
Številne ženske se začnejo zavedati pomembnosti zdravega življenjskega sloga in zdravja šele, ko zanosijo ali želijo zanositi. Kar naenkrat spoznajo, da niso več odgovorne le zase, ampak še za bitje, ki ga nosijo pod srcem. Največja želja vsake bodoče mamice je, da bi se otrok, ki ga nosi, normalno razvijal in se rodil zdrav. Na vse dejavnike, ki vplivajo na zdrav razvoj še nerojenega otroka, mamica žal nima vpliva, a kljub temu lahko sama pripomore ogromno.
Z ustrezno prehrano, prehranskimi dodatki za nosečnice, primerno telesno aktivnostjo in izogibanjem škodljivim substancam lahko bistveno prispeva k zdravju svojega otroka. Pri tem se številne mamice sprašujejo, kaj morajo jesti in koliko, katerim živilom se morajo izogibati? Katere športne aktivnosti so primerne za nosečnico v določenem obdobju nosečnosti. Vprašanj je ogromno, odgovorov pa še več. Bodoče mamice jih najraje iščejo pri prijateljicah, na forumih in v najrazličnejših skupinah na družbenih omrežjih. To je sicer super, a velikokrat ti odgovori le še povečajo njihove dvome in strahove, kajti pogosto dobijo nasprotujoče si informacije. Izkušnje mam so namreč različne, ravno tako se razlikujejo njihovi pogledi na to, kaj je prav in kaj ne. Zaradi raznolikosti nasvetov in priporočil postane marsikatera nosečnica in bodoča nosečnica še bolj zmedena, sploh če se v tej vlogi znajde prvič. Ste med njimi? Brez skrbi! Nosečnost je nekaj najbolj naravnega, in če ste zdravi, se dobro počutite in nosečnost poteka normalno, lahko še naprej brezskrbno opravljate večino vsakodnevnih obveznosti in uživate v najrazličnejših aktivnostih in sladkostih življenja, le določene stvari morate prilagoditi. Da ne boste več v dvomih, kaj je prav in kaj ne, smo za vas pripravili nekaj odgovorov na najpogostejša vprašanja nosečnic.
Prehrana med nosečnostjo
Tudi vam babice polagajo na srce, da morate v nosečnosti jesti za dva? To že dolgo ne velja več. Strokovnjaki danes tovrstno prenajedanje odsvetujejo in poudarjajo, da mora nosečnica jesti za enega, a pri tem misliti na dva. Zdrava in uravnotežena prehrana je ključnega pomena tako za zdravje in boljše počutje bodoče mamice kot za normalen razvoj otroka. Med drugim zmanjšuje tveganje za razvoj prekomerne telesne teže, sladkorne bolezni, povišanega krvnega tlaka, alergij, presnovnih bolezni ter bolezni srca in ožilja.
Tem živilom se izognite
Če ste že pred nosečnostjo jedli zdravo, ni razloga, da bi svoje prehranjevalne navade zdaj korenito spremenili. Izogibajte se le »za nosečnico prepovedanim živilom«, ki lahko povzročijo razne okužbe (listerioza, toksoplazmoza). Ta živila so: surova jajca, mehki siri, surova ali dimljena morska hrana, delikatesni mesni izdelki in majoneza. Če pa ste se pred nosečnostjo prehranjevali nezdravo, je zdaj pravi čas, da to spremenite. Čim manjkrat posezite po težko prebavljivi, mastni, ocvrti, sladki in na splošno nezdravi hrani. Še zlasti sladkarije in sladke gazirane pijače naj bodo redko na vašem jedilniku, izogibajte se tudi živilom, po katerih se ne počutite dobro.
Po teh živilih posezite čim večkrat
Med nosečnostjo jejte večkrat po malo (od tri- do petkrat dnevno), na vašem jedilniku naj se znajdejo predvsem kakovostna živila, bogata s hranilnimi snovmi. Jejte sveže pripravljeno, ne procesirano hrano. Uživajte čim več zelenjave in sadja, nemastnega mesa, polnozrnatih živil, oreščkov, semen, mleka in mlečnih izdelkov ter majhnih rib. Če povzamemo, pomembno je, da zaužijete pravo kombinacijo zdravih ogljikovih hidratov, beljakovin in maščobnih kislin.

Od 13. tedna nosečnosti se potrebe nosečnice po hranilih nekoliko spremenijo. Takrat se pri plodu začne razvoj možganov in oči, zato je v tem obdobju izjemnega pomena, da bodoča mamica zaužije zadostno količino omega 3 maščobne kisline ter železa, vitaminov B6, B12, A, C, D in drugih mikrohranil, ki pripomorejo k razvoju ploda, rasti tkiv, celični diferenciaciji, krepitvi imunskega sistema in zdravju kosti. Posebej za to obdobje nosečnosti je zasnovan multivitamin za nosečnice Elebaby, saj ima formulo, ki vsebuje 18 vitaminov in mineralov ter 200 mg omega 3 maščobne kisline.
Telovadba med nosečnostjo
Telesna aktivnost med nosečnostjo brez zapletov je priporočljiva, oblika te pa je odvisna od zdravstvenega stanja nosečnice ter splošne fizične pripravljenosti. Če ste bili pred nosečnostjo neaktivni, je zdaj idealen čas, da se začnete gibati in tako okrepite telo in duha. Če ste bili aktivna športnica, vadbo nadaljujte, a jo prilagodite. Vsekakor se je priporočljivo posvetovati z ginekologom ali fizioterapevtom.
Katere fizične aktivnosti so priporočljive?
Hitra hoja, počasnejši tek, aerobika, pešačenje, veslanje, plavanje, kolesarjenje, ples, vse to so aktivnosti, pri katerih boste uživali, predvsem pa vam bodo koristile. Med nosečnicami je priljubljena oblika vadbe tudi pilates, s katerim lahko preženete glavobol, omilite bolečine v križu, preprečite zatekanje nog, izboljšate spanec. Za boj z nosečniškimi tegobami je koristna tudi joga. Odlična izbira so posebne vadbe za nosečnice, kjer se boste med drugim veliko naučili o fizičnih aktivnostih v tem obdobju. Z nobeno vadbo pa ne smete pretiravati. Sprejeti morate dejstvo, da se bo vaše telo v devetih mesecih spreminjalo. Pozorni morate biti na znake, ki vam sporočajo, da morate intenzivnejše gibanje nemudoma prekiniti.
Katerim oblikam vadbe se je treba izogibati?
Zaradi lastne in otrokove varnosti se izogibajte kontaktnim športom, kot so košarka, odbojka in borilni športi. Prav tako začasno prenehajte športne discipline, pri katerih je velika nevarnost padcev (jahanje, smučanje, squash). Nevarno je tudi potapljanje in telesni napori nad 2500 metri nadmorske višine. Izogibati se morate tudi dvigovanju težjih uteži in težjih bremen.

Razjasnimo še nekaj pogostih dilem:
Alkohol in kajenje med nosečnostjo – DA ali NE?
O tem ni nobenega dvoma. O škodljivosti kajenja in prekomernega uživanja alkohola poslušamo in beremo na vsakem koraku, nosečnicam pa je oboje močno odsvetovano. Alkohol škodljivo vpliva na razvoj ploda in povzroča nepopravljive, trajne poškodbe pri še nerojenem otroku. Privede lahko do prirojenih telesnih, duševnih in vedenjskih motenj, poznanih pod skupnim imenom spekter fetalnih alkoholnih motenj. Kajenje lahko upočasnjuje rast še nerojenega otroka in vpliva na manjšo porodno težo, predležečo posteljico ali prezgodnjo ločitev posteljice, prezgodnji porod in zmanjšanje pljučne funkcije pri otroku. Mnogo raziskav je potrdilo, da ženska, ki kadi med nosečnostjo, poveča otrokovo tveganje za astmo in druge težave z dihali. Če želite zanositi ali sumite, da ste noseči, takoj opustite kajenje. Stres, ki ga boste doživeli, bo manj škodljiv, kot če nadaljujete kajenje skozi nosečnost.
Spolni odnosi med nosečnostjo – DA ali NE?
Spolnost je pomemben del partnerskega odnosa in ni razloga, da se ji med nosečnostjo odpovesta. Upoštevajta le, da vas bo vedno večji trebuh pri določenih položajih oviral, zato izberita takšne, ki so bolj primerni za nosečnice. V primeru rizične nosečnosti in tveganja za prezgodnji porod pa vam bo po vsej verjetnosti zdravnik začasno odsvetoval spolne odnose in se tega strogo držite. Če so prisotne težave s posteljico ali če ste na začetku nosečnosti krvaveli, se o spolnih odnosih posvetujte z izbranim ginekologom.
Savna in masaža med nosečnostjo – DA ali NE?
Vsaka ženska tu in tam potrebuje malce razvajanja. Lahko bi rekli, da nosečnice še bolj. Prav je, da svojim bližnjim pustite, da vas v tem obdobju malce bolj razvajajo, če pa bi si za sprostitev rade privoščile obisk savne ali masaže, se o tem posvetujte z zdravnikom. Mnenja strokovnjakov so različna, večina pa jih obisk savne odsvetuje, in sicer zaradi možnosti vrtoglavice, slabšega počutja, nenadne omedlevice in posledično poškodb. Če pa se boste za obisk savne vseeno odločili, ne pozabite na veliko mero zmernosti in posluha za svoje telo. Nasprotno pa je masaža med nosečnostjo zelo priporočljiva, predvsem po 12. tednu, ko je najbolj občutljivo obdobje mimo. Študije potrjujejo, da redna masaža (enkrat tedensko) zmanjša anksioznost in depresijo, bolečine v nogah in hrbtenici so redkejše, slabost manj izrazita, uravna se krvni tlak ter zmanjša število prezgodnjih porodov. Seveda pa mora biti masaža prilagojena nosečnici.
Če povzamemo, med nosečnostjo je pomembno vzdrževati zdrav življenjski slog, s poudarkom na zdravi, uravnoteženi prehrani ter zmerni telesni aktivnosti. Nosečnica naj se sprošča in, kolikor je mogoče, izogiba stresu ter dvigovanju težjih bremen. Predvsem pa naj posluša svoje telo in v nosečnosti uživa.
Prehransko dopolnilo ni nadomestilo za uravnoteženo in raznovrstno prehrano. Priporočamo uživanje prehranskega dopolnila v okviru raznolike in uravnotežene prehrane ter zdravega načina življenja.
Pred uporabo natančno preberite navodilo! O tveganju in neželenih učinkih se posvetujte z zdravnikom ali s farmacevtom.
Sponzorirana objava
L.SI.MKT.06.2018.2769