Bibaleze.si

77.000 Slovenk prisega na takšno zaščito!

STA/N. K.

Novice

18
26. 09. 2013 12.59

Raba zanesljive kontracepcije je v Sloveniji v zadnjih desetletjih pomembno narasla, kar se odraža v upadu števila nezaželenih nosečnosti in s tem dovoljenih splavov, so ob današnjem svetovnem dnevu kontracepcije sporočili z Inštituta za varovanje zdravja (IVZ) RS. Najpogosteje uporabljena metoda kontracepcije je trenutno hormonska kontracepcija.

Mladi v Sloveniji so o kontracepciji dobro osveščeni.


Lansko leto je bilo po podatkih IVZ izdanih skoraj milijon omotov te vrste kontracepcije, kar pomeni več kot 77.000 uporabnic oziroma 162 uporabnic na 1000 žensk v rodni dobi. Skoraj 94 odstotkov hormonske kontracepcije so lani predstavljale kontracepcijske tabletke.

"Kondome po podatkih iz raziskav uporablja med 10 in 15 odstotkov parov," so v sporočilu za javnost zapisali na inštitutu in pojasnili, da je kondom sicer najpomembnejša oblika kontracepcije pri mladih, ki pričenjajo s spolnim življenjem. "Žal se kondom preredko uporablja v kombinaciji s hormonsko kontracepcijo," so pojasnili.

Ali mladi dobro poznajo kontracepcijo?

Tudi po besedah ginekologinje Bojane Pinter z Ginekološke klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana se stopnja neželenih zanositev in umetnih prekinitev nosečnosti v Sloveniji vsako leto vztrajno zmanjšuje. Za STA je pojasnila, da je Slovenija med evropskimi državami ena najuspešnejših pri preprečevanju mladostniške nosečnosti. Mladi v Sloveniji po njenih besedah menijo, da so o kontracepciji dobro osveščeni. Tako kažejo rezultati raziskave, ki so jo izvedli leta 2012, v njej pa je sodelovalo 969 dijakov in dijakinj 3. letnikov slovenskih srednjih šol. Iz rezultatov raziskave je razvidno tudi, da mladi menijo, da v povprečju dobro poznajo kontracepcijo. Manj znanja pa imajo o spolno prenosljivih okužbah. "To je lahko znak, da manjka sistemsko izobraževanje na tem področju," je pojasnila Pinterjeva. Raziskava je pokazala tudi, da je 85 odstotkov spolno dejavnih srednješolcev pri svojem zadnjem spolnem odnosu uporabila eno od zanesljivih metod kontracepcije. Tistih, ki niso uporabili nikakršne zaščite, pa je bilo sedem odstotkov.

Za mlade so ob letošnjem svetovnem dnevu kontracepcije aktivnosti pripravili v Združenju za ambulantno ginekologijo pri Slovenskem zdravniškem društvu. Začenjajo namreč s projektom Ginekologi za mlade, v okviru katerega bodo osebni ginekologi izvedli 40 izobraževalnih delavnic na srednjih šolah po Sloveniji.

 

Kontraceptivi so sicer tema tudi pri uvedbi sistema terapevtskih skupin zdravil. Sistem bodo na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) sprva uvedli le za eno skupino zdravil - za zdravljenje želodčne kisline, kdaj bodo v takšen sistem uvrstili kontracepcijo, pa še ni znano. Na ZZZS so za STA pojasnili, da je koncept uvedbe terapevtske skupine za kontraceptive še predmet usklajevanja in dogovarjanja s predstavniki ginekološke stroke. "To pomeni, da koncept uvedbe terapevtske skupine za kontraceptive še ni določen in sprejet, zato so posledično izjave o doplačilih za kontraceptive preuranjene in špekulativne," so pojasnili. Ob tem so poudarili, da bodo zavarovanke na račun obveznega zdravstvenega zavarovanja še vedno upravičene do njim ustreznega kontracepcijskega sredstva brez doplačila.

Ali kontracepcijske tablete res povzročajo raka?

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (18)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863