Bibaleze.si

NAŠE PORODNIŠNICE: Ljubljana

N.R.

Porodnišnice

21
29. 03. 2010 15.00

Ljubljanska porodnišnica je ena največjih v Sloveniji. Na leto se v njej rodi okoli 7000 otrok, poleg porodov pa opravljajo tudi ambulantne dejavnosti in funkcionalno diagnostiko.

Stavba ljubljanske porodnišnice

O ljubljanski porodnišnici in njenih dejavnostih smo se pogovarjali z njeno predstojnico dr. Tanjo Premru Sršen.

Dr. Tanja Premru Sršen
Dr. Tanja Premru SršenFOTO: POP TV

Koliko časa v Ljubljani deluje nova porodnišnica?

Nova Porodnišnica Ljubljana je pričela s svojim delovanjem leta 1987, tako danes deluje že 23 let. Je največja porodnišnica v Sloveniji, v njej pa se rodi tretjina slovenskih otrok - v zadnjih letih to pomeni več kot sedem tisoč otrok. Porodnišnica pa je tudi eden od dveh terciarnih centrov v Sloveniji, kar pomeni, da tu skrbimo za najbolj bolne nosečnice in zarodke v državi.

Ali lahko ženske v porodnišnici opravijo tudi različne preglede?

V naši porodnišnici imamo raznovrstne dejavnosti, od ambulantne, ki je namenjena bolnim nosečnicam, do dnevnega centra in oddelka za patološko nosečnost. Imamo tudi ambulante za funkcionalno diagnostiko, to so ultrazvočni pregledi, kjer pregledujemo nosečnice, kadar sumimo, da gre za nepravilnost pri plodu. Opravljamo pa tudi diagnostične preiskave kot sta amniocinteza in biopsija horionskih resic. S preiskavami preverjamo, ali ima plod kakšno kromosomsko napako. Prav tako opravljamo presejalne preiskave - to je tako imenova nuhalna svetlina.

Koliko porodnih sob ima porodnišnica?

Porodnišnica ima 11 porodnih sob in 13 porodnih postelj. Dve porodni sobi sta nekoliko večji; v teh so pripomočki kot so žoge, blazine in podobno, s katerimi se porodnica lahko sprošča.

Ali si lahko nosečnica sama izbere porodno sobo?

Seveda, nosečnica, ki pride v ljubljansko porodnišnico, lahko izrazi željo po določeni sobi in nekatere tudi jo; če je soba takrat prosta in na voljo, ji to seveda omogočimo. V nasprotnem primeru, torej, če je zasedena, pa žal ne.

Stavba ljubljanske porodnišnice
Stavba ljubljanske porodnišniceFOTO: POP TV

V zadnjih letih nosečnice pred porodom pogosto izdelajo svoj porodni načrt. Se s tem srečujete tudi v ljubljanski porodnišnici?

Ja, veliko žensk prihaja s porodnim načrtom, vsako leto več. Prvi porodni načrti so bili sicer pogosto močno neusklajeni z našimi zmožnostmi. Ženske so bile velikokrat razočarane, ker so pričakovale, da je vse, kar si želijo, tudi njihova pravica in naša dolžnost, da to uresničimo. Žal mi lahko uresničimo le tisto, kar je možno. Zato so imele pogosto nerealna pričakovanja v zvezi s porodom in jim stopnja ogroženosti med porodom ni bila dovolj jasna. Porodni načrti, s katerimi nosečnice prihajajo zdaj, pa so že mnogo bolj realni.

Najpogosteje zastavljajo vprašanja o klistirju, lajšanju porodnih bolečin, pospeševanju poroda, hoji med porodom, prerezu presredka ... Z naše strani ni nobenega problema ustreči takim željam, ko pa govorimo o medicinskih postopkih kot sta pospeševanje poroda in lajšanje porodnih bolečin, pa vse sproti usklajujemo in se dogovarjamo s porodnico. Poroda nujno ne pospešujemo, če za to ni potrebe, če pa ta nastopi zaradi kakršnega koli razloga, se s porodnico pogovorimo takrat, ko do tega pride. 

Kakšne so možnosti lajšanja porodnih bolečin?

V ljubljanski porodnišnici najpogosteje lajšamo bolečine z opijati in smejalnim plinom. Epiduralna analgezija je pri nas možna, a je žal zaradi pomanjkanja anesteziologov ne moremo nuditi v vsakem času dneva. Za tovrstno analgezijo nosečnicam ni potrebno plačati, saj menimo, da ima vsak bolnik, ne samo nosečnica, pravico do tiste vrste lajšanja bolečin, ki je najbolj učinkovita.

Koliko pa na leto opravite carskih rezov?

V ljubljanski porodnišnici naredimo letno 17 odstotkov carskih rezov, od tega jih je 10 odstotkov elektivnih, kar pomeni vnaprej dogovorjenih zaradi različnih vzrokov kot je, na primer, nepravilna lega otroka ali bolezen matere, sedem odstotkov pa je nujnih carskih rezov, kar pa pomeni, da se med porodom pojavi situacija, ki zahteva tako dokončanje poroda. Carskega reza ne delamo na željo, ker še vedno obstaja večje tveganje za zdravje in življenje nosečnice kot po vaginalnem porodu. Večino carskih rezov naredimo v splošni anasteziji, lahko pa se dogovorimo tudi za spinalno analgezijo.

Porodnišnica Ljubljana
Porodnišnica LjubljanaFOTO: POP TV

Prisotnost partnerja pri po pordu je zaželjena, se zanjo odloča veliko bodočih očetov?

Pri porodih je prisotnih približno 80 odstotkov partnerjev, niso pa vedno to le partnerji, lahko so tudi sestre, mame in prijateljice. Naš pogoj je le, da je pri porodu prisoten le eden, saj se je po naših izkušnjah pokazalo, da preveč ljudi v porodni sobi moti proces poroda, poleg tega pa tudi naši prostori niso tako veliki, da bi to omogočali. Sicer pa velja, da naj bo z nosečnico pri porodu tisti, ki bo nanjo pomirjujoče deloval.

Mora imeti za to opravljeno materinsko šolo ali tečaj za bodoče očete?

Da, naš pogoj je, da partner, ki spremlja nosečnico, opravi tečaj za bodoče očete. Predvsem zato, da je seznanjen s tem, kako porod poteka, kaj se tam dogaja - prav je, da je na te stvari pripravljen. Spremljevalce seznanimo tudi z našimi postopki in pravili. Včasih se namreč zgodi, da kakšen partner slabo prenaša porod in v takem primeru potem oba potrebujeta pomoč. Za prisotnost pri porodu je potrebno plačati, sredstva pa posebej namenimo za porodne sobe.

Kako sicer potekajo porodi v ljubljanski porodnišnici?

Če govorimo o porodnici, ki pride k nam po 37 tednu nosečnosti, jo v sprejemni ambulanti pregledata babica ali zdravnik. Po današnji zakonodaji je namreč še vedno za porod odgovoren zdravnik. Če vse poteka normalno, torej porod teče brez težav in je plodov srčni utrip normalen, potem tak porod vodi babica, z zdravnikom se posvetuje le v zvezi s pospeševanjem poroda, lajšanjem porodnih bolečin in podobnim. Tudi ko začne porodnica rojevati, postopek vodi babica. Šele po porodu pokliče zdravnika, da pregleda posteljico, zašije epizotomijo, če je bila ta potrebna, in morebitne poškodbe porodne poti.

Če porod zastane ali plodovi srčni utripi kažejo na to, da se plodu slabo godi, babica pokliče zdravnika, ki porod vodi naprej. Kadar pri novorojenčku že vnaprej pričakujemo težave, je pri porodu prisoten tudi pediater.

Porodnišnica Ljubljana
Porodnišnica LjubljanaFOTO: POP TV

Mnogo mamic se sprašuje, zakaj morajo še tri ure po porodu ostati v porodni sobi ...

Ja, včasih nekatere mamice zmotno mislijo, da v porodni sobi tri ure čakajo na prosto posteljo na oddelku, a gre za triurno poporodno obdobje, ki je najbolj tvegano za akutne zaplete, predvsem za krvavitev. V teh treh urah pa mamica tudi vzpostavi prvi kontakt z novorojenčkom, spodbujamo dojenje in pri materi preverimo skrčenost maternice. Preverimo tudi, kako se po porodu prazni sečni mehur, saj se pogosto dogaja, da imajo mamice v poporodnem obdobju s tem težave.

Koliko oddelkov v porodnišnici je namenjenih mamicam in novorojenčkom?

Imamo tri oddelke, dva za otročnice, ki rodijo vaginalno, in enega za pooperativno nego, kjer ležijo mamice po carskem rezu. Sobe so dvoposteljne in triposteljne. Zaradi zasedenosti porodnišnice nimamo nadstandardne sobe, če pa si otročnica želi, da bi bila sama v sobi in je to mogoče, ji seveda tudi ustrežemo.

Ker ste novorojenčku prijazna porodnišnica, sta mamica in novorojenček 24 ur skupaj ...

V naši porodnišnici imamo t.i. rooming-in od vsega začetka,  porodnišnica je bila že zgrajena s tem namenom. Novorojenček je pri materi ves čas; seveda, če je ta preveč utrujena ali ima kakršne koli težave, za otroka poskrbijo sestre. Če se je otrok rodil s carskim rezom, pa ga mamica dobi po 24 urah.

K nazivu 'novorojenčku prijazna porodnišnica' sodi tudi spodbujanje dojenja - kako poteka?

Res je, prvi stik z dojenjem ima mamica že v porodni sobi,  spodbujamo ga tudi naprej na oddelkih. Za to imamo tudi usposobljene inštruktorje, zdravnike in medicinske sestre, ki so opravili določene tečaje. Seveda pa so o tem poučene tudi ostale sestre in babice.

Vedno se govori o novorojenčku prijazni porodnišnici, je prijazna tudi do mamic?

Ja, trudimo se, da je prijazna tudi mamicam. Za to nimamo kakšnega posebnega programa, načeloma pa bi morali biti vedno prijazni do pacientov, ne glede na to, ali so to otročnice ali drugi. Seveda skušamo ustreči posameznim željam mamic, skušamo jih razumeti in podpirati. Največji razkoraki v tem so bili včasih ravno zaradi spodbujanja dojenja. Nekaterim materam se je zdelo spodbujanje pretirano in so imele občutek, da smo neprijazni. A gre le zato, da pomagamo z dojenjem vzpostaviti odnos med mamico in novorojenčkom.

Porodnišnica Ljubljana
Porodnišnica LjubljanaFOTO: POP TV

Koliko časa ostaneta mati in otrok v porodnišnici, če je porod potekal normalno?

Ležalna doba po normalnem porodu je tri dni. Tretji dan po porodu gre otročnica lahko domov, če sta oba z novorojenčkom zdrava. Naj povem, da bi šle mamice lahko domov že po 24 ali 48 urah, a ker pri novorojenčku 48 ur po rojstvu opravljamo obvezne presejalne preiskave, ostaneta skupaj pri nas. Novorojenčku naredimo ultrazvok kolkov, preverimo njegov sluh in opravimo presejalne preiskave za ščitnico in fenilketunurijo.

Ljubljanska porodnišnica ima tudi največjo enoto za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov (EITN). Koliko otrok letno potrebuje takšno pomoč?

Nedonošenčke in resno bolne novorojenčke pri nas sprejmemo na enoto za intenzivno nego in terapijo. Letno je teh otrok čez 600, kar nas uvršča med večje tovrstne enote tudi v Evropi. Specifika naše porodnišnice pa je, da je ta enota v porodnišnici in ni del pediatrične klinike, kar se je izkazalo za zelo dobro. Zdravljenje nedonošenčkov je namreč veliko bolj učinkovito, če ukrepamo takoj, zato sta pri nas ta enota in porodne sobe povezane, so v istem nadstropju. Naši pediatri pa so neonatologi, specializirani prav za zdravljenje nedonošenčkov.

Našo enoto za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov lahko zelo pohvalim, ves kader, od zdravnikov, sester in strežnic, saj imajo najboljše rezultate za zdravljenje nedonošenčkov in bolnih novorojenčkov v Evropi.

Kako je v primeru, če se otrok rodi prezgodaj in mora za dlje časa na EINT (enota za intenzivno nego in terapijo novorojenčkov)? Kje je v tem času mamica?

Mamica je na oddelku in lahko ves čas hodi k novorojenčku,  njun stik spodbujamo, kolikor je le mogoče. Močno priporočamo, da se mamica novorojenčka veliko dotika, vzpostavlja fizični in psihični kontakt. Mamice pri nas po porodu ostajajo različno dolgo, nekatere gredo domov in potem od doma hodijo k novorojenčku, ko pa je ta že dovolj zrel, je mamica ponovno za nekaj dni sprejeta na oddelek skupaj z dojenčkom, da se navadita drug na drugega in na nego.

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (21)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863