Sonce je vir energije in življenja ter vitamina D, ki spodbuja pozitivno energijo in dobro voljo, zato ga ne smemo jemati kot sovražnika. Z upoštevanjem nekaj preprostih navodil je lahko poletje ob sončevih žarkih prijetno tudi za otroke in nosečnice. Preverite, na kaj bi morali biti pozorni.
Izogibajte se močnemu soncu
Prvo pravilo je, da se morate izogibati močnim sončevim žarkom med 11. in 17. uro. Če se odpravljate na svež zrak, v naravo ali na plažo, je najbolje, da to storite v jutranjih in dopoldanskih urah ter pozno popoldan. Ker so dnevi poleti daljši, to ne bo težava in vsekakor boste ujeli še nekaj zdravih sončnih žarkov, ki vas bodo prijetno pobožali. Če postanete omotični ali utrujeni, se umaknite v ohlajen prostor. Izogibajte se preživljanju dolgih ur na soncu, saj s tem tvegate kožne opekline.
Uporabljajte kremo z zaščitnim faktorjem
Vsa družina naj se pred odhodom od doma namaže s kremo z zaščitnim faktorjem, tako po telesu kot po obrazu. V nosečnosti je koža še toliko bolj občutljiva, zato bodite resnično dosledni in svoje telo zaščitite s kremo z zaščitnim faktorjem vsaj 30, lahko pa tudi 50. Višji zaščitni faktor pomeni časovno daljšo zaščito. Pomembno je, da pred nakupom kreme preverite, ali le-ta zagotavlja zaščito proti UVA in UVB žarkom. Na trgu namreč obstajajo tudi kreme, ki imajo zaščito zgolj proti UVA, vendar ne proti UVB žarkom, in obratno.

Vedno imejte na glavi pokrivalo
Da bi preprečili slabost ali morebitno sončarico, imejte na soncu vedno pokrivalo. To je lahko športna čepica s šiltom ali kakšen eleganten slamnat klobuk. Pomembno je, da glavo zaščitite pred neposrednim izpostavljanjem sončevim žarkom in na ta način preprečite tveganje za slabost in glavobol.
Vstajajte počasi
Bodite pozorni na to, kako vstanete z ležalnika ali brisače. Naglo vstajanje namreč lahko povzroči omotico ali vrtoglavico. Posledično lahko tudi izgubite zavest. Vstajajte počasi, najbolje tako, da se najprej postavite na bok, nato pa se vzravnate in dvignete.

Poskrbite za hidracijo
V poletnih mesecih je še toliko pomembnejši zadosten vnos tekočin v telo, s čimer preprečimo morebitno dehidracijo in poskrbimo za boljše počutje. S seboj imejte vedno steklenico z vodo, kamor koli se odpravljate, še posebej pa na plaži ali bazenu. Priporočljivo je pitje vode ali nesladkane pijače, kot so limonade, razni domači ledeni čaji ipd.
Obvezna oprema za nosečnice na plaži
Med obvezno opremo za nosečke na plaži spadajo torej klobuk ali drugo pokrivalo, steklenica vode, dovolj velika brisača, lahko tudi blazina, da vam bo udobneje, udobne japonke ali ravni sandali, rezervne kopalke, da se lahko preoblečete, ko pridete iz vode, in s tem preprečite tveganje za morebitne vaginalne okužbe ali prehlad, ter zdravi prigrizki, kot so oreščki, sveže in suho sadje ipd.
Pred morebitnim potovanjem na morje ali obiskom bazena pa se vseeno posvetujte s svojim zdravnikom ali ginekologom, ki vam bo dal zeleno luč glede na vaše počutje, napredovano nosečnost in rezultate rednih pregledov in preiskav. Nosečnice naj poskrbijo najprej za varnost, saj jim že manjša neprijetnost lahko pokvari dopust. Bolje je načrtovati manj zahtevne poti, ki pa so vseeno zanimive in prijetne. Pa lepo poletje vam želimo!
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV