Še posebej je treba poskrbeti za varnost tistih, ki prvič stopajo na šolske poti in ne poznajo nevarnosti, s katerimi se lahko srečajo na njih in v vsakdanjem prometu. Ob tem pa seveda ne smemo pozabiti na starejše učence, ki se po dolgih počitnicah vračajo v šole in so še v razigranem duhu.
Nevarnosti v prometu so vselej prisotne, zato je ključnega pomena, da tako starši kot vozniki poskrbijo za varno pot v šolo.
Policisti pravijo, da otroke smatramo kot šibkejše prometne udeležence, saj se zelo redko pojavljajo kot povzročitelji prometnih nesreč, zato moramo na njih še posebej paziti. Prometne predpise pogosto spregledajo ali pa si jih razlagajo po svoje, poleg tega pa ne zmorejo pravilno oceniti hitrosti in oddaljenosti bližajočega se vozila.
Za vas smo zbrali nekaj nasvetov za starše in voznike, ki so jih pripravili policisti.
Za starše
Pred vstopom v šolo čim več časa namenite prometnovarnostni vzgoji otrok.
Preverite, kako se otroci obnašajo v prometu oz. katera prometna pravila poznajo, ne le na šolski poti, ampak tudi na sprehodu, na kolesu ali v avtomobilu.
Ne pozabite, da otrokom služite kot zgled.
Pri prevozu otroke dosledno zavarujte z varnostnimi pasovi, pripnite pa seveda tudi sebe.

Pazite, da bodo otroci v avto vstopali in iz avta izstopali na strani, ki je obrnjena stran od drugih vozil in prometa. Otroci se naj ob avtu ne prerivajo, mlajšega otroka pa iz vozila raje vzemite sami.
Za voznike
V prometu bodite še posebej pozorni na otroke in njihovo nepredvidljivost.
Še posebej bodite pazite v bližini vrtcev in šol ter krajev, kjer se morda otroci igrajo (npr. na ulicah, na parkiriščih ...).
Pešcem odstopite prednost, da bodo lahko varno prečkali cesto.

Parkirajte pravilno, saj v nasprotnem primeru ovirate in ogrožate otroke in druge pešce.
Izogibajte se uporabi mobilnega telefona med vožnjo, saj le-ta preusmerja vašo pozornost na cesti.
Na srečo imamo pri nas zavzete policiste, ki v okviru projekta Varna pot v šolo in domov vsako leto že pred začetkom šole, nato pa intenzivneje v prvih dneh in še skozi celo šolsko leto izvajajo različne aktivnosti za otrokovo varno pot v šolo in domov.
Pred začetkom šole
Pregledajo cestnoprometno signalizacijo v bližini šol in na šolskih poteh ter obvestijo vzdrževalce cest o nepravilnostih. Skupaj z vodstvi šol pripravijo načrte varnih poti in predlagajo spremembe prometne ureditve. V sodelovanju z lokalnimi skupnostmi in organizacijami preverijo možnosti za varovanje otrok, zlasti v prvih dneh šole, ter pridobijo informacije o organiziranih prevozih otrok v šolo in iz šole.
V prvih dneh pouka
Poostreno nadzirajo promet okoli šol, predvsem kontrolo hitrosti, in umirjajo promet. Preverjajo varno hojo otrok, prečkanje cest, opremljenost z odsevnimi telesi, rumenimi ruticami in pravilno uporabo varnostne čelade. Posebno pozornost namenjajo tehnični brezhibnosti vozil za prevoz otrok ter uporabi varnostnih pasov. Za starše prvošolcev organizirajo predavanja o prometni varnosti, učencem pa svetujejo in jih učijo pravilne udeležbe v prometu.
Med šolskim letom
Preverjajo brezhibnost avtobusov za prevoz otrok na izlete ter kontrolirajo njihove voznike (npr. preverjanje počitka pred vožnjo, psihofizično stanje voznika, kontrola dokumentov), precej pozornosti pa posvetijo nadziranju organiziranih šolskih prevozov otrok in prevozov otrok s strani njihovih staršev. Pri izboljševanju prometne varnosti sodelujejo tudi z mentorji prometne vzgoje in vodstvi šol, prisotni pa so tudi pri izvedbi kolesarskih izpitov v sklopu šole.
Poleg tega pripravljajo razne plakate, pobarvanke in likovne natečaje, da bi otrokom na zabaven način približali pravila obnašanja v prometu.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV