Bibaleze.si

Spolno nasilje v življenju doživi kar vsaka tretja ženska

Klavdija Slapar, diplomirana babica in študentka zakonskih in družinskih študij

Partnerski odnosi

0
25. 08. 2022 08.19

Nasilje vseh vrst je v naši družbi prisotno, odkar obstaja človek. Tako kot vsako nasilje tudi spolno nasilje lahko posameznik ali (pogosteje) posameznica doživi kadar koli, bodisi v družini, družbi, šoli ali drugih ustanovah in situacijah. Kot vsaka travmatična izkušnja ima tudi spolno nasilje posledice, ki se kažejo tudi v odrasli dobi in posledično vplivajo tudi na vse odnose, ki jih imamo v tem času. Žrtve spolnega nasilja so v večini ženske; po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je spolno nasilje v času svojega življenja doživela kar vsaka tretja ženska.

zalostna

Kako zloraba vpliva na življenje posameznice?

Četudi ženska ni več v stiku s storilcem in ni več žrtev spolnega nasilja, se vseeno sooča s posledicami, ki delujejo kot podaljšek zlorabe. Pogosto imajo raznorazne oblike duševnih bolezni, se soočajo z zasvojenostjo, motnjami hranjenja, občutki krivde, sramu, osamljenosti, iščejo varno zavetje, za katerega so se pripravljene odreči vsemu. Ena od pogostih oblik zagotavljanja varnosti je ustvarjanje družine. Velikokrat občutke jeze obrnejo navznoter in posežejo po samouničevalnem vedenju; tako sebe razvrednotijo in ranijo na način kot jih je ranil storilec. Poleg vsega pa se pojavi tudi nizka samopodoba, lahko se razvije posttravmatska stresna motnja, različne zdravstvene težave (kronične bolečine, visok krvni tlak, neplodnost, sladkorna bolezen, težave z želodcem, boleče menstruacije ipd.), pojavijo se tudi nepričakovani, nezaželeni spomini na preteklo zlorabo ali t. i. ''flashbacki'', ki žensko za trenutek vrnejo nazaj v čas zlorabe. Prav tako se pogosto pojavi povišana ali zmanjšana potreba po spolnosti, lahko tudi za voljo nekega "dobrega" partnerskega odnosa ali pa zaradi preigravanja pretekle bolečine posežejo po bolj neobičajnih oblikah spolne prakse, fetišizmi ipd.

Zakaj je pomembno poznavanje posledic?

Ko nekdo z izkušnjo spolne zlorabe stopi v partnerski odnos z nekom, ob katerem se počuti varno, ljubljeno, sprejeto, razumljeno, se lahko zgodi naslednje:

– posameznica z izkušnjo zlorabe se bo v odnosu počutila, kot da ji nenehno nekaj manjka, manjkal bo adrenalin, lahko celo (nezavestno) začne iskati probleme v odnosu ali pa jih sama sproža, naredi;

– posameznica se bo lahko teh občutkov ustrašila in bo odnos prekinila (lahko sovpada z zgornjo možnostjo);

– posameznica se bo v tem odnosu počutila tako varno, da bo lahko stopila na pot okrevanja, začeli se bodo pojavljati novi spomini o zlorabi, odprto bo lahko spregovorila o tem, lahko pa bo takrat doživela tudi tako močno stisko in v vsej tej varnosti končno dovolila vsem občutkom, ki so bili dolga leta potlačeni, zanikani, da pridejo na plan.

Kakor koli se bo nekdo z izkušnjo zlorabe odzval in soočal s posledicami, pa bo to imelo nek vpliv tudi na partnerski odnos ter odnos do sebe in lastnega telesa. Zato je dobro, da se ženska s to izkušnjo (ali moški), ko bo začutila, da si tega želi, vključi v proces terapevtske obravnave. Tam bo pridobila znanje in veščine za soočanje s ''flashbacki'', paničnimi napadi, strahovi in vsemi drugimi posledicami. Poleg tega pa se bo naučila tudi, kakšni naj bi bili varni odnosi, odnosi, ki temeljijo na vzajemnem spoštovanju, sprejemanju, sočutju. Terapevtski odnos je tako lahko prvi odnos, ki ga oseba z izkušnjo zlorabe ima, ki je varen in odprt. In zelo pomembno je, da ima izkušnjo takega odnosa, saj se ob tem začnejo tvoriti nove možganske povezave, z vsako izkušnjo, ki je nova, bolj pozitivna, pa se uči tudi drugačnega odzivanja na stres in vsakodnevne težave. V terapevtskem procesu se seveda nauči tudi ljubezni in spoštovanja sebe ter svojega telesa, ki pa je lahko za žrtve spolnih zlorab kar velik izziv.

Prav je, da partnerju zaupate, kaj se vam je zgodilo v preteklosti.
Prav je, da partnerju zaupate, kaj se vam je zgodilo v preteklosti.FOTO: Dreamstime

Ob vsem tem je dobro, da partner izve za preteklo izkušnjo, seveda pod pogojem, da je odnos varen in da je oseba pripravljena na takšno ranljivost in odprtost. Velikokrat se izogibajo temu, da povedo partnerju ravno zaradi tega, ker jih je strah, da bo sledila zavrnitev, posmehovanje, da partner ne bo verjel, da se je to zares zgodilo – torej, da bodo doživeli že eno zlorabo. Ta strah pa se zmanjša, če se oseba na to "izpoved" pripravi in opolnomoči do te mere, da je noben od naštetih odzivov ne spravi na rob obupa oziroma da ve, da ima nekje varni pristan, kjer je razumljena in varna.

Veliko je bilo napisanega tudi o tem, kako se spomini na travmatične izkušnje lahko potlačijo. Pojav teh spominov pa lahko izzovejo večji (pa tudi manjši) življenjski dogodki, kot so: prvi poljub s simpatijo, prvi (zaželeni) spolni odnos, prva menstruacija, nosečnost, porod, starševstvo in drugi.

Nosečnost, porod in starševstvo

Ker so posledice spolne zlorabe tako vseobsegajoče vplivajo tudi na obdobja, ki jih večina opisuje kot najlepša, najbolj popolna, najbolj izpopolnjujoča. Tako pri ženskah kot pri moških z izkušnjo zlorabe je mogoče, da so ravno obdobja nosečnosti, poroda in starševstva tista, ki sprožijo pojav ''flashbackov'', paničnih napadov, depresije, lahko celo posttravmatske stresne motnje in drugih stanj.

Na kratko: v času nosečnosti je pri ženskah z izkušnjo zlorabe znano, da so lahko pogosteje hospitalizirane, večkrat trpijo za stanjem imenovanim hiperemesis gravidarum ali bolj znanim kot pogostim, močnim bruhanjem/slabostjo v času nosečnosti, imajo veliko strahov povezanih s spolom in skrbjo za otroka; porod lahko ob (velikokrat ob neprimerni obravnavi) doživijo kot ponovno travmatično izkušnjo, kot ponovno zlorabo, lahko pa je ravno porod tisti, ki jih spodbudi, da se pričnejo soočati s posledicami zlorabe. Problematični so lahko vaginalni pregledi, vaginalni ultrazvočni pregledi, pogostejši so operativno dokončani porodi ali porodi s pomočjo vakuuma. Po porodu se lahko pojavijo neprijetna čustvena stanja ob dojenju, previjanju, nočnem vstajanju; lahko se pojavi poporodna depresija ali pa se ob določeni starosti otroka pričnejo nekateri spomini na zlorabo še intenzivneje pojavljati. To je pogosto ravno takrat, ko otrok doseže starost v kateri se je zloraba pri mami/očetu pričela.

Vsaka ženska se s posledicami zlorabe sooči drugače, jih doživi drugače in zgoraj so opisane posledice zares na kratko, saj je to izredno široka in kompleksna tema, ki je dobro raziskana, pa vendar med ljudmi še vedno slabo razumljena. Ni tako enostavno in preživele/preživeli so večkrat obsojane/i kot pa razumljene/i. Čeprav je mogoče na prvi pogled videti, kot da je posameznik zaradi zlorabe "obsojen na propad", temu ni tako. Spolno zlorabo je mogoče predelati, posledice se lahko odstrani, na žalost pa za to ne obstaja eno zlato pravilo, ampak je za uspešno okrevanje po zlorabi potrebna individualna, celostna obravnava, ki bi seveda v času nosečnosti, poroda in starševstva potrebovala vključitev več strokovnjakov z različnih področij.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863