Nekatere nosečnice se še vedno odločajo za zmanjšanje števila cigaret ali postopno prenehanje, misleč, da bodo povzročile manjši stres njihovemu telesu in še nerojenemu otroku. Vendar strokovnjaki poudarjajo, da takšen pristop ni primeren niti ustrezen.
Dr. Tomaž Čakš, dr. med., nacionalni sodelavec Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) za področje obvladovanja rabe tobaka pri NIJZ, izpostavlja, da "mora nosečnica prenehati kaditi takoj, ko izve, da je noseča, še bolje pa že pred načrtovano nosečnostjo". Postopno prenehanje kajenja, ki ga nekateri ginekologi še vedno priporočajo, je napačno. Trditve, da bi nenadna opustitev cigaret škodovala zaradi prevelikega stresa za otroka, pa so po pojasnilih sogovornika zavajajoče.
Vsaka nosečnica, ki kadi, tvega resne posledice za svoje zdravje in razvoj otroka. Kajenje lahko zavira normalen razvoj ploda, povečuje tveganje za prezgodnji porod in nizko porodno težo, še posebej v tretjem trimesečju. "Tveganje narašča s številom pokajenih cigaret," opozarja dr. Čakš. Pojasnjuje, da plod ni le pasivni kadilec, ampak nanj neposredno vplivajo škodljive sestavine cigaretnega dima, kot sta nikotin in ogljikov monoksid, ki prehajata skozi posteljico in vplivata na razvoj otroka.

Nikotin zmanjšuje pretok krvi do posteljice, kar vpliva na slabšo oskrbo ploda s kisikom, posledično pa se povečuje tveganje za spontani splav in prezgodnji porod. Ogljikov monoksid zmanjšuje količino kisika v krvi matere in otroka, kar lahko povzroči dolgoročne zaplete. Kajenje ima, poleg vpliva na potek nosečnosti, dolgoročne posledice za zdravje matere in otroka. Povečuje tveganje za reproduktivne težave, motnje v kognitivnem razvoju, težave s pozornostjo, debelost ter povišan krvni tlak v poznejšem življenju.
Pomoč pri opustitvi kajenja
Zaradi vseh tveganj je ključno, da nosečnica takoj preneha kaditi. Mnogim je že uspelo in v Sloveniji je na voljo veliko oblik brezplačne pomoči, kot so svetovanje pri zdravnikih ali farmacevtih, skupinska podpora v zdravstvenih domovih in svetovalni telefon za opuščanje kajenja (080 2777). V skrajnih primerih je pri nosečnicah možna tudi nikotinska nadomestna terapija (NTR), vendar izključno pod nadzorom ginekologa. Tveganje za plod je v primeru omenjenega zdravljena manjše kot pri nadaljevanju kajenja, vendar je še vedno potrebna previdnost, je pojasnil dr. Tomaž Čakš.
Koristi prenehanja kajenja
Dr. Čakš opozarja, da "med nosečnostjo ni varne količine cigaret, e-cigaret ali vejpov. Ob vsakem dimu oziroma vdihu se sprostijo škodljive kemikalije, ki dosežejo plod in škodijo tudi zdravju nosečnice." Opustitev kajenja v katerem koli obdobju nosečnosti pa prinese takojšnje koristi za mater in otroka. Že dan po prenehanju se poveča dotok kisika do ploda, kar pozitivno vpliva na razvoj pljuč in zmanjša tveganje za mrtvorojenost.
Kajenje prav tako vpliva na dojenje. Matere, ki kadijo, imajo več težav z dojenjem in pogosto hitreje prenehajo dojiti. Nikotin v materinem mleku ima tudi škodljive učinke na otroka, saj se kopiči v višjih koncentracijah kot v krvi. Dr. Čakš zaradi vsega pojasnjenega svetuje, da nosečnica in njen partner opustita kajenje že pred zanositvijo ali takoj po tem, ko izvesta za nosečnost, saj bosta tako najbolje zaščitila zdravje svojega otroka in sebe.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV