero koli psihoaktivno snovjo, vključno z alkoholom in tudi nekemično zasvojenostjo (zasvojenostjo z internetom, odnosi in s spletnimi igricami).
Program Društva UP je namenjen mladim, ki se srečujete s težavami zaradi uživanja drog, alkohola in drugih tveganih vedenj, ki lahko pripeljejo do zasvojenosti ali pridruženih težav v zdravju, medsebojnih odnosih, šoli, med preživljanjem prostega časa ... Podatke in svetovanje nudijo mladim, njihovim staršem in bližnjim osebam. DRUŠTVO UP (drustvo-up.si): T: 01 434 25 70 |

Pot ni enostavna, a rešitev obstaja in vredno je
V Društvu UP so v skoraj 30 letih sprejeli že več kot 15.000 pomoči potrebnih, ki so se na neki točki življenja soočili s posledicami neprave odločitve oziroma ki so bili že ob rojstvu ali v zgodnjem otroštvu pahnjeni v ogrožajoče razmere, kjer so vladale nedovoljene substance. Nudili so jim pomoč in jim pomagali začeti novo življenje. Veliko mladih je nato zaključilo šolo. Nekateri so doštudirali. Nekateri imajo svoja podjetja. Nekateri imajo že družine in otroke.
"Ko sem prvič stopila skozi vrata Društva UP, sem imela precej nestabilno in resno situacijo, ki je kazala precej črno prihodnost. Pustila sem šolo, moji dnevi so bili prežeti z večdnevnim zadevanjem s stimulanti in z druženjem z ljudmi, ki tako kot jaz niso imeli dolgoročne vizije o izboljšanju kakovosti svojega življenja. Ob pomoči in svetovanju svetovalke sem počasi začela pridobivati kritičnost do svojega početja in z majhnimi koraki začenjala delati spremembe, ki naj bi mi pomagale doseči vizijo, ki sem si jo ob podpori svetovalke zastavila za svojo prihodnost. Včasih je resnično težko videti onkraj tistega, kar poznamo, še posebej, če nihče v naši družbi ne razmišlja tako," je zapisala udeleženka programa Podpora mladim. "Ne le, da sem danes redno zaposlena in odgovorna ter predvsem funkcionalna ženska, zavedam se, da je bila pomoč, ki sem jo pri svetovalki takrat dobila, nujno pomembna v tistem času, da se je moj način življenja kazal tudi pri izbiri partnerja in izjemno toksični zvezi, v kateri sem bila takrat ujeta," je zapisala obiskovalka programa svetovalnica v društvu.
Pomagali so tudi staršem in družinam. "Hvala, ker so se stvari zaključile po dogovorjenem načrtu in potem ni bilo več težav. Še danes ne vem, kje in kako daleč je bil sin, sem vam pa kljub temu hvaležna za vaše aktivnosti, saj ste mi bili v kritičnem trenutku v oporo in pomoč. Na srečo smo takrat očitno stvari zaznali in ustavili v pravem trenutku (zagotovo z vašo pomočjo). Danes imam super sina, ki študira, zraven dela prek študenta, ima "normalno" družbo in imamo tudi krasne družinske odnose," je zapisala mamica, udeleženka Skupine za starše v Društvu UP.

Čisto vsi so vredni pomoči. "Ko gre za klic zasvojenega ali njegovega bližnjega na pomoč, opustimo stereotipno delitev na močne in šibke, bogate in revne, verne ali ateiste, izobražene in neizobražene ter uspešne in neuspešne. Opustimo favoriziranje znotraj svojega kroga in se posvetimo sočloveku kot človek dobrih dejanj. Kajti ... kdor koli išče pomoč, jo ima pravico dobiti," so izpostavili v Društvu UP. Pri njih je vedno dobrodošel vsak, ki išče pomoč ali se odloči za spremembo na bolje. "Rešitev obstaja, verjamemo v to. Ne pravimo, da je pot enostavna," se zavedajo. A brez vsakršnega koli dvoma je vredno vztrajati, ker je dragoceno videti ljudi, ki se osvobodijo primeža droge in zopet svobodno zadihajo. Ker je tako dragoceno verjeti v ljudi, nad katerimi so že vsi obupali, tako dobro vnašati red in mir v kaos razčlovečenja, ki ga prinašajo nedovoljene droge.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV